Kulturalny ŚLĄZAG na połowę lipca 2022. Koncerty, spektakle, pokazy filmów. Sprawdźcie

Przed nami weekend z dokładnie połową miesiąca. Zapowiada się pogodnie, upałów też nie będzie. Słowem - idealnie, by zażyć nieco kultury w te wakacje. Sprawdźcie, jakie propozycje dla Was przygotowaliśmy na dni od 15 do 17 lipca 2022.

Wydarzenia kulturalne w weekend 15-17 lipca 2022

 • Spotkanie z Anją Orthodox w ramach wydarzeń towarzyszących festiwalowi „Beksiński na Śląsku”, Tychy. W piątek 15 lipca o godz. 19.00 w Tichauer Art Gallery w Browarze Obywatelskim Tychach, w ramach wydarzeń towarzyszących festiwalowi „Beksiński na Śląsku”, odbędzie się spotkanie z Anją Orthodox, bliską przyjaciółką Tomka Beksińskiego. Artystka porozmawia z publicznością i powspomina Zdzisława i Tomka Beksińskich, opowie anegdoty z czasów jej przyjaźni z Tomkiem oraz wykona kilka utworów z repertuaru Closterkellera.
  Dodatkowo widzowie będą mogli porozmawiać z Marianem Majchrzakiem, znajomym rodziny Beksińskich i kolekcjonerem sztuki z Nowego Jorku. Wieczór wypełnią ulubione utwory Tomasza Beksińskiego i będzie można potańczyć przy dźwiękach Wishbone Ash, The Free, Genesis, Marillion, Pink Floyd, Premiata Forneria Marconi, Lacrimosy, Closterkeller i innych zespołów grających w podobnym klimacie. Wieczór muzyczny poprowadzi Janusz Barycki z Fundacji Beksiński. Bilety na ten muzyczny wieczór: 29 zł. Ceny biletów na wystawę: Wystawa malarstwa Zdzisława Beksińskiego: bilet normalny: 39 zł, bilet ulgowy: 30 zł. Wystawa malarstwa Zdzisława Beksińskiego + Wystawa Beksiński Multimedia Exhibition - Human Condition: bilet normalny: 55 zł, bilet ulgowy: 45 zł, bilet grupowy (powyżej 30. osób): 45 zł.
  Więcej o wystawie: Fascynujące dzieła Beksińskiego na największej wystawie. Od 18 czerwca w Tichauer Art Gallery w Tychach
 • Trzeci weekend 24. edycji Letniego Ogrodu Teatralnego w Katowicach, podcienia budynku Katowice Miasto Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2). W sobotę 16 lipca o godz. 21.00 można obejrzeć najnowsze przedstawienie Teatru dla Dorosłych z Bierunia pt. "Bebok w kapucy, czyli cała prawda o teatrze, w którym dowiadujemy się o niebezpiecznym stworze, czyli beboku, grasującym w siedzibie teatru i sabotującym prace aktorów. Na scenie pojawia się też reporterka z Warszawy, która przyjechała na Śląsk, by nakręcić reportaż o Ślązakach i procesie tworzenia spektaklu. Jesteśmy więc świadkami powstawania spektaklu, czyli teatru w teatrze. Wszyscy grają tu mniej lub bardziej siebie, oczywiście z przymrużeniem oka, aktorzy śmieją się z siebie i swoich ambicji. W niedzielę 17 lipca o godz. 15 w ramach Letniej Grządki Teatralnej dzieci obejrzą spektakl "Bajka o księciu i złym smogu" Teatru Gry i Ludzie z Katowic. A to jeszcze nie wszystko, bo w niedzielny wieczór na scenie LOT-u wejdzie Józef Skrzek. Koncert "Letnie Chimery" rozpocznie się o godz. 20. Bilety na sobotę 25 zł (w przedsprzedaży internetowej albo na miejscu - dostępne będzie minimum 100 biletów). Na niedzielę - na Grządkę wstęp wolny, na koncert - 25 zł.
  Więcej: Letni Ogród Teatralny 2022 startuje w ten weekend. Przed nami 2 miesiące różnorodnych teatralnych (i nie tylko!) doznań
