Mediateka Instytutu Goethego w Bibliotece Śląskiej otwarta. Sam Johann Wolfgang byłby zafacynowany

W czwartek 11 maja 2023 w Bibliotece Śląskiej odbyła się uroczystość otwarcia Mediateki Instytutu Goethego.

Mediateka Instytutu Goethego (Goethe-Institut) jest nową agendą w Bibliotece Śląskiej. Mediateka to centrum materiałów dydaktycznych. Ma ono stanowić wsparcie dla nauczycieli oraz osób uczących się języka niemieckiego. A także dla wszystkich zainteresowanym Niemcami, ich językiem i kulturą, a szczególnie literaturą. Bowiem główną misją Instytutu Goethego jest promowanie w Polsce literatury niemieckiej pięknej i i fachowej.

Jako instytut kultury Republiki Federalnej Niemiec działający na całym świecie pracujemy na rzecz porozumienia między Niemcami, Europą i światem. Podstawą naszej działalności jest umowa ramowa zawarta z Federalnym Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Upowszechniamy wiedzę o kulturowej i społecznej różnorodności Niemiec oraz Europy. Stworzyliśmy globalną sieć, która obejmuje 158 instytutów kultury w 98 krajach wraz z licznymi organizacjami partnerskimi - deklaruje Instytut Goethego. - Działamy na rzecz umacniania języka niemieckiego w systemach edukacji krajów goszczących. Wspieramy ponad 100.000 szkół na całym świecie w prowadzeniu wysokiej jakości lekcji języka niemieckiego oraz promujemy dokształcanie i podnoszenie kwalifikacji kadry nauczycielskiej. Oferujemy również kursy językowe, począwszy od ogólnych kursów niemieckiego, poprzez kursy specjalistyczne, aż po zajęcia upowszechniające wiedzę o kulturze i społeczeństwie.

Goethe-Institut w Warszawie działa od 1990 roku na podstawie umowy między rządami Polski i RFN, podpisanej 10 listopada 1989. W 1991 r. zainicjowano działalność Goethe-Institut w Krakowie. Krakowska filia Instytutu prowadzi ją na południu Polski - w województwach podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim, dolnośląskim, śląskim i opolskim. W uroczystości otwarcia Mediateki Instytutu Goethego wziął udział dr Claus Heimes, dyrektor Goethe-Institut w Krakowie.

- Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu również jest bardzo zainteresowany tym wyjątkowym miejscem. Z powodzeniem będzie można wykorzystywać je do organizacji wydarzeń wszelkiego rodzaju i skali, jak na przykład spotkania autorskie. A także do zajęć z otrzymanymi od partnerów Mediateki zabawkami, które można wykorzystać do pracy z dziećmi i młodzieżą - mówiła Doris Wildeman, konsul ds. kultury i gospodarki Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu, również goszcząca na uroczystości w Bibliotece Ślaskiej.

Pani konsul wyraziła nadzieję, że Mediateka i jej nowoczesne wyposażenie oraz pomoce dydaktyczne będą dobrze służyły nauczycielom i uczniom.

- Myślę, że miejsce to będzie szczególnie wartościowe, stając się kopalnią wiedzy dla wszystkich szkół, w których uczy się języka niemieckiego, a także dla firm poszukujących pracowników o bardzo dobrej znajomości tego języka i szkół zawodowych, gdzie kształcą się przyszłe pielęgniarki, personel medyczny czy hotelarze. Możliwości wykorzystania tego miejsca są naprawdę różnorodne - dodała konsul Wildeman. - Chciałabym życzyć wszystkim osobom związanym z Mediateką, aby przede wszystkim powitali ją jako przyjaciela. Jako dobrego przyjaciela, z którym będzie można dobrze i miło spędzić czas - zakończyła swoje wystąpienie Doris Wildeman.

- Gdyby Johann Wolfgang Goethe, patron duchowy Instytutu i Mediateki, który był nie tylko znanym pisarzem, ale również myślicielem i przyrodnikiem, człowiekiem jak na swoje czasy niezwykle nowoczesnym, znalazł się w naszych czasach, byłby z pewnością zafascynowany tymi grami komputerowymi czy tą formą designu - oceniła prof. Grażyna Barbara Szewczyk, znana germanistka, tłumaczka i autorka książek poświęconych m.in literaturze niemieckiej.

- Miejsce to ma charakter pewnego laboratorium, które będzie się rozwijało i - taką mam nadzieję - będzie przyciągać coraz więcej odbiorców - zapowiada dyrektor Biblioteki Śląskiej Zbigniew Kadłubek.

Debata w Bibliotece Śląskiej

Może Cię zainteresować:

Czy arystokracja przyczyniła się do rozwoju Górnego Śląska? Debata historyczna w Bibliotece Śląskiej

Autor: Tomasz Borówka

10/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon