Latające rowery, podwieszane kolejki, a alkohol wygina świat. Tak wyobrażano sobie nowoczesność Śląska

Jak ponad 100 lat temu próbowano wyrazić śląską nowoczesność? Na widokówkach z przełomu XIX i XX wieku pomysły były takie: podniebne pociągi, latające statki i rowery, a tramwajów tyle, że ludzie pod nie wpadają. Atrakcją turystyczną Katowic, Zabrza czy Gliwic była też zakrapiana impreza, po której pionu nie trzymali nie tylko ludzie, ale i architektura.

Przedstawialiśmy kiedyś w ŚLĄZAGU kolekcje absolutnie najgorszych widokówek z naszych miast z przełomu XX i XXI wieku. Może pamiętacie. Katowice jak z końca świata. Sosnowiec jak z horroru. Chorzów jak z wizyty kosmitów. Mieliśmy najgorsze na świecie pocztówki. Najgorsze, najbrzydsze, okropne pod każdym względem. 100 lat wcześniej wydawcy i graficy mieli więcej fantazji. Dużo więcej.

Ponad 100 lat temu katowickie (dziś) Załęże reklamował uliczny chaos rodem z jakiegoś azjatyckiego skrzyżowania. Gliwice - port z transatlantykami, nad którymi fruwają rowery. W Goduli (dziś Ruda Śląska) - dudniły w głowach modne wówczas marzenia o podniebnej kolei i innych latających obiektach. Przyszłość jest tu. To znaczy była.

Kuriozalne pocztówki to najwyraźniej nasza tradycja. W Tarnowskich Górach (w Katowicach też) w dobrym tonie było wyrżnąć o bruk pod dworcem. Dzisiejszy Chorzów reklamował spacer do lasu kominów. Znakiem rozpoznawczym Gliwic i Katowic było smakowanie spirytualiów, po którym wyjście na miasto musiało stanowić niezapomnianą przygodę. Swego czasu Kraków uchodził za angielską stolicę wieczorów kawalerskich. Widok ze Staromiejskiej w Katowicach pokazuje, że byliśmy na gotowi dużo wcześniej. Ale i tak osobnym zagadnieniem musiała być impreza w Zabrzu, po której ulubiona substancja nie tylko plątała ludziom nogi. Sami zobaczcie, bo słowa to za mało.

Jeszcze zdanie o Sosnowcu. Dawno, dawno temu ktoś wymyślił, że jego istotę i wewnętrzny urok odda sylwetka motyla. W oficynie wydawniczej też było pite. Może to samo, co w Zabrzu. A na deser Częstochowa. Zanim wynaleziono Tindera.

Katowice. Stawowa Street

Może Cię zainteresować:

Chcecie zobaczyć coś bardzo złego? Oto kolekcja najgorszych widokówek z miast Śląska i Zagłębia

Autor: Redakcja

23/11/2023

Śląsk

Może Cię zainteresować:

Pocztówki grozy ze śląskich i zagłębiowskich miast. Oto, co zamordowało naszą turystykę na kilka pokoleń

Autor: Redakcja

04/04/2024

Obrayz wzgenerowane przez AI Dalle bytom szczutna inteligencja śląsk wywiad

Może Cię zainteresować:

Marcin Nowak: Gadamy o Śląsku ze sztuczną inteligencją. I ta maszyna wyjeżdża nam z... Szymborską i pierogami

Autor: Marcin Nowak

07/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon