Majówka w Wielkim Kanionie. Arizona? Nie. Nie trzeba lecieć do USA, wystarczy wybrać się do Bytomia i Tarnowskich Gór

Wielki Kanion w Arizonie wyżłobiła rzeka Kolorado. „Wielkie Kaniony” w Bytomiu i Tarnowskich Górach to efekt pracy ludzkich rąk, które tworzyły potęgę przemysłu na Górnym Śląsku. Na majówkę nie musicie lecieć do USA. Wystarczy, że pojedziecie do dwóch kopalni dolomitu: „Blachówka” i „Bobrowniki”.

Kopalnia Dolomitu „Blachówka” znajduje się w Bytomiu. Z kolei Kopalnia Dolomitu „Bobrowniki” to już teren Tarnowskich Gór. Obie dzieli zaledwie kilkaset metrów. Tę drugą doskonale widać z DK 11 na granicy miast oraz z okien przejeżdżających po drugiej stronie składów Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Dolomit w hutniczych piecach

Początki „Blachówki” są związane z poszukiwaniami rudy żelaza w XIX wieku. Do dziś świadczą o tym m.in. niewielkie wejścia do podziemnych chodników, które można znaleźć na tym terenie. Dolomit był wtedy tylko dodatkiem, ale z czasem proporcja zaczęła się zwiększać. Kamień, który był wykorzystywany jako topnik, trafiał do Huty „Julia” w Bobrku oraz „Hermina” w Łabędach.

Eksploatację dolomitu w „Bobrownikach” zaczęto natomiast na początku XX wieku. Miała zaspokoić potrzeby Friedenshütte, czyli późniejszej – po przyłączeniu części Górnego Śląska do Polski – Huty „Pokój”. Koparki i samochody ciężarowe na teren obu zakładów wjechały dopiero w latach 50. i 60. Wcześniej załadunek prowadzono ręcznie, a urobek na górę wyciągały konie zaprzęgnięte do wozów.

Co ciekawe, mimo poczynionych wcześniej inwestycji, w latach 70. zdecydowanie ograniczono wydobycie w Kopalni Dolomitu „Blachówka”. Oceniono wówczas, że zakład ma negatywny wpływ na okoliczny układ hydrologiczny oraz krajobraz, co zagraża utworzonemu po sąsiedzku w 1953 roku Rezerwatowi Przyrody „Segiet”. To działanie bez precedensu na Górnym Śląsku, gdzie potrzeby przemysłu stawiano ponad przyrodą.

Wydobycie w „Blachówce” i „Bobrownikach” zakończono w latach 90.

Kopalnia Bibiela

Może Cię zainteresować:

Tajemnicza zatopiona kopalnia „Bibiela” i kolorowe jeziorka w środku lasu nieopodal Miasteczka Śląskiego

Autor: Patryk Osadnik

09/07/2023

Schronienie dla nietoperzy

Teren dawnej Kopalni Dolomitu „Blachówka” szybko zaczęto rekultywować. Efektem jest m.in. działający w sezonie zimowym stok narciarski Sport Dolina, obok którego przez cały rok działa obecnie restauracja, a także trasy piesze oraz rowerowe.

„Wielki Kanion” w Bytomiu ma głębokość około 60 metrów. Największe wrażenie, podobnie jak w Tarnowskich Górach, robią w nim pionowe ściany, na których można obserwować warstwy dolomitu, jakie osadziły się w tym miejscu 250-203 mln lat temu. Z kolei na dnie często tworzą się okresowe jeziorka.

W opuszczonych górniczych szybach i sztolniach schronienie znalazły nietoperze, które w Polsce są ściśle chronione. W „Blachówce” występuje aż 10 gatunków tych ssaków.

Do „Wielkiego Kanionu” wąskotorówką

„Blachówkę” i „Bobrowniki” dzieli zaledwie kilkaset metrów. Jak tutaj dotrzeć? Samochód można zostawić na parkingu Sport Doliny. My polecamy jednak już z domu wybrać się rowerem. Można też skorzystać z oferty Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, które będą kursowały 1, 3, 7, 14, 21 i 28 maja 2023 roku.

Przy okazji zwiedzania „Wielkich Kanionów” Bytomia i Tarnowskich Gór warto zobaczyć także Hałdę Popłuczkową i Zabytkową Kopalnię Srebra, które są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Tarnowskie Góry - hałda popłuczkowa

Może Cię zainteresować:

Cud przemysłowej natury Śląska. Hałda, z którą może równać się tylko... słynna Ayers Rock w Australii

Autor: Patryk Osadnik

29/04/2023

Staw Brandka Bytom

Może Cię zainteresować:

Miejsca na przemysłowym Śląsku odzyskane przez naturę. Dzięki niej dziś to miejsca rekreacji

Autor: Maciej Poloczek

02/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon