Pyrzowice: to były trzy rekordowe kwartały, a pięciomilionowy pasażer już w listopadzie! „W przyszłym roku spodziewamy się przekroczenia granicy 6 mln pasażerów”

We wrześniu na lotnisku w Pyrzowicach pobito pięcioletni rekord obsługując 706 036 podróżnych. Co więcej, Katowice Airport ma za sobą rekordowe trzy kwartały, a pięciomilionowy pasażer – po raz pierwszy w historii lotniska – zostanie obsłużony w pierwszej połowie listopada!

Fot. Piotr Adamczyk/ KTW PR
Rekordowy wrzesień 2023 w Katowice Airport

Wrzesień 2023 roku okazał się najlepszym dziewiątym miesiącem roku w historii pyrzowickiego lotniska. W tym czasie z siatki połączeń Katowice Airport skorzystało aż 706 036 podróżnych, co oznacza, że pobity został dotychczasowy rekord z września 2018 roku, kiedy to na katowickim lotnisku obsłużono 603 017 pasażerów.

– W minionym miesiącu z siatki połączeń regularnych, obsługiwanej w Pyrzowicach przez takie linie lotnicze jak Wizz Air, Ryanair, PLL LOT oraz Air Dolomiti/Lufthansa, skorzystało 278 975 podróżnych. Podczas dziewiątego miesiąca 2023 roku najczęściej z katowickiego lotniska podróżowano do Dortmundu, Londynu-Luton, Londynu-Stansted, Frankfurtu oraz Eindhoven – informuje Piotr Adamczyk, rzecznik Katowice Airport.

We wrześniu, w ramach siatki połączeń czarterowych obsługiwanych na zlecenie biur podróży oraz touroperatorów, w Pyrzowicach odnotowano 426 048 pasażerów. Najchętniej podróżowano z Katowice Airport na wakacje do Antalyi, Hurghady, na Rodos, do Marsa Alam oraz na Zakynthos.

Dodajmy, że w zeszłym miesiącu na lotnisku odnotowano w sumie 5 200 startów i lądowań samolotów.

Trzy rekordowe kwartały

Od stycznia do końca września 2023 roku w Katowice Airport obsłużono 4 484 592 podróżnych. Czteromilionowego pasażera odprawiono 10 września – nigdy wcześniej w historii lotniska nie odnotowano takiej liczby pasażerów w tak szybkim czasie. Jak przypominają w Katowice Airport, wcześniej granicę czterech milionów podróżnych w skali roku przekroczono na katowickim lotnisku trzykrotnie: 2 października 2018 roku, 6 października 2019 roku oraz 10 listopada 2022 roku.

W ciągu trzech kwartałów 2023 roku z siatki połączeń regularnych Katowice Airport skorzystało 2 248 607 osób. Najczęściej latano do Dortmundu, Londynu-Luton, Londynu-Stansted, Einhoven oraz Frankfurtu. Na połączeniach czarterowych odnotowano z kolei 2 220 157 podróżnych, a najpopularniejsze kierunku to Antalya, Hurghada, Marsa Alam, Rodos i Heraklion.

Od stycznia do września samoloty wykonały w Katowice Airport 35 647 startów i lądowań.

– Za nami sezon wakacyjny, który w tym roku trwał od maja do końca września. W tym czasie z siatki połączeń katowickiego lotniska skorzystało rekordowe 3,36 mln podróżnych, z tego 1,96 mln pasażerów w ruchu czarterowym. W pierwszej połowie listopada, po raz pierwszy w historii portu, obsłużymy pięciomilionowego pasażera w skali roku. Cały 2023 rok zamkniemy świetnym wynikiem ok. 5,5 mln odprawionych podróżnych, a w przyszłym roku spodziewamy się przekroczenia granicy 6 mln pasażerów – podsumował Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, spółki zarządzającej pyrzowickim lotniskiem.

-----------------------------------------------------------------------

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się do newslettera ŚLĄZAGA, a będziesz mieć pewność, że nie przegapisz innych naszych ciekawych tekstów. Zapisy: www.slazag.pl/newsletter

W sierpniu w Pyrzowicach padł kolejny rekord

Może Cię zainteresować:

Sierpień 2023 najlepszym miesiącem w historii lotniska w Pyrzowicach. We wrześniu będzie 4-milionowy pasażer!

Autor: Grzegorz Lisiecki

10/09/2023

Samoloty, które lądowały w 2023 roku w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Wielkie Boeingi, Airbusy, nawet maszyny Royal Air Force: oto samoloty, które lądowały w tym roku w Pyrzowicach

Autor: Grzegorz Lisiecki

31/08/2023

Wizz Air w Pyrzowicach jest już od 19 lat

Może Cię zainteresować:

Kolejny rekord w Katowice Airport: 25 milionów pasażerów Wizz Air! „To właśnie w Pyrzowicach Wizz Air otworzył swoją pierwszą bazę”

Autor: Grzegorz Lisiecki

26/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Lotnisko Katowice Airport

Na lotnisku w Pyrzowicach ruch jak nigdy. Kolejny rekord!

Statystyki pasażerskie Katowice Airport lipiec 2023

Pyrzowice: rekordowy miesiąc i trzymilionowy pasażer!

Ryanair w Pyrzowicach

Pyrzowice: 5,3 mln pasażerów w 2023, nowe trasy Ryanaira

Lotnisko w Pyrzowicach obsłużyło w 2022 roku ponad 40 tysięcy ton frachtu

Pyrzowice. Przewozy towarowe? To był najlepszy rok lotniska

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Lotnisko w Pyrzowicach najlepsze w Polsce w segmencie cargo

Lotnisko w Pyrzowicach najlepsze w Polsce

Zdewastowane ławki Park Suble

Zniszczenie nowych ławek w Parku Suble