 • 15. Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy „Ulicznicy” w Gliwicach. Trzeci weekend festiwalu. 16 lipca 2022 (sobota), godz. 16:00, Park Chopina, 16:00, spektakl Teatru BARNABY dla dzieci - „O Piecuchu Najwspanialszym Na Świecie”. To historia jednego z trzech synów starego króla, który chce udowodnić ojcu, że jest wartościowym człowiekiem i „coś z niego będzie". Wyrusza więc na podbój świata na czarodziejskim koniu. Przy swoim boku ma zaczarowaną szablę, która pokona każdego potwora. Na swojej drodze napotyka wiele przygód. Mierzy się z niejednym smokiem, rozwiązuje także liczne zagadki. Spektakl jest odgrywany w formie teatru figur drewnianych. Tego samego dnia i w tym samym miejscu, ale o godz. 17.30: Miraculous Theatre Company (Francja) — „Funerabilis”, spektakl funeralny. Zostanie on powtórzony o godz. 20 na Rynku. Spektakl rozpocznie się na Rynku i ruszy w nieznane. Objazdowy zakład pogrzebowy, w którego szeregi wchodzi dwóch facetów, do tego trumna i cała masa zdecydowanie nie tylko funeralnych pomysłów. Improwizowany na żywo z publicznością show nie tylko oswaja widownię z koncepcją Ostatniej Podróży, ale sprawia, że widzowie z entuzjazmem biorą udział w jej przygotowaniach! Chwilami wędrując gdzieś na pogranicza szalonego snu… Wstęp wolny.
 • Muzyczne Urodziny Kilara, Katowice. 17 lipca Wojciech Kilar, słynny kompozytor pochodzący ze Lwowa, który osiadł w Katowicach, obchodziłby 90. urodziny. Z tej okazji w przededniu urodzin, czyli w sobotę 16 lipca, w wielu miejscach w Katowicach związanych z jego osobą odbędą się koncerty. Zabrzmi jego muzyka w wykonaniu doskonałych śląskich artystów. Wystąpią Kwintet Dęty Blaszany NOSPR, Kwintet Śląskich Kameralistów, Chór Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej i zespół muzyków Orkiestry Kameralnej Archetti.
  Więcej: Muzyczny maraton na 90. rocznicę urodzin Wojciecha Kilara w przededniu rocznicy, w sobotę 16 lipca
 • Carnall Festiwal, Zabrze. Na nadziemnym terenie Sztolni Królowa Luiza odbywa się druga edycja festiwalu, który miał tylko uczcić otwarcie strefy Carnall rok temu. Przerodził się jednak w cykliczną imprezę. W sobotę wystąpi tu TSA- MICHALSKI/NIEKRASZ/KAPŁON (hard rock) +DJ. Początek o 19.30. Wstęp wolny.
 • Otwarcie Panteonu Górnośląskiego, Katowice. Panteon Górnośląski będzie od soboty, 16 lipca mógł zwiedzić każdy. Wystawa będzie ogólnodostępna za darmo aż do 24 lipca. W sobotę w podziemiach archikatedry w Katowicach od godziny 10.30 będzie możliwość podziwiania wystawy, w której upamiętniono postacie ważne dla historii Górnego Śląska.
  Nasza recenzja: Teresa Semik: Panteon od środka? Natłok nazwisk, banalne życiorysy, brak scenariusza. Zmarnowana szansa
 • Warsztaty fotograficzne „Fotoszafot” z Rafałem Klimkiewiczem, Tychy. Odbędą się w sobotę, 16 lipca. Ich tematem będzie selekcja (edycja) powstającego lub gotowego już materiału zdjęciowego. Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy mailowe na adres info@ttf.tychy.pl. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. W jednym mailu może zostać zgłoszona tylko jedna osoba. Warsztaty rozpoczną się o godz. 10.00 i potrwają ok. 6 godzin, w Muzeum Miejskim – Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy.
 • Muzyka na wagę, Będzin. Na drugi koncert cyklu Muzyka na Wagę zaprasza Kwintet Śląskich Kameralistów oraz Łukasz Gaj.
  W programie koncertu m.in. arie i pieśni neapolitańskie z repertuaru Jana Kiepury, a także perełki muzyki klasycznej niejednokrotnie w połączniu z przebojami muzyki popularnej. Koncert odbędzie się w niedzielę, 17 lipca o godz. w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie. Kluczem do projektu jest bilet-nakrętka od plastikowej butelki, albo - jeszcze lepiej - nakrętki.
 • Dwa spacery po Załężu, Katowice. Pierwszy z nich odbędzie się w sobotę 16 lipca o godz. 10 (zbiórka przed kinem przy ul. Gliwickiej 44). Jest organizowany przez Kongres Ochrony Zabytków. Nosi tytuł "Załęże nieoczywiste". O historii dzielnicy, jej mieszkańcach i dziejach opowie nam Bernadeta Prandzioch - pisarka i publicystka, z wykształcenia psycholog. Drugi, w ramach projektu Familoki, będzie w niedzielę 17 lipca. O godzinie 15:00 początek na skwerze Stanisława Barei przy ulicy Gliwickiej (obok Punktu 44). Podczas spaceru, zobaczymy najstarszy dom w dzielnicy, dowiemy się, jak wyglądało życie mieszkańców familoków i poszukamy pałacu w Załężu. Odwiedzimy modernistyczną kolonie im. Ignacego Mościckiego. Porozmawiamy, jakie zmiany zaszły w dzielnicy przez ostatnie dwieście lat. Nie ma zapisów, można po prostu się pojawić na miejscu.
  Więcej: Kto wielbi familoki? Śląskie i zagłębiowskie? Zaczyna się cykl spacerów po osiedlach robotniczych m.in. Rudy Śląskiej, Zabrza, Katowic, Sosnowca
 • Bytom Nieoczywisty 2 - spacery z przewodnikiem, Bytom. Inauguracja nowego sezonu spacerowego. W sobotę 16 lipca od godz. 10 Jacek Maniecki, współtwórca Cyfrowej Biblioteki Bytomskiej Architektury, opowie, jak zmieniała się zabudowa Bytomia na przełomie XIX i XX wieku. Spacer potrwa około 2 godzin. Udział w spacerach jest bezpłatny. Na wszystkie spacery obowiązują wcześniejsze zapisy w Biurze Promocji Bytomia pod nr tel. 32 786 82 20.
 • A oni dalej grzeszą, dobry Boże! – pokazy przedpremierowe, Katowice. 15 (g. 18), 16 (g.18) i 17 lipca (g.15) - w piątek, sobotę i niedzielę - w kinie Rialto odbędą się przedpremierowe pokazy "A oni dalej grzeszą, dobry Boże!" - trzeciej części francuskiego hitu po przebojowych "Za jakie grzechy, dobry Boże?" i "I znowu zgrzeszyliśmy, dobry Boże!". Bilety: 19 zł (normalny), 16 zł (ulgowy), 13 zł (z kartą Kaśka).

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Tattoo Konwent

Kulturalny ŚLĄZAG na przedostatni tydzień wakacji

Off Festiwal, edycja 2019

Kulturalny ŚLĄZAG na pierwszy weekend sierpnia 2022 roku

Męskie Granie

Kulturalny ŚLĄZAG na drugi weekend lipca 2022

Ewa Farna jpg

Kulturalny i rozrywkowy ŚLĄZAG na weekend 30.09-2.10

Kamp

AlterFest 2022 odbędzie się 29 i 30 lipca w Mysłowicach

Tnmk 21062019 radoslaw kazmierczak dron 0294 1

Kulturalny ŚLĄZAG gorąco poleca te imprezy 22-24 lipca

CARBON Silesia Festival

Kulturalny ŚLĄZAG poleca na weekend 10-12 czerwca 2022