Łukasz Kohut z rekomendacją na „jedynkę” Nowej Lewicy w województwie śląskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Łukasz Kohut otrzymał jednomyślną rekomendację władz Nowej Lewicy w województwie śląskim do zajęcia pierwszego miejsca na liście tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

https://www.facebook.com/KohutLukaszMarcin
Lukasz Kohut

"Wie, jak wykorzystywać ten mandat w praktyce"

- Łukasz uzyskał tę rekomendację nie tylko w drodze głosowania, ale przede wszystkim dzięki wieloletniej, tytanicznej pracy na rzecz województwa śląskiego, Śląska oraz wsparcia, jakiego udzielał naszej organizacji, tak po prostu, na co dzień, zgodnie ze śląskimi zasadami kindersztuby, honoru i koleżeństwa – napisał w mediach społecznościowych senator Maciej Kopiec, współprzewodniczący Śląskiej Rady Wojewódzkiej Lewicy.

- Media piszą o Łukaszu jako najaktywniejszym pośle do Parlamentu Europejskiego w województwie śląskim, moim zdaniem jest on najaktywniejszym posłem do PE w Polsce, który wie, jak wykorzystywać ten mandat w praktyce, co nie jest oczywiste, obserwując tę część sceny politycznej – dodał Kopiec.

Jak zastrzeżono, choć wsparcie zarządu Rady Wojewódzkiej oznacza, że Łukasz Kohut dysponuje pełnym wsparciem struktur regionalnych Lewicy, to jednak dalsze decyzje dotyczące kształtu listy Lewicy w woj. śląskim będą należeć przede wszystkim do Roberta Biedronia jako lidera frakcji Wiosna, do której należy Kohut.

W kraju i poza nim działa na rzecz śląskiej godki

Przypomnijmy, że Łukasz Kohut zasiada w Parlamencie Europejskim od roku 2019. W tamtych wyborach startował w województwie śląskim (okręg 11) jako „jedynka” z listy Partii Wiosna Roberta Biedronia, uzyskując niespełna 49 tysięcy głosów. Wcześniej bez powodzenia ubiegał się o mandat radnego sejmiku województwa (z list Twojego Ruchu) i posła RP (z listy Zjednoczonej Lewicy). (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).

Pochodzący z ziemi rybnickiej Kohut od lat mocno angażuje się we wszelkie inicjatywy mające doprowadzić do uznania śląskiej godki za język regionalny – czyni to zarówno na poziomie krajowym, jak też unijnym. W grudniu 2020 r. wygłosił po śląsku część swojego przemówienia w Parlamencie Europejskim. Angażował się także w działania informujące o możliwości zadeklarowania języka śląskiego i narodowości śląskiej podczas Narodowego Spisu Powszechnego w roku 2021, a także w zabiegi o przyznanie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 roku. W kończącej się właśnie kadencji PE województwo śląskie (okręg 11) reprezentowało 7 deputowanych.

Slazacy ruch regionalny

Może Cię zainteresować:

Godka wraca na drugie czytanie w Sejmie. Na Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych PiS badał śląsko-katalońskie tropy

Autor: Michał Wroński

10/04/2024

Kaszuby

Może Cię zainteresować:

Kaszubi język regionalny mają od blisko 20 lat. Rada dla Ślązaków: "Pilnujcie, czy w samorządach pieniądze faktycznie idą na naukę tego języka"

Autor: Maciej Poloczek

22/03/2024

O Śląsku w Europarlamencie 21 marca 2023 roku

Może Cię zainteresować:

Było o Śląsku głośno w Europarlamencie! Stoi za tym Łukasz Kohut

Autor: Redakcja

22/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon