Kolejny krok ws. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Na przeszkodzie stoi brak praworządności

Komisja Europejska zaakceptowała polskie plany regionalne w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Projekty samorządów mogą być realizowane, ale nie wiadomo, kiedy pieniądze trafią do Polski. - Chcemy pomóc ludziom, ale pewne minimalne wymagania dotyczące praworządności muszą zostać spełnione - podkreślił Frans Timmermans w Chorzowie.

Patryk Osadnik
Frans Timmermans w woj śląskim 2

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans w poniedziałek, 5 grudnia, odwiedził województwo śląskie. Na Stadionie Śląskim w Chorzowie spotkał się z dziennikarzami i ogłosił, że Komisja Europejska zaakceptowała wszystkie pięć polskich planów regionalnych w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Mowa o wsparciu w wysokości 3,85 mld euro.

- Musimy udowodnić, że w tej transformacji z epoki węgla nikt nie zostanie sam. Każdy musi odnieść sukces - powiedział Frans Timmermans.

Do województwa śląskiego ma trafić w sumie około 10 mld złotych.

- Nasza ciężka praca i upór doprowadziły do tego, że te fundusze są zarządzane regionalnie. Po cichu liczę, że to nie ostatnie rozdanie. Pokażemy, że potrafimy nimi dobrze zarządzać - podkreślił marszałek Jakub Chełstowski (Ruch Samorządowy „Tak! Dla Polski).

"Minimalne wymagania dotyczące praworządności muszą zostać spełnione"

Aby jednak pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji trafiły do regionów, najpierw z Unią Europejską musi się w tej sprawie porozumieć rząd Prawa i Sprawiedliwości. Pieniądze są w tej chwili zamrożone w związku z naruszaniem przez Polskę zasad praworządności.

- Jesteśmy otwarci na dialog. Chcemy pomóc ludziom, ale pewne minimalne wymagania dotyczące praworządności muszą zostać spełnione. Mam tutaj na myśli kamienie milowe. Oczekujemy szanowania wyroków i ustaleń najwyższych instytucji europejskich - powiedział Frans Timmermans.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej dodał, że Unia Europejska nie ma zamiaru rezygnować ze swoich celów klimatycznych. Mowa m.in. o uzyskiwaniu 45 proc. energii ze źródeł odnawialnych w 2030 roku.

Jerzy Buzek

Może Cię zainteresować:

Jerzy Buzek: Musimy poważnie rozmawiać o tym, jak odblokować pieniądze dla Śląska

Autor: Patryk Osadnik

05/12/2022

Frans Timmermans Dominik Kolorz

Może Cię zainteresować:

„Ta banda sponsorował armię Putina”. Kolorz nie wierzy w słowa Timmermansa o dłuższym odchodzeniu od węgla

Autor: Michał Wroński

09/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon