"Mianujom mie Hanka" już dzisiaj w Sejmie. Niebawem głosowanie nad uznaniem języka śląskiego

"Mianujom mie Hanka" w Sejmie RP. Pokaz spektaklu odbędzie się już dziś, 31 stycznia, o godz. 17:00 w sali kolumnowej Sejmu. Jeszcze kilka miesięcy temu "realizacja nie była możliwa". Niebawem głosowanie nad uznaniem śląskiego za język regionalny.

Jeremi Astaszow
Grażyna Bułka w "Mianujom mie Hanka"

"Mianujom mie Hanka" już dzisiaj w Sejmie

"Mianujom mie Hanka" to monodram Teatru Korez, od wielu lat grany przez Grażynę Bułkę. Spektakl opowiada skomplikowaną historię pogranicza, widzianą oczami tytułowej Ślązaczki. Scenariusz to adaptacja książki Alojzego Lyski "Jak Niobe. Opowieść górnośląska".

Z inicjatywy eurodeputowanego Nowej Lewicy Łukasza Kohuta 21 marca 2023 r. "Mianujom mie Hanka" wystawiono w Parlamencie Europejskim. Monodram zobaczyło wówczas około 200 osób. W maju 2023 r. Kohut skierował pismo do ówczesnej marszałek Sejmu Elżbiety Witek, z prośbą o możliwość wystawienia monodramu również w gmachu Sejmu. - Realizacja tego przedsięwzięcia nie będzie możliwa - brzmiała wtedy lakoniczna odpowiedź Kancelarii Sejmu. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Niebawem głosowanie nad uznaniem języka śląskiego

Jak wiadomo, w wyniku październikowych wyborów, nowym marszałkiem Sejmu został wybrany Szymon Hołownia, który przystał na propozycję Łukasza Kohuta. Pokaz specjalny "Mianujom mie Hanka" odbędzie się w środę 31 stycznia w sali kolumnowej Sejmu o godz. 17:00. Europoseł Nowej Lewicy wiąże z wydarzeniem spore nadzieje.

- Bogactwo Śląska wynika z wyjątkowej tożsamości i kultury, którą chcemy się dzielić w Polsce i w Europie. Ważne jest, aby polscy parlamentarzyści mieli bezpośrednią możliwość poznania ślonskij godki w praktyce – tuż przed głosowaniem w sprawie uznania języka śląskiego za język regionalny. Nasze śląskie dziedzictwo idealnie wpisuje się w europejską wielokulturowość, która jednoczy przecież różne tożsamości. Polska po 15 października to Polska, która nie wyklucza. Czas na śląskie katharsis w Warszawie! - mówi Łukasz Kohut.
Na początek Mianujom mnie Hanka a później śląska mniejszość etniczna

Może Cię zainteresować:

Na początek „Mianujom mie Hanka”, a później śląska mniejszość etniczna? Łukasz Kohut, eurodeptowany, jest dobrej myśli

Autor: Maciej Poloczek

27/11/2023

Lukasz kohut szymon holownia

Może Cię zainteresować:

Zielone światło dla „Hanki” w Sejmie RP. Ustawa o języku śląskim czy mniejszości etnicznej?

Autor: Patryk Osadnik

15/11/2023

Debata o Śląsku w Brukseli

Może Cię zainteresować:

"Niezrozumienie Śląska bierze się z historii Polski i syndromu Polaka-katolika". Michnik, Machińska i Kohut o Śląsku w Brukseli

Autor: Marcin Zasada

21/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon