Korn, Sepultura, Rakim na Śląsku. 10 najlepszych koncertów w 2024 roku: widać tęsknotę za latami 90.

Muzyczny rok na Górnym Śląsku to nie tylko muzyczne festiwale, takie jak Tauron Nowa Muzyka, OFF Festival czy Rawa Blues Festival, na które zjeżdżają fani z całego kraju. To także koncerty, m.in. w Spodku, PreZero Arenie, na Stadionie Ślaskim czy w klubie P23. W 2024 roku będzie z czego wybierać, a by ten wybór ułatwić przygotowaliśmy subiektywne koncertowe TOP 10 ŚLĄZAGA.

fot. FB/Sepultura
Sepultura

Po pierwsze:
Sepultura

21 listopada 2024 r. - Katowice, Spodek

Fanom metalu Sepultury przedstawiać nie trzeba. Grupa została założona w 1984 r. w Brazylii przez braci Maxa i Igora Cavalera. Ich styl muzyczny ewoluował od black metalu i death metalu, poprzez thrash, po groove metal, którego Sepultura jest jednym z prekursorów. Bracia założyciele rozstali się z zespołem już dawno temu – Max w 1996 r., a Igor w 2006 r. (w 2007 r. założyli grupę Cavalera Conspiracy). Po 40 latach Sepultura kończy działalność i rusza w pożegnalną trasę, na której znalazł się Spodek. W Katowicach zagrają z Jinjer, Obituary i Jesus Piece.

Po drugie:
Korn

30 lipca 2024 r. - Katowice, Spodek

Korn swoimi debiutancki albumem z 1994 r. zmienił świat muzyki metalowej. Stworzył nu metal, który zdecydowanie nie spodobał się „prawdziwym metalom”, ale zdobył na świecie szaloną popularność, a Korn znalazł wielu naśladowców. Od momentu założenia zespół z Kalifornii sprzedał 40 milionów albumów na całym świecie i zdobył dwie nagrody nagrody Grammy. W 2022 r. grupa wydała swój 14. album „Requiem”, a w 2024 r. świętuje trzydziestolecie wydania albumu „Korn”. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).

Po trzecie
Slash feat. Myles Kennedy & The Conspirators

16 kwietnia 2024 r. - Katowice, Spodek

Ikona rocka, wybitny gitarzysta i kompozytor, laureat nagrody Grammy, który sprzedał ponad 100 milionów płyt – to Slash, który wraca do katowickiego Spodka. Znany jest przede wszystkim z grup Guns N’ Roses czy Velvet Revolver, a na jego solowym debiucie, zatytułowanym po prostu „Slash”, zaśpiewali m.in. Ozzy Osbourne, Lemmy Kilmister, Iggy Pop i Dave Grohl. Slash feat. Myles Kennedy & The Conspirators grają razem już od ponad dekady. Ich ostatni wspólny album z 2022 r., nazwany po prostu „4”, w USA znalazł się na pierwszym miejscu listy najlepiej sprzedających się płyt hardrockowych.

Po czwarte:
Smashing Pumpkins

2 lipca 2024 r. - Gliwice, PreZero Arena

Sprzedali ponad 30 mln płyt, a w latach 90. XX wieku ich teledyski stale gościły na antenie MTV - amerykańska grupa Smashing Pumpkins, w ramach trasy „The World Is a Vampire”, zagra w Gliwicach. Będzie to ich jedyny koncert w Polsce na tej trasie. Gościnnie wystąpi grupa Interpol – indie rockowy zespół z Nowego Jorku. Grupa Smashing Pumpkins została założona przez Billy'ego Corgana w 1988 roku w Chicago. To wokalista, gitarzysta i główny kompozytor repertuaru „Dyń”. Jest też jedynym muzykiem, który występował we wszystkich składach zespołu. W swoim repertuarze łączy gatunki takie jak: rock, pop, shoegaze, metal, rock gotycki, rock psychodeliczny i muzyka elektroniczna. Po sukcesach w latach 90. XX wieku i wydaniu sześciu płyt studyjnych zespół rozwiązano w roku 2000. Został reaktywowany sześć lat później, a jego najnowsze wydawnictwo „Atum” ukazało się w 2023 r.

Po piąte:
Dropkick Murphys

23 czerwca 2024 r. - Katowice, Spodek

Pamiętacie film „Infiltracja” Martina Scorsese i kawałek „I’m Shipping up to Boston”? To właśnie zespół Dropkick Murphys, który powstał w bostońskich dokach dla zabicia nudy, a stał się największy w historii zespołem celtyckiego punku. Ich debiutancki album „Do Or Die” z 1997 z miejsca stał się wielkim hitem, i do dziś pozostaje kanonem i wyznacznikiem folk-punka. Zespól odniósł ogromny sukces komercyjny i przebył drogę z bostońskich knajp i garaży na światowe festiwale, ale nie zatracił ulicznej zadziorności i radości z grania.

Po szóste:
Joe Bonamassa

17 kwietnia 2024 r. - Katowice, Spodek

Joe Bonamassa to wirtuoz gitary i jeden z najbardziej znanych współcześnie muzyków blues-rockowych. Wielokrotnie nominowany do nagrody Grammy, wielokrotnie figurował na pierwszym miejscu listy przebojów Billboardu. Jego kariera rozpoczęła się od otwierania koncertów B.B. Kinga, a miał wtedy zaledwie 12 lat. Występował na scenie z takimi artystami, jak: Eric Clapton, Stephen Still, Derek Trucks, Warren Haynes, Buddy Guy, czy Steve Winwood. W swojej dyskografii ma ponad 30 albumów studyjnych i koncertowych, nagranych m.in. w duecie z wokalistką Beth Hart, czy w ramach super grupy Black Country Communion.

Po siódme:
Rakim
13 czerwca 2024 r. - Katowice, P23

Rakim to legenda rapu. Jeden z najważniejszych, najbardziej wpływowych i utalentowanych MC wszech czasów. Jak podkreślają znawcy gatunku w drugiej połowie lat 80. XX wieku wywrócił definicję rapu do góry nogami, a echa jego twórczości są słyszalne do dziś. Nowojorski MC zdefiniował termin flow i przyczynił się do pionierskiego wykorzystania rymów. Do tej pory nagrał trzy solowe płyty, a wcześniej cztery w duecie z Ericiem B. Redakcja About.com umieściła go na drugim miejscu na swojej liście „50 najlepszych MCs of Our Time (1987–2007)”. W 2012 roku Rakim znalazł się na pierwszym miejscu listy The Source „50 najlepszych autorów tekstów wszech czasów”.

Po ósme:
Dżem

6 kwietnia 2024 r. - Katowice, Spodek

Dżem i… wszystko jasne. W katowickim Spodku śląska grupa bluesowa będzie świętować swoje 45. urodziny. Będzie to ostatni koncert z Maciejem Balcarem, który po po 22 latach rozstaje się z zespołem. Urodzinowe koncerty Dżemu to już tradycja. W Spodku muzycy świętowali swoje już 10-lecie. Wrócili tam po latach na 30. urodziny, a teraz czas na kolejny jubileusz. Na koncercie można się spodziewać przekroju twórczości zespołu, specjalnych gości i wspomnień o Ryśku Riedlu i Pawle Bergerze.

Po dziewiąte:
Dawid Podsiadło

22 i 23 czerwca 2024 r. - Chorzów, Stadion Śląski

Dawid Podsiadło bije stadionowe rekordy. W sierpniu 2023 r. podczas koncertu na PGE Narodowym w Warszawie bawiło się 80 tys. osób. Było to możliwe dzięki specjalne scenie 360 stopni ustawione na środku obiektu. Taka sama będzie także na Stadionie Śląskim, więc szykuje się kolejny rekord (stadion w Chorzowie ma bowiem większą pojemność). Zła wiadomość jest taka, że bilety na oba koncerty zostały już dawno wyprzedane.

Po dziesiąte:
Błażej Król

7 marca 2024 r. - Gliwice, PreZero Arena

Określany jest jako jeden z najzdolniejszych muzyków i tekściarzy polskiej sceny muzycznej. Błażej Król w gliwickiej PreZero Arenie miał zagrać w październiku ubiegłego roku, ale koncert przełożono na marzec 2024. Muzyk znany jest m.in. z zespołu Kawałek Kulki, grającego muzykę alternatywną. Później wraz z Maurycym Kiebzakiem-Górskim współtworzył duet UL/KR, a w 2014 r. ukazał się jego pierwszy solowy album „Nielot”. Do tej pory wydał ich siedem.

Poza naszym TOP 10 nie mogliśmy pominąć „szeri, szeri lejdi” dla koneserów – 4 marca 2024 r. w katowickim Spodku wystąpi Thomas Anders & Modern Talking Band.

Slash wystąpi w katowickim Spodku W 2024 r rusza w trasę z solowym projektem

Może Cię zainteresować:

Slash wystąpi w katowickim Spodku. W 2024 r. gitarzysta rusza w trasę z solowym projektem

Autor: Maciej Poloczek

18/10/2023

Smashing Pumpkins

Może Cię zainteresować:

Smashing Pumpkins, kultowa kapela lat 90., zagra w Gliwicach

Autor: Maciej Poloczek

18/12/2023

Podsiadlo pge 01

Może Cię zainteresować:

Drugi koncert Dawida Podsiadły na Stadionie Śląskim w 2024 roku! Na pierwszy bilety sprzedały się w godzinę. To jakieś szaleństwo!

Autor: Katarzyna Pachelska

31/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon