Metropolia powoła spółkę Serwis GZM. Ma szkolić kierowców dla komunikacji miejskiej

Górnośląsko – Zagłębiowska Metropolia powoła spółkę, której celem będzie m.in. wyszkolenie i zatrudnienie kierowców dla PKM-ów. Na przestrzeni kilku ostatnich lat przedsiębiorstwa te notorycznie borykały się z brakiem dostatecznej liczby kierowców, czego efektem były problemy z obsługą niektórych połączeń w komunikacji miejskiej.

UM Katowice
Autobus w Katowicach

Kierowcy potrzebni „od zaraz”, Zarząd Transportu Metropolitalnego ogranicza kursy bo PKM-om brakuje kierowców, przedsiębiorstwo rezygnuje z obsługi linii, bo nie ma komu jeździć autobusem – takie doniesienia regularnie pojawiały się w ciągu ostatnich kilku lat w śląskich mediach.

Teraz te problemy mają się skończyć. Receptą ma być Serwis GZM. Tak ma nazywać się spółka, o której powołaniu zadecydowało w środę (19 października) Zgromadzenie Górnośląsko – Zagłębiowską Metropolii.

Jak można przeczytać w przyjętej uchwale przedmiotem działalności spółki będzie: pozyskanie, szkolenie i udostępnianie kierowców operatorom publicznego transportu zbiorowego, utrzymanie i obsługa infrastruktury przystankowej, kontrola uiszczania przez pasażerów opłat za przejazd środkami publicznego transportu zbiorowego, udostępnianie innym podmiotom powierzchni reklamowych na nośnikach reklamowych związanych z publicznym transportem zbiorowym, w tym pojazdach, infrastrukturze przystankowej i biletach. Kapitał zakładowy Spółki w chwili jej zawiązania wynosić ma 2 mln zł.

- Utworzenie spółki ma na celu optymalizację działań i wydatków związanych z planowaniem, koordynacją, integracją oraz rozwojem publicznego transportu zbiorowego – napisano w uzasadnieniu uchwały.

- Nowa spółka przejmie część działań rozproszonych dotąd pomiędzy różne podmioty. Zintegrowanie ich w jednym miejscu pozwoli na lepszą koordynację działań, oraz związane z tym oszczędności - doprecyzowuje Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

Autobus ZTM

Może Cię zainteresować:

Od 17 października 2022 nowe ceny biletów w komunikacji miejskiej na terenie Metropolii

Autor: Michał Wroński

17/10/2022

Karta ŚKUP

Może Cię zainteresować:

Karta ŚKUP już bez zdjęcia i danych osobowych pasażera

Autor: Michał Wroński

05/10/2022

ITS Tychy

Może Cię zainteresować:

ITS Tychy oficjalnie zaczął działać. To najnowocześniejszy system sterowania ruchem w regionie i jeden z największych tego typu systemów w Polsce

Autor: Katarzyna Pachelska

04/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon