Maciej Biskupski: Pomnik Kutza w Katowicach? Nie jestem zwolennikiem tego pomysłu

Dorobek Kazimierza Kutza musi być cały czas podkreślany i eksponowany, chociaż nie jest to dorobek stricte katowicki. Możemy dyskutować nad tym, czy nie potrzeba jakoś bardziej wyeksponować postaci Kutza, ale i tak w Katowicach wiele się w tym temacie robi - powiedział Maciej Biskupski, przewodniczący Rady Miasta Katowice w „Rozmowie Dnia" Radia Piekary.

Radio Piekary
Maciej Biskupski, przewodniczący rady miasta Katowice

Dzisiaj, 16 lutego 2023 roku Kazimierz Kutz, gdyby żył, obchodziłby 94. urodziny. Twórczość wybitnego reżysera, wybitnego Ślązaka wciąż obecna jest w śląskiej kulturze. Tylko czy Śląsk i śląskie miasta w odpowiedni sposób wykorzystują spuściznę Kutza? Można o tym dyskutować. Zdaniem Macieja Biskupskiego, przewodniczącego rady miasta Katowice, akurat w stolicy województwa śląskiego o Kutzu się pamięta.

- Chociażby dzisiaj, w dniu urodzin Kazimierza Kutza, odbędzie się uroczystość wręczania nagród im. Kazimierza Kutza. To inicjatywa, która ma już 3 lata. Kolejna inicjatywa to dom Kazimierza Kutza. Nad tym też miasto Katowice pracuje. Choć uprzedzam, bo nie będzie to łatwe, to są trudne rozmowy m.in. z PKP - powiedział na antenie Radia Piekary Maciej Biskupski.

Prowadzący rozmowę Marcin Zasada zwrócił uwagę na to, że wciąż brakuje inicjatyw związanych z Kazimierzem Kutzem, które „wyrwałyby nas z butów"

- Dorobek Kazimierza Kutza musi być cały czas podkreślany i eksponowany, chociaż nie jest to dorobek stricte katowicki. Możemy dyskutować nad tym, czy nie potrzeba jakoś bardziej wyeksponować postaci Kutza, ale i tak w Katowicach wiele się w tym temacie robi - przekonywał Biskupski w „Rozmowie Dnia".

Pomnik Kazimierza Kutza w Katowicach?

Cztery lata po śmierci nikt nie pomyślał o tym, żeby postawić w reprezentacyjnym miejscu Katowic postawić pomnik Kazimierza Kutza?

- Ja nie jestem zwolennikiem budowy pomników. Wydaje mi się, że pomniki w postaci takich inicjatyw jak chociażby dzisiejsza nagroda jest najbardziej wymiernym sposobem docenienia osoby wybitnej. Dla mnie to jest pomnik Kazimierza Kutza. Docenienie artystów, którzy dziś budują kulturę naszego społeczeństwa - mówił Maciej Biskupski.

Przewodniczący rady miasta zdradził, że jego marzeniem jest budowa domu Kazimierza Kutza w Szopienicach. Jego zdaniem to będzie projekt, który godnie upamiętni wybitnego reżysera na wieki wieków.

Kazimierz Kutz w Panteonie Górnośląskim? Ile trzeba jeszcze czekać?

Maciej Biskupski w programie „Rozmowa Dnia" zdradził, że w przyszłym tygodniu odbędzie się rada programowa w Panteonie Górnośląskim i wtedy właśnie ma zapaść decyzja o włączeniu postaci Kutza do galerii w Panteonie Górnośląskim.

- Taki wniosek już jest. Jestem przekonany, że Kazimierz Kutz w przyszłym tygodniu znajdzie się już oficjalnie w Panteonie Górnośląskim - mówił Biskupski.

Cała rozmowa do zobaczenia i posłuchania poniżej

Anna Dymna

Może Cię zainteresować:

Kto otrzyma tegoroczną Nagrodę im. Kazimierza Kutza? Poznaliśmy pięcioro nominowanych

Autor: Patryk Osadnik

02/01/2023

Kazimierz Kutz

Może Cię zainteresować:

Panteon Górnośląski nadal bez Kazimierza Kutza. Mistrz czeka na opinię rady programowej

Autor: Patryk Osadnik

10/02/2023

Huta Pokój. Ruda Śląska („Paciorki jednego różańca”)

Może Cię zainteresować:

Takiego Śląska już nie ma. Katowice, Świętochłowice, Ruda Śląska i Bytom uwiecznione w filmach Kazimierza Kutza

Autor: Redakcja

18/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon