Kulturalny ŚLĄZAG na połowę lipca 2022. Koncerty, spektakle, pokazy filmów. Sprawdźcie

Przed nami weekend z dokładnie połową miesiąca. Zapowiada się pogodnie, upałów też nie będzie. Słowem - idealnie, by zażyć nieco kultury w te wakacje. Sprawdźcie, jakie propozycje dla Was przygotowaliśmy na dni od 15 do 17 lipca 2022.

Wydarzenia kulturalne w weekend 15-17 lipca 2022

 • Spotkanie z Anją Orthodox w ramach wydarzeń towarzyszących festiwalowi „Beksiński na Śląsku”, Tychy. W piątek 15 lipca o godz. 19.00 w Tichauer Art Gallery w Browarze Obywatelskim Tychach, w ramach wydarzeń towarzyszących festiwalowi „Beksiński na Śląsku”, odbędzie się spotkanie z Anją Orthodox, bliską przyjaciółką Tomka Beksińskiego. Artystka porozmawia z publicznością i powspomina Zdzisława i Tomka Beksińskich, opowie anegdoty z czasów jej przyjaźni z Tomkiem oraz wykona kilka utworów z repertuaru Closterkellera.
  Dodatkowo widzowie będą mogli porozmawiać z Marianem Majchrzakiem, znajomym rodziny Beksińskich i kolekcjonerem sztuki z Nowego Jorku. Wieczór wypełnią ulubione utwory Tomasza Beksińskiego i będzie można potańczyć przy dźwiękach Wishbone Ash, The Free, Genesis, Marillion, Pink Floyd, Premiata Forneria Marconi, Lacrimosy, Closterkeller i innych zespołów grających w podobnym klimacie. Wieczór muzyczny poprowadzi Janusz Barycki z Fundacji Beksiński. Bilety na ten muzyczny wieczór: 29 zł. Ceny biletów na wystawę: Wystawa malarstwa Zdzisława Beksińskiego: bilet normalny: 39 zł, bilet ulgowy: 30 zł. Wystawa malarstwa Zdzisława Beksińskiego + Wystawa Beksiński Multimedia Exhibition - Human Condition: bilet normalny: 55 zł, bilet ulgowy: 45 zł, bilet grupowy (powyżej 30. osób): 45 zł.
  Więcej o wystawie: Fascynujące dzieła Beksińskiego na największej wystawie. Od 18 czerwca w Tichauer Art Gallery w Tychach
 • Trzeci weekend 24. edycji Letniego Ogrodu Teatralnego w Katowicach, podcienia budynku Katowice Miasto Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2). W sobotę 16 lipca o godz. 21.00 można obejrzeć najnowsze przedstawienie Teatru dla Dorosłych z Bierunia pt. "Bebok w kapucy, czyli cała prawda o teatrze, w którym dowiadujemy się o niebezpiecznym stworze, czyli beboku, grasującym w siedzibie teatru i sabotującym prace aktorów. Na scenie pojawia się też reporterka z Warszawy, która przyjechała na Śląsk, by nakręcić reportaż o Ślązakach i procesie tworzenia spektaklu. Jesteśmy więc świadkami powstawania spektaklu, czyli teatru w teatrze. Wszyscy grają tu mniej lub bardziej siebie, oczywiście z przymrużeniem oka, aktorzy śmieją się z siebie i swoich ambicji. W niedzielę 17 lipca o godz. 15 w ramach Letniej Grządki Teatralnej dzieci obejrzą spektakl "Bajka o księciu i złym smogu" Teatru Gry i Ludzie z Katowic. A to jeszcze nie wszystko, bo w niedzielny wieczór na scenie LOT-u wejdzie Józef Skrzek. Koncert "Letnie Chimery" rozpocznie się o godz. 20. Bilety na sobotę 25 zł (w przedsprzedaży internetowej albo na miejscu - dostępne będzie minimum 100 biletów). Na niedzielę - na Grządkę wstęp wolny, na koncert - 25 zł.
  Więcej: Letni Ogród Teatralny 2022 startuje w ten weekend. Przed nami 2 miesiące różnorodnych teatralnych (i nie tylko!) doznań
 • 15. Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy „Ulicznicy” w Gliwicach. Trzeci weekend festiwalu. 16 lipca 2022 (sobota), godz. 16:00, Park Chopina, 16:00, spektakl Teatru BARNABY dla dzieci - „O Piecuchu Najwspanialszym Na Świecie”. To historia jednego z trzech synów starego króla, który chce udowodnić ojcu, że jest wartościowym człowiekiem i „coś z niego będzie". Wyrusza więc na podbój świata na czarodziejskim koniu. Przy swoim boku ma zaczarowaną szablę, która pokona każdego potwora. Na swojej drodze napotyka wiele przygód. Mierzy się z niejednym smokiem, rozwiązuje także liczne zagadki. Spektakl jest odgrywany w formie teatru figur drewnianych. Tego samego dnia i w tym samym miejscu, ale o godz. 17.30: Miraculous Theatre Company (Francja) — „Funerabilis”, spektakl funeralny. Zostanie on powtórzony o godz. 20 na Rynku. Spektakl rozpocznie się na Rynku i ruszy w nieznane. Objazdowy zakład pogrzebowy, w którego szeregi wchodzi dwóch facetów, do tego trumna i cała masa zdecydowanie nie tylko funeralnych pomysłów. Improwizowany na żywo z publicznością show nie tylko oswaja widownię z koncepcją Ostatniej Podróży, ale sprawia, że widzowie z entuzjazmem biorą udział w jej przygotowaniach! Chwilami wędrując gdzieś na pogranicza szalonego snu… Wstęp wolny.
 • Muzyczne Urodziny Kilara, Katowice. 17 lipca Wojciech Kilar, słynny kompozytor pochodzący ze Lwowa, który osiadł w Katowicach, obchodziłby 90. urodziny. Z tej okazji w przededniu urodzin, czyli w sobotę 16 lipca, w wielu miejscach w Katowicach związanych z jego osobą odbędą się koncerty. Zabrzmi jego muzyka w wykonaniu doskonałych śląskich artystów. Wystąpią Kwintet Dęty Blaszany NOSPR, Kwintet Śląskich Kameralistów, Chór Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej i zespół muzyków Orkiestry Kameralnej Archetti.
  Więcej: Muzyczny maraton na 90. rocznicę urodzin Wojciecha Kilara w przededniu rocznicy, w sobotę 16 lipca
 • Carnall Festiwal, Zabrze. Na nadziemnym terenie Sztolni Królowa Luiza odbywa się druga edycja festiwalu, który miał tylko uczcić otwarcie strefy Carnall rok temu. Przerodził się jednak w cykliczną imprezę. W sobotę wystąpi tu TSA- MICHALSKI/NIEKRASZ/KAPŁON (hard rock) +DJ. Początek o 19.30. Wstęp wolny.
 • Otwarcie Panteonu Górnośląskiego, Katowice. Panteon Górnośląski będzie od soboty, 16 lipca mógł zwiedzić każdy. Wystawa będzie ogólnodostępna za darmo aż do 24 lipca. W sobotę w podziemiach archikatedry w Katowicach od godziny 10.30 będzie możliwość podziwiania wystawy, w której upamiętniono postacie ważne dla historii Górnego Śląska.
  Nasza recenzja: Teresa Semik: Panteon od środka? Natłok nazwisk, banalne życiorysy, brak scenariusza. Zmarnowana szansa
 • Warsztaty fotograficzne „Fotoszafot” z Rafałem Klimkiewiczem, Tychy. Odbędą się w sobotę, 16 lipca. Ich tematem będzie selekcja (edycja) powstającego lub gotowego już materiału zdjęciowego. Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy mailowe na adres info@ttf.tychy.pl. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. W jednym mailu może zostać zgłoszona tylko jedna osoba. Warsztaty rozpoczną się o godz. 10.00 i potrwają ok. 6 godzin, w Muzeum Miejskim – Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy.
 • Muzyka na wagę, Będzin. Na drugi koncert cyklu Muzyka na Wagę zaprasza Kwintet Śląskich Kameralistów oraz Łukasz Gaj.
  W programie koncertu m.in. arie i pieśni neapolitańskie z repertuaru Jana Kiepury, a także perełki muzyki klasycznej niejednokrotnie w połączniu z przebojami muzyki popularnej. Koncert odbędzie się w niedzielę, 17 lipca o godz. w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie. Kluczem do projektu jest bilet-nakrętka od plastikowej butelki, albo - jeszcze lepiej - nakrętki.
 • Dwa spacery po Załężu, Katowice. Pierwszy z nich odbędzie się w sobotę 16 lipca o godz. 10 (zbiórka przed kinem przy ul. Gliwickiej 44). Jest organizowany przez Kongres Ochrony Zabytków. Nosi tytuł "Załęże nieoczywiste". O historii dzielnicy, jej mieszkańcach i dziejach opowie nam Bernadeta Prandzioch - pisarka i publicystka, z wykształcenia psycholog. Drugi, w ramach projektu Familoki, będzie w niedzielę 17 lipca. O godzinie 15:00 początek na skwerze Stanisława Barei przy ulicy Gliwickiej (obok Punktu 44). Podczas spaceru, zobaczymy najstarszy dom w dzielnicy, dowiemy się, jak wyglądało życie mieszkańców familoków i poszukamy pałacu w Załężu. Odwiedzimy modernistyczną kolonie im. Ignacego Mościckiego. Porozmawiamy, jakie zmiany zaszły w dzielnicy przez ostatnie dwieście lat. Nie ma zapisów, można po prostu się pojawić na miejscu.
  Więcej: Kto wielbi familoki? Śląskie i zagłębiowskie? Zaczyna się cykl spacerów po osiedlach robotniczych m.in. Rudy Śląskiej, Zabrza, Katowic, Sosnowca
 • Bytom Nieoczywisty 2 - spacery z przewodnikiem, Bytom. Inauguracja nowego sezonu spacerowego. W sobotę 16 lipca od godz. 10 Jacek Maniecki, współtwórca Cyfrowej Biblioteki Bytomskiej Architektury, opowie, jak zmieniała się zabudowa Bytomia na przełomie XIX i XX wieku. Spacer potrwa około 2 godzin. Udział w spacerach jest bezpłatny. Na wszystkie spacery obowiązują wcześniejsze zapisy w Biurze Promocji Bytomia pod nr tel. 32 786 82 20.
 • A oni dalej grzeszą, dobry Boże! – pokazy przedpremierowe, Katowice. 15 (g. 18), 16 (g.18) i 17 lipca (g.15) - w piątek, sobotę i niedzielę - w kinie Rialto odbędą się przedpremierowe pokazy "A oni dalej grzeszą, dobry Boże!" - trzeciej części francuskiego hitu po przebojowych "Za jakie grzechy, dobry Boże?" i "I znowu zgrzeszyliśmy, dobry Boże!". Bilety: 19 zł (normalny), 16 zł (ulgowy), 13 zł (z kartą Kaśka).

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon