Fascynujące dzieła Beksińskiego na największej wystawie. Od 18 czerwca w Tichauer Art Gallery w Tychach

Od 18 czerwca w Tichauer Art Gallery w Browarze Obywatelskim w Tychach będzie można obejrzeć pierwszą tak dużą wystawę dzieł Zdzisława Beksińskiego, prezentowaną poza Muzeum Historycznym w Sanoku. Mało tego, część wystawy będą stanowić multimedialne, trójwymiarowe prezentacje wybranych prac artysty.

Postać Zdzisława Beksińskiego, artysty totalnego, który jednak poświęcił się sztukom wizualnym, fascynuje od lat. Mało tego, wydaje się, że jego sztuka staje się coraz bardziej aktualna.

Prace Beksińskiego na wystawie w Tychach

Jego legendzie sprzyjał niecodzienny tryb życia Beksińskiego (w mieszkaniu na warszawskim blokowisku), tragiczne dzieje rodziny (syn Tomek popełnił samobójstwo, a sam artysta został zamordowany) oraz niezwykła płodność artystyczna - Beksiński stworzył setki obrazów, grafik, kolaży komputerowych, fotografii, ale też nagrywał muzykę, interesował się filozofią.

Zgodnie z testamentem artysty, wszystkie dzieła po jego śmierci zostały przekazane Muzeum Historycznemu w jego rodzinnym Sanoku. I to właśnie tam można oglądać stałą, obszerną wystawę jego prac.

Jednak już od 18 czerwca również na Śląsku, a konkretnie w Tichauer Art Gallery w Browarze Obywatelskim w Tychach, można oglądać aż 55 obrazów Beksińskiego. Ekspozycja potrwa do 25 września.

- To prace, które nie wchodzą w skład stałej wystawy w Sanoku, ale są udostępniane na zewnątrz na wystawy czasowe - wyjaśnia Dorota Szomko-Osękowska z Muzeum Historycznego w Sanoku, kuratorka wystawy w Tychach.

55 obrazów, grafiki, fotografie

W Tychach po raz pierwszy będzie ich tak dużo do oglądania (w większości to obrazy olejne, malowane, co charakterystyczne dla mistrza, na płycie pilśniowej), i po raz pierwszy klasycznej prezentacji dzieł będzie towarzyszyć część multimedialna - „Beksiński Multimedia Exhibition - Human Condition”.

Z 55 obrazów Beksińskiego, prezentowanych w Tychach, pięć pochodzi z tzw. "kolekcji japońskiej". Zostały one kupione na początku lat 90. XX wieku przez tajemniczych kolekcjonerów z Kraju Kwitnącej Wiśni w celu stworzenia Muzeum Sztuki Wschodnioeuropejskiej w Osace. Obrazy te do niedawna były uważane za zaginione. Dzisiaj są w posiadaniu domu aukcyjnego. Niektóre z prac z tej kolekcji zostały już wystawione na aukcję i sprzedane. Najdroższy poszedł za prawie 2 miliony złotych.

Obrazy mistrza, które można będzie oglądać w galerii Browaru Obywatelskiego, oddają dwa najważniejsze i najbardziej fascynujące okresy jego twórczości. Pierwszy z nich to okres fantastyczny, przypadający na lata 70. i początek lat 80. XX w., najbardziej dynamiczny, wizjonerski i wzbudzający wśród widzów ogromne emocje. Drugi, przypadający na lata 90. i początek XXI wieku, to czas przemiany, w którym artysta w sposób wyważony, niezwykle malarski kreuje nowe wizje. Wszystkie wybrane obrazy są niezwykle różnorodne, spinają klamrą lata 1970-2005
i pozwalają zaobserwować rozwój i dojrzewanie sztuki mistrza.

W Tychach prezentowane są również fotografie artysty oraz kolaże zdjęć dokumentujących życie jego i jego rodziny.

Wystawa dzieł Beksińskiego w Tichauer Art Gallery w Tychach

Orientacyjny czas zwiedzania wystawy to 40 min. Bilety oferowane są na określone przedziały godzinowe: 9:00 - 12:00, 12:00 - 15:00, 15:00 - 18:00, 18:00 - 21:00. W wybranym przedziale czasowym można odwiedzić ekspozycję o dowolnej porze. Bilety można kupić przez stronę: goout.net/pl/beksinski-na-slasku-festiwal

Ceny biletów:
Wystawa malarstwa Zdzisława Beksińskiego: bilet normalny: 39 zł, bilet ulgowy: 30 zł
Wystawa malarstwa Zdzisława Beksińskiego + Wystawa Beksiński Multimedia Exhibition - Human Condition: bilet normalny: 55 zł, bilet ulgowy: 45 zł, bilet grupowy (powyżej 30. osób): 45 zł

Do zakupu biletu ulgowego na wystawę malarstwa Zdzisława Beksińskiego uprawnieni są:

  • uczniowie/studenci z ważną legitymacją uczniowską/studencką,
  • seniorzy powyżej 65 roku życia,
  • osoby niepełnosprawne (wraz z opiekunem) w weekendy, od piątku do niedzieli.

Do darmowego wstępu na wystawę malarstwa Zdzisława Beksińskiego uprawnione są:

  • osoby niepełnosprawne (wraz z opiekunem) od poniedziałku do czwartku,
  • dzieci do 6 roku życia

Wystawa jest częścią znacznie większej akcji, festiwalu "Beksiński na Śląsku". W jego ramach, oprócz samej wystawy, odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących tj.: pokazy filmów o życiu Beksińskich, spotkania z ich przyjaciółmi, panele i dyskusje z gośćmi, koncert finałowy „Świat Mistrza Beksińskiego” w katowickim Spodku 24 września 2022 r.

Mobilne Centrum Digitalizacji

Może Cię zainteresować:

Jedź i digitalizuj! Mobilne Centrum Digitalizacji przerabia to, co analogowe w cyfrowe

Autor: Katarzyna Pachelska

15/06/2022

Nowe Tychy w obiektywie Amerykanina

Może Cię zainteresować:

Amerykański fotograf przyjechał na Śląsk i uwiecznił rodzące się Tychy w latach 60. [GALERIA]

Autor: Tomasz Borówka

17/08/2023

Pocztówki z Tychów

Może Cię zainteresować:

Tychy na pocztówkach z XX wieku. Basen, zieleń i… Browar Książęcy

Autor: Tomasz Stankiewicz

09/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon