Tympanon na katowickiej archikatedrze? Maciej Biskupski: „Jeśli konserwator dał zgodę to wszystko okej. Czekam na efekt końcowy"

Jeżeli na to wyrazili zgodę konserwatorzy zabytków, to mnie osobiście to nie razi i jestem ciekawy jaki będzie efekt - powstającym tympanonie i rzeźbie na budynku Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach na antenie Radia Piekary w Rozmowie Dnia mówił Maciej Biskupski.

fot. Patryk Osadnik
Tympanon Katedra Chrystusa Króla

Tympanon jest trójkątnym zwieńczeniem frontu budowli, najczęściej stosowanym w świątyniach i wypełnionym reliefami (płaskorzeźbami) przedstawiającymi sceny mitologiczne. Taki obiekt został dobudowany do Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. W planach jest również scena złożona z rzeźb o wysokości od trzech i pół do prawie sześciu metrów - "Hołd ludu śląskiego dla Chrystusa Króla".

Poprzednie założenia były inne

Jest to powrót do zamierzeń realizacji projektu, o ile dobrze mi wiadomo, z czasu kiedy ten obiekt był projektowany. W latach 30. autorem pierwszego projektu był rzeźbiarz Ksawery Dunikowski. Założenie było bardzo zbliżone do tympanonu, który powstaje - na antenie Radia Piekary mówi Maciej Biskupski, przewodniczący Rady Miasta Katowice.

Zmiany wykonane przez uznanego, śląskiego rzeźbiarza - Tomasza Wenklara - budzą kontrowersje. W pierwotnym projekcie, który nie spotkał się z realizacją, świątynia miała attykę, odbiegającą kształtem od współczesnego zamiennika, który właśnie powstaje. W założeniu była również budowa kopuły wyższej o 38 metrów.

Jestem zdziwiony zainteresowaniem i dużym wzburzeniem, które pojawia się w zakresie tego działania. Jeżeli na to wyrazili zgodę konserwatorzy zabytków, to mnie osobiście to nie razi i jestem ciekawy jaki będzie efekt - przyznaje przewodniczący Rady Miasta.

Nie ma dyskusji

Warto zaznaczyć, że wprowadzane zmiany odbywają się bez publicznej dyskusji. Wobec projektu nie odbył się żaden konkurs, nikt nie podjął dyskusji o dobudowie tympanonu do Archikatedry Chrystusa Króla, czyli jednego z najważniejszych zabytków w Katowicach.

Wojewódzki konserwator zabytków w tym zakresie wydawał decyzję i to są osoby odpowiedzialne za to, aby kształt takiego obiektu, pewne dziedzictwo, pozostawić w miarę możliwie nienaruszony. Głęboko ufam i wierzę w to, że jeśli taka decyzja została podjęta, to nie będzie to tak raziło, jak niektórzy śmią twierdzić na etapie, kiedy jeszcze nie jest to gotowe - twierdzi Maciej Biskupski.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon