Kto z województwa śląskiego powalczy o Parlament Europejski? Znamy już pierwsze nazwiska. Ponowne starcie Buzek vs Wiśniewska

Wybory samorządowe za nami, pora na kolejną kampanię. Kto z województwa śląskiego powalczy o Parlament Europejski? Znane są już pierwsze nazwiska.

Reuters
Parlament europejski

Za chwilę wybory do Parlamentu Europejskiego

Ledwie zakończyły się wybory samorządowe, a rozpoczyna się kolejna kampania wyborcza, tym razem do Parlamentu Europejskiego. Postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy wybory w Polsce odbędą się w niedzielę 9 czerwca 2024 r. Wybierzemy 53 eurodeputowanych, o jednego więcej niż w mijającej kadencji.

Województwo śląskie wybierze 7 z nich. Obecnie nasz region w PE reprezentują: Jadwiga Wiśniewska, Grzegorz Tobiszowski, Izabela Kloc z PiS, Jerzy Buzek i Jan Olbrycht z PO oraz Marek Balt i Łukasz Kohut z Nowej Lewicy. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).

Ponowne starcie Buzek vs Wiśniewska

Wiadomo już, że listę Koalicji Obywatelskiej w województwie śląskim ponownie otwierał będzie Jerzy Buzek. Spekuluje się też o starcie m.in. Borysa Budki, Mirosławy Nykiel i Wojciecha Króla. Po 20 latach pracy w Brukseli z mandatem europosła pożegna się za to Jan Olbrycht, który tym razem postanowił nie kandydować.

Liderką listy PiS, podobnie jak w 2019 r., będzie Jadwiga Wiśniewska. Na pewno będzie kandydować również druga z europosłanek PiS z naszego województwa - Izabela Kloc. Z mandatem najprawdopodobniej pożegna się Grzegorz Tobiszowski. Jak zdradził ostatnio na antenie Radia Piekary poseł Marek Wesoły: - Grzegorz wybiera już dla siebie trochę inną drogę. W kuluarach mówi się, że dwójką na liście może być Patryk Jaki, w 2019 r. wybrany do Parlamentu Europejskiego z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego.

Kto z Trzeciej Drogi, Lewicy i Konfederacji?

Kto będzie jedynką Trzeciej Drogi? Wszystko wskazuje na to, że obecny szef klubu parlamentarnego Polski 2050 Mirosław Suchoń. Wbrew pojawiającym się plotkom, wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka, nie jest zainteresowany taką ofertą. Suchoń i owszem. - Zarząd musi zdecydować, ale ja oczywiście nie uchylę się od zadania, jeżeli zostanie przede mną postawione. (...) Być może to czas na nowe wyzwania - mówił 28 marca 2024 r. na antenie TVP Katowice.

W Nowej Lewicy ,,wojna na noże", bo jedynkę chętnie przygarnęłoby aż trzech polityków. Kilka dni temu jednomyślną rekomendację Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy do zajęcia pierwszego miejsca na liście otrzymał aktualny europoseł Łukasz Kohut, w 2019 r. wybrany z list ,,Wiosny" Roberta Biedronia.

W kuluarach mówiło się o tym, że jedynka może przypaść koalicjantowi Nowej Lewicy, czyli Lewicy Razem. Partia miała nominować na lidera listy posła Macieja Koniecznego. W przestrzeni internetowej pojawiły się niemałe uszczypliwości między politykami Nowej Lewicy i Razem, odnośnie obsady pierwszego miejsca. Na razie nie wiadomo co zrobi Marek Balt. W 2019 r. był dwójką na liście Koalicji Europejskiej i z powodzeniem ubiegał się o mandat europosła. Biorąc pod uwagę obecne notowania Lewicy, raczej trudno spodziewać się dwóch mandatów w województwie śląskim, a wszystko wskazuje na to, że Balt musiałby zadowolić się drugim miejscem na liście.

Konfederacja kampanię zaczęła już jakiś czas temu. W stolicy to wiszą już nawet pierwsze plakaty! W naszym województwie nieco spokojniej, ale też z grubsza wiadomo kto powalczy o europarlament. Liderem listy będzie Marcin Sypniewski, wiceprezes i przewodniczący Rady Krajowej ,,Nowej Nadziei", sekretarz generalny Konfederacji. Ostatnie miejsca na liście zajmie były poseł i europoseł Dobromir Sośnierz.

Lukasz Kohut

Może Cię zainteresować:

Łukasz Kohut z rekomendacją na „jedynkę” Nowej Lewicy w województwie śląskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Autor: Michał Wroński

18/04/2024

Miroslaw suchon

Może Cię zainteresować:

Trzecia Droga liczy na 8 mandatów w sejmiku województwa śląskiego. Kto będzie ,,jedynką" w wyborach do PE? Suchoń: ,,Nie uchylę się od tego zadania"

Autor: Szymon Karpe

02/04/2024

Dni Nauki Polskiej w Brukseli

Może Cię zainteresować:

Śląskie uczelnie promują w Brukseli Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Autor: Michał Wroński

21/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon