Lotnisko w Pyrzowicach z unijnym dofinansowaniem na budowę nowoczesnego węzła przeładunkowego

Budowa nowoczesnego, multimodalnego węzła przeładunkowego przy Międzynarodowym Porcie Lotniczym „Katowice” kosztować będzie 95,5 mln złotych. Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, spółka zarządzająca lotniskiem w Pyrzowicach, podpisało z Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska umowę na dofinansowanie inwestycji.

Piotr Adamczyk (KTW PR)
Lotnisko w Pyrzowicach

Projekt „Budowa multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznicę kolejową w Porcie Lotniczym Katowice” ma zostać zakończony w 2026 roku. Całkowity budżet szacowany jest na 95,5 mln złotych – do 50 procent kosztów kwalifikowanych to dotacja z Unii Europejskiej w ramach Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) 2021-2027 Military Mobility.

Przygotowania trwały cztery lata

Węzeł będzie umożliwiał przeładunek towarów i paliwa lotniczego, a także zaopatrywanie w paliwo wszystkich samolotów operujących z Katowice Airport. Nowa infrastruktura dostosowana będzie do obsługi paliw alternatywnych. Z pyrzowickiego węzła korzystać będzie nie tylko cywilny transport, ale także wojsko. Będzie to umożliwiało zabezpieczenie dostaw i ciągłości działań podczas ewentualnych operacji wojskowych. W ramach inwestycji powstanie bocznica kolejowa łącząca Katowice Airport z Centralną Magistralą Kolejową za pośrednictwem linii kolejowej nr 182 Zawiercie – Tarnowskie Góry. Sercem inwestycji będzie kolejowy front rozładowczy do załadunku i rozładunku towarów oraz paliw, który sąsiadować będzie z trzema zbiornikami o pojemności 1000 metrów sześciennych i dwoma stanowiskami rozładunku autocystern. W części węzła znajdującej się w strefie zastrzeżonej lotniska powstaną trzy stanowiska nalewaków dla cystern lotniskowych.

Węzeł multimodalny w Pyrzowicach.
Węzeł multimodalny w Pyrzowicach.
Od 4 lat konsekwentnie realizujemy projekt budowy multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw w Katowice Airport – mówi Artur Tomasik prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego. – W styczniu 2019 roku kupiliśmy od Agencji Mienia Wojskowego działkę o powierzchni 5,5 ha przylegającą do południowo-wschodniej części lotniska, na której kiedyś funkcjonowała wojskowa baza paliw. W tym miejscu powstanie pyrzowicki węzeł multimodalny, ale najpierw, od września 2019 do czerwca 2022 roku, przeprowadziliśmy remediację tego terenu, czyli usunęliśmy zanieczyszczenia zalegające w glebie. Na ten cel pozyskaliśmy pożyczkę o wartości pięciu milionów złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Równolegle pracowaliśmy nad projektem węzła multimodalnego. Szukaliśmy także możliwości pozyskania dofinansowania na to zadanie, co ostatecznie zakończyło się sukcesem i nasz projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska – dodaje.

Kolejny krok w rozwoju lotniska

Jak podkreśla prezes GTL, realizacja tej inwestycji nie byłaby możliwa bez modernizacji linii kolejowej nr 182 Zawiercie – Tarnowskiego Góry, która także dofinansowana jest ze źródeł Unii Europejskiej. – Przywrócenie ruchu pociągów na tej linii pomoże zmniejszyć poziom wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców powiatów zawierciańskiego, będzińskiego i tarnogórskiego, poprawi skomunikowanie portu z konurbacją za pomocą transportu zbiorowego i będzie miało niebagatelny wpływ na rozwój działalności logistycznej wokół Katowice Airport – zaznacza Tomasik.

Military Mobility jest ważnym elementem CEF (Connecting Europe Facility), instrumentu „Łącząc Europę” Unii Europejskiej, którego celem jest dostosowanie Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) do podwójnego cywilno-wojskowego zastosowania. Lotnisko w Katowicach spełnia jego kryteria i ma wkład w realizację jego celów. Gratuluję GTL SA otrzymania wsparcia w ramach tego instrumentu, liczę na sprawną budowę węzła przeładunkowego – powiedział Morten Jensen, kierownik Wydziału w Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA).

Statystyki pasażerskie Katowice Airport za kwiecień 2023 są świetne

Może Cię zainteresować:

Pyrzowice: rekord za rekordem, najlepszy kwiecień w historii lotniska. Będzie 5 milionów pasażerów na koniec roku?

Autor: Grzegorz Lisiecki

18/05/2023

Wizz Air zapowiedział nowe połączenia z Pyrzowic

Może Cię zainteresować:

Z Katowice Airport do Kopenhagi i Alicante. Nowe trasy zapowiedział Wizz Air. „W maju minie 19 lat od pierwszego rejsu tej linii z Pyrzowic”

Autor: Grzegorz Lisiecki

10/05/2023

Należąca do koncernu turystycznego Anex Tour czarterowa linia lotnicza Mavi Gök latać będzie z Pyrzowic

Może Cię zainteresować:

Nie do Stambułu, a do Antalyi. Turecka linia lotnicza Mavi Gök zadebiutowała w Katowice Airport. „Przed nami rekordowy sezon wakacyjny”

Autor: Grzegorz Lisiecki

27/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Węzeł multimodalny Katowice Airport

Oto jest najważniejsza inwestycja lotniska w Pyrzowicach

Lotnisko w Pyrzowicach jpg

Nowy parking w Pyrzowicach. Za 15 milionów złotych

Katowice Airport

W Pyrzowicach myślą o 12 milionach pasażerów. ROCZNIE

KTW ćwiczenia

„Akcja samolot 2022”. Działo się w Pyrzowicach. Zdjęcia

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Śpiący lew

Ponad miliard złotych na inwestycje w Bytomiu?

Kalety most zielona

Mieszkańcy Kalet mogą już korzystać z przeprawy