Lewica chce zwiększyć swoją reprezentację w sejmiku śląskim. Co proponuje? Alicja Musiał: ,,Musimy budować kompetencje przyszłości"

,,Sejmik powinien wspierać lokalne samorządy w tym, żeby ściągać tutaj przedsiębiorców, wspierać uczelnie, robić inkubatory" - mówiła Alicja Musiał, kandydatka Lewicy do sejmiku województwa śląskiego, w Rozmowie Dnia Radia Piekary.

Alicja Musiał: FB
Alicja musial

Propozycje Lewicy w województwie śląskim

Alicja Musiał, działaczka Lewicy Razem, będzie otwierać listę Lewicy do sejmiku województwa śląskiego w okręgu nr 4 (Gliwice, Bytom, Tarnowskie Góry, Lubliniec). Jakie pomysły ma Lewica i co chciałaby zrobić w województwie śląskim?

- Przede wszystkim należy rozwijać województwo technologicznie i naukowo, żeby budować tutaj kompetencje przyszłości. Sejmik powinien wspierać lokalne samorządy w tym, żeby ściągać tutaj przedsiębiorców, wspierać uczelnie, akademickość, robić inkubatory, pozwalać na rozwijanie nowoczesnych kompetencji absolwentów uczelni i szkół które mamy - mówiła Alicja Musiał na antenie Radia Piekary.

Marcin Zasada dopytywał, czy propozycje Lewicy na pewno leżą w gestii samorządu województwa. Zdaniem Alicji Musiał województwo ma możliwość przyspieszać procesy rozwojowe m.in.. poprzez odpowiednie rozdzielanie w programach europejskich funduszy regionalnych. Jako przykład podała rewitalizację terenów poprzemysłowych i adaptację takich obiektów na działalność kulturalną i naukową.

W opinii kandydatki Lewicy dużo jest również do zrobienia w dziedzinie transportu publicznego. Tabor Kolei Śląskich należy rozwijać, biorąc jednak pod uwagę, że są to plany długoterminowe, a na efekt takich inwestycji trzeba będzie poczekać pewnie kilka lat. (Interesujesz się śląską polityką? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).

- Potrzebny jest rozwój sieci kolejowej, połączenia na już istniejących tak naprawdę torach, np. Gliwice-Knurów. Jako Razem działaliśmy wspólnie z organizacją Kolej na Knurów, żeby zrobić połączenie Knurów-Rybnik, bo Gliwice-Rybnik da się teraz bardzo śmiesznie przejechać w sobotę rano w jedną stronę i w sobotę wieczorem w drugą stronę. To jest zupełnie bez sensu, bo to się sprawdza jedynie turystycznie - mówiła Alicja Musiał.

Na jaki wynik liczy Lewicy? "Chcemy więcej niż dwóch radnych w sejmiku"

Jaki wynik w wyborach do sejmiku województwa śląskiego byłby dla Lewicy satysfakcjonujący? - Fajnie byłoby zwiększyć nasz liczebny stan w sejmiku – odpowiedziała Alicja Musiał. Aktualnie Lewica posiada dwuosobową reprezentację: Mariusza Ogończyka i Rafała Porca. Musiał podkreśliła, że wybory samorządowe mają swoją specyfikę oraz inne cele, dlatego Razem startuje na Śląsku "w wielu układach" z ruchami miejskimi, z którymi partia podziela rozumienie roli miasta.

I tak np. w Katowicach Lewica Razem, razem z Kato Protestem, Polską 2050 i Ruchem Autonomii Śląska, popiera opozycyjnego kandydata Dawida Durała, a Nowa Lewica obecnego prezydenta Marcina Krupę. Dlaczego w Gliwicach, rodzinnym mieście Alicji Musiał, Lewica nie ma listy do Rady Miasta ani kandydata na prezydenta?

- Osobiście jest mi przykro i ubolewam, że nie ma tej listy. My w różnych miastach popieramy różnych kandydatów. Po prostu z niektórymi komitetami jest nam często po drodze, bo tak jak mówię, chodzi o ruchy miejskie i podobne spojrzenie na miasto. W przypadku Gliwic akurat takiego komitetu nie udało się znaleźć - odpowiedziała Alicja Musiał.
Jerzy Gorzelik

Może Cię zainteresować:

Regionaliści wrócą do sejmiku? Jerzy Gorzelik: ,,Te wybory są okazją do konsolidacji środowisk śląskich". RAŚ chce powołać Instytut Języka Śląskiego

Autor: Szymon Karpe

08/03/2024

Dawid dural marcin krupa

Może Cię zainteresować:

W Katowicach nie będzie debaty przedwyborczej. Durał ostro: ,,Krupa to tchórz, zachowuje się jak kacyk PZPR"

Autor: Szymon Karpe

07/03/2024

Kohut

Może Cię zainteresować:

Wspólny start KO i Lewicy do katowickiej Rady Miasta? Na to wygląda. Łukasz Kohut o wyborach samorządowych: ,,Lewica ma silne listy w województwie śląskim"

Autor: Szymon Karpe

15/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon