Łukasz Borkowski z Koalicji Obywatelskiej: Przydarzyła się okazja, aby odbić Katowice z rąk PiS

- Najpierw odbiliśmy województwo z rąk PiS. Później odbiliśmy kraj z rąk PiS. Teraz przydarzyła się okazja, aby odbić Katowice z rąk PiS. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że KO mogłoby nie skorzystać z takiej okazji i pozwolić, aby naszym miastem dalej współrządziło PiS. Nie ma mowy – podkreślił w Radiu Piekary Łukasz Borkowski, nowy szef klubu KO w Radzie Miasta Katowice.

FB: Łukasz Borkowski
Lukasz borkowski ko

Jarosław Makowski z Koalicji Obywatelskiej został nowym wiceprezydentem Katowic. Zastąpił na tym stanowisku Mariusza Skibę z Prawa i Sprawiedliwości. Tym samym Forum Samorządowe Marcina Krupy weszło w koalicję z partią, która wygrała niedawne wybory parlamentarne.

– Najpierw odbiliśmy województwo z rąk PiS. Później odbiliśmy kraj z rąk PiS. Teraz przydarzyła się okazja, aby odbić Katowice z rąk PiS. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że KO mogłoby nie skorzystać z takiej okazji i pozwolić, aby naszym miastem dalej współrządziło PiS. Nie ma mowy – podkreślił w Radiu Piekary Łukasz Borkowski, nowy szef klubu KO w Radzie Miasta Katowice.

Choć KO teoretycznie była w opozycji, to współpracowała z Forum Samorządowym od kilku lat (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).

– Byliśmy konstruktywną opozycją. Kiedy trzeba było – krytykowaliśmy, a kiedy działy się dobre rzeczy – popieraliśmy. Tak samo będzie w ramach koalicji – ocenił Borkowski.

„Katowice są w bardzo ważnym momencie”

Dlaczego KO zdecydowała się na współpracę z Forum Samorządowym?

– Katowice są w bardzo ważnym momencie. Po pierwsze, zapowiedziane w czasie kampanii wyborczej i powstające Ministerstwo Przemysłu, które będzie miało tutaj swoją siedzibę. To impuls rozwojowy, wokół którego pojawi się potencjał gospodarczy. Po drugie, transformacja energetyczna i gospodarcza. Warto wspomnieć o środkach z Krajowego Planu odbudowy, które dzięki rządowi Donalda Tuska już napływają do Polski. Do tego Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, skierowany specjalnie do regionów pogórniczych, którego Katowice będą jednym z głównych beneficjentów. Nie sposób wyobrazić sobie, że KO nie jest przy stole i nie decyduje, jak te pieniądze zostaną wydane – wyjaśnił Łukasz Borkowski.

– Do samorządu idzie się po to, żeby zmieniać rzeczywistość. Nie jest sztuką być w opozycji i wiecznie się oburzać – dodał (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).

Jego zdaniem to ważne, aby KO współrządziła miastem, ponieważ w niedawnych wyborach parlamentarnych partia otrzymała w Katowicach 41 proc. głosów.

Jarosław Makowski i Marcin Krupa

Może Cię zainteresować:

Dlaczego Marcin Krupa zerwał koalicję z PiS? „To niemożliwe przy obecnej sytuacji politycznej”

Autor: Patryk Osadnik

27/12/2023

Marcin krupa jaroslaw makowski2

Może Cię zainteresować:

Koniec koalicji PiS z prezydentem Marcinem Krupą. Jest umowa z PO, będzie w mieście nowy wiceprezydent

Autor: Marcin Zasada

27/12/2023

Pl Wilhelma Szewczyka

Może Cię zainteresować:

Łukasz Borkowski (KO): Zrobimy wszystko, żeby Wilhelm Szewczyk wrócił na swój plac

Autor: Redakcja

14/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon