Małyszomania w Konfederacji. Adam Małysz kandyduje do Rady Powiatu Cieszyńskiego. Popularne nazwisko pomaga w polityce?

Adam Małysz na liście Bezpartyjnych i Konfederacji? Tak, wiemy, dzień żartów za nami, ale to prawda. Nie chodzi jednak o narodową dumę i skoczka narciarskiego, ale 24-latka z Zaborza. Z tej samej listy do Rady Powiatu startuje jeszcze troje innych Małyszów. Czy popularne nazwisko pomaga w polityce?

Wikipodróże
Rynek w Cieszynie

Małyszomania w Konfederacji. Adam Małysz kandyduje do Rady Powiatu Cieszyńskiego

Z list KWW Bezpartyjni i Konfederacja do Rady Powiatu Cieszyńskiego kandyduje... Adam Małysz! Ale nie ten, o którym wszyscy myślimy. Poza tym okręg by się nie zgadzał, bo skoczek narciarski i kierowca rajdowy mieszka w Wiśle, a kandydat startuje z Cieszyna. Mieszkający w Zaborzu 24-letni Adam Łukasz Małysz ma siódmą, ostatnią pozycję na liście w okręgu nr 1. Chociaż skoczkiem nie jest, jego hasłem jest ,,skok w przyszłość".

fot. ASZE BESKIDY
fot. ASZE BESKIDY

Do Rady Powiatu Cieszyńskiego z tej samej listy kandyduje jeszcze troje innych Małyszów:

  • Paweł Małysz (okręg nr 4 - Strumień i Chybie)
  • Magdalena Małysz (okręg nr 6 - Ustroń i Brenna)
  • Piotr Małysz (okręg nr 7 - Wisła i Istebna)

Można powiedzieć, prawdziwa ,,małyszomania" w Konfederacji. (Interesujesz się Śląskiem, Zagłębiem, Beskidami? Zapisz się po więcej ciekawych newsów: https://www.slazag.pl/newsletter).

,,Na popularne nazwisko". Stara sztuczka stosowana przez partie od prawa do lewa

Część komentujących na platformie X uważa start Adama Małysza za celowy zabieg i ,,cwany pomysł", by nabić liście głosów metodą ,,na popularne nazwisko". Inni bronią kandydata, pytając retorycznie, ,,czy jeśli ktoś nazywa się jak inna popularna osoba, to już nie może nigdzie kandydować"?

Podejrzliwość niektórych można zrozumieć, biorąc pod uwagę standardy obowiązujące w polskiej polityce i sztuczki stosowane przez partie od prawa do lewa. W 2007 r. w okręgu opolskim posłem wybrano 22-letniego Łukasza Tuska, nieznanego wówczas szerzej tapicera w fabryce mebli, który z odległego 22. miejsca na liście przeskoczył m.in. Tadeusza Jarmuziewicza i Roberta Węgrzyna. Był najmłodszym posłem na Sejm wybranym w wolnych wyborach po 1989 r.

We wrześniu 2015 r. młody polityk PiS Filip Kaczyński na chwilę objął mandat poselski, zwolniony przez Krzysztofa Szczerskiego. W wyborach miesiąc później nie uzyskał reelekcji. Do wielkiej polityki powrócił w 2019 r. Startując z 12. miejsca na liście PiS w okręgu chrzanowskim, uzyskał mandat posła, otrzymując 14 731 głosów (trzeci wynik wśród kandydatów partii w tym okręgu).

Trochę było też Marcinkiewiczów, Kwaśniewskich, czy Ziobrów. Swego czasu taką metodę wykorzystał też Janusz Korwin-Mikke, umieszczając na listach partii KORWiN, a później Konfederacji, kandydatów z nazwiskiem Korwin. Część z nich była z nim spokrewniona, część nie.

Lukasz litewka

Może Cię zainteresować:

,,Wielka orkiestra... dla zwierząt". Poseł Łukasz Litewka planuje akcję charytatywną w Sosnowcu. Ma nawiązywać do WOŚP

Autor: Szymon Karpe

04/04/2024

Seweryn Siemianowski

Może Cię zainteresować:

„Bunt” w Chorzowie? W Ruchu czekają na wynik niedzielnych wyborów. W Zabrzu także. „Nie widzimy innej drogi niż zmiana władz”

Autor: Grzegorz Lisiecki

04/04/2024

Barbara blida

Może Cię zainteresować:

"Uważam, że Barbara Blida nie popełniła samobójstwa". Czarzasty chce przywrócenia śledztwa sprzed 17 lat

Autor: Marcin Zasada

03/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon