Lotnisko w Pyrzowicach: rośnie ruch, rosną także wydatki na kolejne inwestycje. Kiedy powstanie nowy terminal?

Do 2030 roku na lotnisku w Pyrzowicach ma zostać wybudowany nowy terminal – ta inwestycja jest koniecznością, ponieważ według prognoz w 2028 roku Katowice Airport ma obsłużyć 7,5 mln pasażerów, a w 2033 – aż 10 milionów. Jeszcze w tym roku Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, spółka zarządzająca lotniskiem, ma zaprezentować projekt terminalu. W Pyrzowicach powstaje już pierwszy z trzech nowych parkingów.

Ten rok jest wyjątkowy w historii lotniska w Pyrzowicach. Padają kolejne rekordy w liczbie obsłużonych pasażerów – dobowe, miesięczne i kwartalne. Według prognoz pięciomilionowy pasażer w tym roku ma pojawić się w Katowice Airport w pierwszej połowie listopada, a cały 2023 r. ma zostać zamknięty liczbą ponad 5,5 mln obsłużonych podróżnych. Z kolei prognoza na rok 2024 mówi już o ponad 6 milionach pasażerów.

Nic zatem dziwnego, że lotnisko w Pyrzowicach musi się rozwijać. Budowa dużego, nowoczesnego terminalu jest wręcz koniecznością. O szczegółach na razie na lotnisku nie chcą mówić, wiadomo na razie tylko, że nowy terminal będzie połączony ze stacją kolejową podziemnym tunelem. Koniecznością są także inwestycje w pozostałą infrastrukturę. W Pyrzowicach, przy nowym rondzie, za 15 milionów złotych powstaje już pierwszy z zaplanowanych parkingów – na 757 miejsc. Jego budowa ma się zakończyć przed przyszłorocznym sezonem wakacyjnym. Jak zapewniają w Pyrzowicach, bezpłatny transfer z nowego parkingu pod terminal pasażerski zapewnią dwa elektryczne busy.

Budowa kolejnego parkingu w Pyrzowicach, na 900 miejsc, rozpocznie się jeszcze w tym roku.

– Przed wakacjami 2024 będziemy mieli 1500 nowych miejsc parkingowych – zapowiada Piotr Adamczyk, rzecznik pyrzowickiego lotniska.

W planach jest także parking wielopoziomowy, który powstanie po północnej stronie nowego ronda. Jak mówił niedawno prezes GTL Artur Tomasik, nowa infrastruktura pozwoli spółce zwiększyć przychody z usług pozalotniskowych i jest to „jeden z celów na najbliższe lata”. Zlikwidowany zostanie za to „czarterowy” parking P2, ponieważ w pobliżu będzie budowany nowy terminal. W Pyrzowicach powstanie ponadto centrum przesiadkowe dla podróżnych, którzy na lotnisko przyjeżdżać będą autobusami.

Jedną z największych inwestycji w Pyrzowicach będzie budowa nowoczesnego, mulitimodalnego węzła przeładunkowego, która kosztować będzie niemal 100 milionów złotych. Węzeł umożliwi przeładunek towarów i paliwa lotniczego, a także zaopatrywanie w paliwo wszystkich samolotów operujących z Katowice Airport. Co więcej, nowa infrastruktura dostosowana będzie do obsługi paliw alternatywnych. Z pyrzowickiego węzła korzystać będzie nie tylko cywilny transport, ale także wojsko – nic zatem dziwnego, że z inwestycja jest dofinansowana z Unii Europejskiej w ramach Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) 2021-2027 Military Mobility.

– Projekt multimodalnego węzła jest już gotowy, jeszcze w tym roku chcemy wyłonić wykonawcę, a prace budowlane powinny rozpocząć się w drugim kwartale przyszłego roku. Węzeł ma być gotowy w 2026 roku – wyjaśnia Piotr Adamczyk.

----------------------------------------------------

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się do newslettera ŚLĄZAGA, a będziesz mieć pewność, że nie przegapisz innych naszych ciekawych tekstów. Zapisy: www.slazag.pl/newsletter

Lotnisko w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Lotnisko w Pyrzowicach z unijnym dofinansowaniem na budowę nowoczesnego węzła przeładunkowego

Autor: Grzegorz Lisiecki

31/05/2023

Rekordowy wrzesień 2023 w Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Pyrzowice: to były trzy rekordowe kwartały, a pięciomilionowy pasażer już w listopadzie! „W przyszłym roku spodziewamy się przekroczenia granicy 6 mln pasażerów”

Autor: Grzegorz Lisiecki

11/10/2023

Nowy hangar w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Lotnisko w Pyrzowicach ma nowy hangar. I najlepiej rozwiniętą infrastrukturę do obsługi technicznej samolotów w Polsce

Autor: Grzegorz Lisiecki

07/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

W Pyrzowicach budują nowy parking

W Pyrzowicach budują nowy parking za 15 mln zł. Będą kolejne

Lotnisko w Pyrzowicach jpg

Nowy parking w Pyrzowicach. Za 15 milionów złotych

Pięciomilionowy pasażer w Katowice Airport

Pięciomilionowy pasażer w Pyrzowicach. Będą kolejne rekordy

Lotnisko w Pyrzowicach

Pyrzowice: inwestycja za 95,5 mln zł z unijną dotacją

Węzeł multimodalny Katowice Airport

Oto jest najważniejsza inwestycja lotniska w Pyrzowicach

Nowy hangar w Pyrzowicach

Największy i najnowocześniejszy. Nowy hangar w Pyrzowicach

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?