Likwidacja Stadionu Śląskiego. Klimosz: "Prezes już nie będzie potrzebny. Teraz wystarczy dyrektor"

Spółka Stadion Śląski przestanie istnieć. Obiektem będzie zarządzała jednostka budżetowa. Prezes straci pracę, a rządził będzie dyrektor. Po co te zmiany? - Kwestia podatku od nieruchomości, podatku VAT, rozliczeń. Jeżeli to będzie jednostka, będzie łatwiej - wyjaśniał Krzysztof Klimosz, były prezes Stadionu Śląskiego na antenie „Rozmowy dnia".

Fot. Wikipedia/DzejKej86 (CC BY-SA 4.0)
Slaski stadion

Likwidacja spółki Stadion Śląski stanie się faktem za kilka miesięcy. Już wczoraj, 13 marca, informowaliśmy o tym, że powołana 10 lat temu spółka zostanie zastąpiona przez powołaną przez zarząd województwa śląskiego jednostkę budżetową o nazwie... „Stadion Śląski".

- Decyzja o tym, że spółka jest celowa do rozbudowy stadionu powstała 10 lat temu. Wtedy radni na sesji przegłosowali powstanie spółki z określonym terminem istnienia. Założono, że przez 10 lat spółka wypełni swoje cele i przestanie istnieć. Formalnie obiektem spółka przestanie zarządzać 17 września. Natomiast w maju zacznie działać jednostka budżetowa, która będzie miała trzy miesiące na przyjęcie części zadań i zatrudnienie pracowników - powiedział Krzysztof Klimosz, wicemarszałek województwa śląskiego i były prezes Stadionu Śląskiego na antenie Radia Piekary.
Stadion Śląski

Może Cię zainteresować:

Stadion Śląski zniknie. Pojawi się nowy... Stadion Śląski. "To są realne oszczędności"

Autor: Patryk Osadnik

13/03/2023

Nowy Stadion Śląski. Co się zmieni?

Jak zapewnia Krzysztof Klimosz, funkcjonowanie Stadionu Śląskiego pod zarządem jednostki budżetowej będzie wyglądało z zewnątrz bardzo podobnie. Zmienią się jednak kwestie techniczne.

- Kwestia podatku od nieruchomości, podatku VAT, rozliczeń. Jeżeli to będzie jednostka, będzie łatwiej - wyjaśniał były prezes Stadionu Śląskiego na antenie „Rozmowy dnia".

- Zapisy łączące spółkę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego powodują, że każdego roku przelewamy tam bardzo dużo pieniędzy, ale sporo też tracimy. 7 mln złotych rocznie z tytułu podatku VAT. W przypadku jednostki budżetowej nie musimy tego VAT-u płacić. To są realne oszczędności - przekonywał z kolei Marszałek Jakub Chełstowski podczas sesji Sejmiku.

Dyrektor zamiast prezesa

Likwidacja spółki Stadion Śląski, a w zasadzie jej przekształcenie w jednostkę budżetową oznacza, że stadion nie będzie miał już prezesa, ale... dyrektora. Dotychczasowy prezes, czyli Jan Widera, straci stanowisko. A kto zostanie dyrektorem i tym samym będzie kierował Stadionem Śląski? To powinno wyjaśnić się w najbliższych tygodniach. Reszta pracowników spółki najpewniej zachowa pracę i zostanie przeniesiona do nowej jednostki budżetowej.

Cała rozmowa z Krzysztofem Klimoszem do zobaczenia i posłuchania poniżej

Dawid Podsiadło koncert Chorzów

Może Cię zainteresować:

5 niezapomnianych momentów koncertu Dawida Podsiadły na Stadionie Śląskim

Autor: Katarzyna Pachelska

27/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon