„Mała, intymna historia, która dzieje się w szybkim, brutalnym mieście.” Katowicka scena zamieni się w Glasgow lat 90 w spektaklu „Chłopacy” Teatru Śląskiego. Premiera już 14 marca 2025 r.

"Jak wyobrażasz sobie szkockie Glasgow w czasie skomplikowanych politycznie i społecznie lat 90. XX wieku? Protestanci i katolicy, walka i ucieczka, wściekłość i honor, a może… miłość i empatia?" - tak swoją nową produkcję zapowiada Teatr Śląski. Już 14 marca na katowickiej scenie młodzi twórcy opowiedzą o sporze męskości z chłopackością i zestawią przemocowy patriarchat z emancypacyjną queerowością.

Mała, intymna historia w szybkim, brutalnym mieście

"Chłopacy" to najnowsza produkcja Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Akcja spektaklu rozgrywa się w szkockim Glasgow w skomplikowanych politycznie i społecznie latach 90. XX wieku. Poznamy dwóch głównych bohaterów - Jamesa i Mungo, którzy wychowali się w środowiskach, których pozornie nic nie łączy, a mimo to tworzy się między nimi intymna relacja. Zobaczymy jak na ich losy wpłynie dorastanie w cieniu przemocy i chłodzie biedy.

Za spektakl odpowiadają reżyser Krzysztof Zygucki i dramaturżka Eugenia Balakireva. Zaispirowali się głośną powieścią „Młody Mungo” Douglasa Stuarta i szesnastowieczną gejowską sielanką pasterską „Piękny pasterz” Jacquesa de Fontany'ego. Twórcy zapowiadają, że "Chłopacy" są opowieścią "o sporze męskości z chłopackością, przemocowego patriarchatu z emancypacyjną queerowością".

- Glasgow jest bardzo szybkie, brudne, momentami brutalne. W tym mieście znajduje się dwóch chłopaków, którzy tworzą między sobą zupełnie inną relację. [...] Dlatego o tym opowiadamy, bo chyba nigdy nie za dużo takich historii w teatrze - zapowiada Krzysztof Zygucki, reżyser spektaklu "Chłopacy".

Krzysztof Zygucki jest studentem IV roku reżyserii na Wydziale Reżyserii i Dramaturgii AST w Krakowie. Poza tym ukończył prawo na UJ i filozofię na UP w Krakowie. Jest autorem czytań performatywnych i szkiców scenicznych, które reżyserował w Teatrze Nowym w Łodzi oraz Cricotece w Krakowie. Reżyserował takie sztuki jak „HA HA HA”, czy „Pół żarciem, pół serio”. Jest autorem tekstu spektaklu „Poza zero, czyli jak pokochałem bombę”. Brał udział w pierwszej edycji projektu WyspianKiss w Teatrze Śląskim, którego jest laureatem. Premiara "Chłopaków" otworzy finał 2. edycji przeglądu WyspianKiss.

Premiera sztuki "Chłopacy" już w piątek, 14 marca o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego w Katowicach. Bilety dostępne TUTAJ.

Teatr Śląski łączy młodych twórców polskiego teatru

WyspianKiss to inicjatywa, która ma inicjować dialog między początkującymi dramatopisarzami i młodymi reżyserami, a szefami teatrów i instytucji kultury. Projekt angażuje do współpracy różne instytucje i organizacje, w tym Akademię Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Agencję Dramatu i Teatru ADiT oraz Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego.

Jak podaje Teatr Śląski, na WyspianKiss składają się:

  • Szkoła Pisania Sztuk, czyli kilkumiesięczne warsztaty dramatopisarskie prowadzone przez Artura Pałygę, dramaturga naszego teatru,
  • nagroda Teatru Śląskiego przyznawana podczas Forum Młodej Reżyserii, czyli zaproszenie studentów reżyserii do realizacji szkiców scenicznych,
  • rezydencja reżysersko-dramatopisarska, czyli twórcza kooperacja uczestników Szkoły Pisania Sztuk i studentów reżyserii,
  • finał WyspianKiss, czyli przegląd szkiców scenicznych w formie konkursowej, dyskusje i inne wydarzenia towarzyszące.

Za projekt odpowiedzialni są szef Szkoły Pisania Sztuk Artur Pałyga (dramaturg Teatru Śląskiego) oraz pomysłodawca i kurator WyspianKiss Bartosz Cudak (sekretarz literacki Teatru Śląskiego).

"Chłopacy" już od 14 marca

Premiera sztuki "Chłopacy" już w piątek, 14 marca 2025 r. o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego w Katowicach. Bilety dostępne TUTAJ.

  • reżyser - Krzysztof Zygucki,
  • tekst i dramaturgia - Eugenia Balakireva,
  • choreografia - Magdalena Kawecka,
  • muzyka - Joanna Szczęsnowicz,
  • scenografia, kostiumy i reżyseria świateł - Jerzy Basiura,
  • asystentka reżysera - Barbara Dudek,
  • obsada: Jan Jakubik, Anna Kadulska, Maciej Kamiński, Paweł Kruszelnicki, Marek Rachoń.

    Frelka z przemysla kupicha

    Może Cię zainteresować:

    Dziewczyna z Przemyśla godo jakby była ze Śląska. A nie jest. Piotr Kupicha w szoku

    Autor: Daniel Lekszycki

    13/03/2025

    Jurand Jarecki

    Może Cię zainteresować:

    Jurand Jarecki zmarł 13 marca 2024. Mija rok od śmierci mistrza architektury

    Autor: Tomasz Borówka

    13/03/2025

    Princ wonglo

    Może Cię zainteresować:

    Drogie osoby queerowe, pasujecie do śląskości. Dokładnie z tego powodu, o którym myślicie. Ślōnsk pod dangowōm fanōm

    Autor: Arkadiusz Szymczak

    01/12/2024

    Subskrybuj ślązag.pl

    google news icon
    Reklama