Metamorfoza nowego cmentarza żydowskiego w Mikołowie
Rewitalizacja mikołowskiego cmentarza żydowskiego była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, pozyskanemu przez Starostwo Powiatowe w Mikołowie. Na cmentarzu od początku marca 2025 r. do końca maja 2025 r. trwały intensywne prace remontowe. W ich ramach m.in.
- wyremontowano ogrodzenie cmentarza,
- wykonano nową bramę wjazdową,
- utwardzono aleję oddzielającą starą i nową część cmentarza,
- wzmocniono skarpę w nowej części.
- Uczestniczenie w tych pracach było dla mnie przeogromnym wyzwaniem, niemniej efekt jest naprawdę wspaniały – szczególnie, gdy przypomnę sobie, jak ta część cmentarza wyglądała jeszcze we wrześniu 2021 r. Choć generalnie porządki z października 2021 r. i września 2022 r. znacząco poprawiły jej stan, dopiero ostatnie prace pozwoliły na gruntowną rewitalizację tego obszaru - pisze Sławomir Pastuszka, historyk-judaista.
Historyk dodaje, że większość ciężkich robót była możliwa do realizacji dzięki wsparciu firmy budowlanej FHU Kozera z Imielina.
- Stara część składa się z nagrobków imponujących wyglądem, jednak mniej wymagających w renowacji. Można je postawić z małym nakładem pracy i finansowym. Pieniądze z dofinansowania zostały przeznaczone na odrestaurowanie bardziej skomplikowanych macew w nowej części cmentarza, które wymagały wymurowania nowych fundamentów. Udało nam się to zrobić dosyć szybko - w sumie postawiono 300 nagrobków w nowej części cmentarza - mówi dziennikarz Roman Balczarek.
Wykonawcom udało się ocalić wszystko to, co przetrwało do dzisiaj. Choć, jak podkreślają, dziesiątki obiektów nagrobnych skradziono.
- Przywróciliśmy światu wiele zapomnianych imion i nazwisk. A pochowanym – godność miejsca wiecznego spoczynku - mówi Sławomir Pastuszka

Może Cię zainteresować:
Roman Balczarek: Czy Ślązacy potrafią rozmawiać o polityce?

Może Cię zainteresować: