Regionaliści wrócą do sejmiku? Jerzy Gorzelik: ,,Te wybory są okazją do konsolidacji środowisk śląskich". RAŚ chce powołać Instytut Języka Śląskiego

Ruch Autonomii Śląska proponuje powołanie Instytutu Języka Śląskiego, jako instytucji marszałkowskiej województwa śląskiego. W Rozmowie Dnia Radia Piekary lider RAŚ Jerzy Gorzelik skomentował zbliżające się głosowanie nad uznaniem śląskiego za język regionalny oraz szanse swojego ugrupowania na powrót do politycznej gry.

arc
Jerzy Gorzelik

Śląski językiem regionalnym? Gorzelik: ,,patrzę z optymizmem, ale bez iluzji"

Ustawa o uznaniu śląskiej godki za język regionalny ma już numer druku i pojawi się na następnym posiedzeniu Sejmu. W Rozmowie Dnia Radia Piekary lider Ruchu Autonomii Śląska Jerzy Gorzelik stwierdził, że dowodzi to sprawczości regionalistów, a upór w polityce popłaca. Jego zdaniem nowa sytuacja prawna wymaga mobilizacji śląskich środowisk. Nie można żyć iluzją, że politycy w Warszawie dopilnują spraw regionu. (Interesujesz się śląską polityką? Zapisz się po więcej na: https://www.slazag.pl/newsletter).

Jerzy Gorzelik - inaczej niż np. europoseł Łukasz Kohut - obstawia brak prezydenckiego weta do tej ustawy. - Byłoby to przede wszystkim poważnym problem dla śląskich parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. Nie spodziewa się wysokiego poziomu dyskusji nad projektem w parlamencie, ale sejmowa debata i rzeczywiste powody wejścia śląskiej godki na warszawskie salony polityczne są już teraz mało istotne.

- Patrzę z pewnym optymizmem, który wynika oczywiście nie z wiary w to, że parlamentarzyści nagle przejęli się bardzo losem górnośląskiej kultury. Miejmy świadomość, że z tych 460 osób zasiadających w Sejmie RP, większość interesują tylko nasze podatki, a nie nasza kultura i tożsamość. Jest to natomiast kwestia pewnych już politycznych zobowiązań i układów - mówił przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska.

RAŚ chce powołać Instytut Języka Śląskiego

W poniedziałek 4 marca 2024 r. podczas debaty w Piekarach Ślaskich wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer przyznała, że planowany początkowo termin wprowadzenia lekcji języka śląskiego do szkół - wrzesień 2025 roku, najprawdopodobniej trzeba będzie przesunąć o rok. Pytany o tę sprawę Jerzy Gorzelik przyznał, że być może dodatkowy rok okaże się potrzebny, by śląski w szkole nie skończył się porażką. To wyzwanie, które będzie "wymagało rozmachu" i do którego należy przygotować się instytucjonalnie.

Dodał, że jednym z postulatów RAŚ w wyborach samorządowych jest powołanie Instytutu Języka Śląskiego jako instytucji marszałkowskiej. Rada Języka Śląskiego jest ciałem społecznym i przez to cennym, ale nie zastąpi codziennej kilkugodzinnej pracy instytucji samorządowej. Lider RAŚ podkreślił, że nie chodzi też o kolejną jednostkę badawczą na Uniwersytecie Śląskim, ale o koordynację standaryzacji i edukacji języka śląskiego.

Ślonzoki Razem, ale osobno

Czy to nie paradoks, że kiedy właśnie spełnia się jeden z czołowych postulatów śląskich regionalistów, oni sami nie mają już żadnego wpływu na politykę w województwie? W opinii Jerzego Gorzelika zbliżające się wybory samorządowe są okazją do konsolidacji środowisk śląskich. Zaznaczył jednak, że nie sposób zadowolić wszystkich i tak już pewnie zostanie. Ruch Autonomii Śląska jest najmocniejszą marką regionalistów, a zdanie to podziela większość śląskich ugrupowań i organizacji, poza Ślonzokami Razem. - Wyciągnęliśmy rękę, nie została ona przyjęta. Skupiamy się na swojej kampanii.

- Czujemy się zobowiązani do tego, by skupiać możliwie szerokie spektrum śląskich ugrupowań wokół siebie, więc próbę podjęliśmy. To wynikało z naszych zobowiązań wobec wspólnoty regionalnej. Oczywiście istnieją pewne granice kompromisu, które nie mogą zostać przekroczone. Jeżeli ktoś nam proponował zmianę szyldu tuż przed wyborami i start pod jakimś wymyślonym sztandarem to nie mogliśmy się na to zgodzić - mówił lider RAŚ.

RAŚ wróci do politycznej gry?

Marcin Zasada dopytywał swojego gościa, czy biorąc pod uwagę ostatnie wybory samorządowe oraz postępującą polaryzację polityczną w Polsce, jest jeszcze możliwość na powrót RAŚ do sejmiku województwa? - Myślę że tak, inaczej bym nie podejmował tego trudu. Wierzę, że ze względu na historię jaką mamy za sobą, ludzie wszystkiego tak łatwo nie zapominają. Wybory 7 kwietnia zweryfikują nadzieje przewodniczącego RAŚ. Jak dodał, stowarzyszenie ma plany na sytuację powyborczą, niezależnie od ich wyniku.

- Sam fakt, że język regionalny nabiera realnych kształtów, też możemy postrzegać w kategoriach swojego sukcesu. Wszystkie te elementy, które składają się na coś, co moglibyśmy określić jako górnośląską agendę, zostały wprowadzone do dyskusji publicznej przez Ruch Autonomii Śląska - podsumował wątek Jerzy Gorzelik.
Jedynki ras do sejmiku

Może Cię zainteresować:

Ruch Autonomii Śląska chce wrócić do sejmiku. Regionaliści zaprezentowali swoje „jedynki”

Autor: Maciej Poloczek

06/03/2024

Donald tusk deklaracja radzionkowska

Może Cię zainteresować:

Język śląski w 100 dni? Tej obietnicy Donalda Tuska nie uda się dotrzymać

Autor: Maciej Poloczek

06/03/2024

Henryk Mercik

Może Cię zainteresować:

Ślonzoki Razem? ,,Oprócz robienia dymu, nic innego nie potrafią". Henryk Mercik o wyborach samorządowych i szansach RAŚ na powrót do sejmiku województwa

Autor: Szymon Karpe

16/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon