Na początek „Mianujom mie Hanka”, a później śląska mniejszość etniczna? Łukasz Kohut, eurodeptowany, jest dobrej myśli

Na początku kadencji parlamentu złożone zostaną dwa projekty ustaw – w sprawie uznania śląskiego za język regionalny oraz uznania Ślązaków za mniejszość etniczną – mówi śląski eurodeputowany Łukasz Kohut. Dodaje, że dyskusja na ten temat rozpocznie się spektaklem „Mianujom mie Hanka”, który zostanie zaprezentowany w polskim Sejmie.

fot. Teatr Korez
Na początek Mianujom mnie Hanka a później śląska mniejszość etniczna

Projekt ustawy w sprawie uznania śląskiego za język regionalny jest autorstwa Moniki Rosy, posłanki Koalicji Obywatelskiej. Z kolei ustawę o uznaniu Ślązaków za mniejszość etniczną będzie pilotował Maciej Kopiec, senator Nowej Lewicy.

- Rozpoczynamy tę dyskusję spektaklem „Mianujom mie Hanka”, który zostanie wystawiony w polskim Sejmie – w Rozmowie Dnia Radia Piekary mówił śląski eurodeputowany Łukasz Kohut.

Przypomniał, że dzień po wyborze Szymona Hołowni na marszałka Sejmu złożył pismo z prośbą, by ten spektakl mógł zostać wystawiony w polskim parlamencie, tak jak to się stało w Parlamencie Europejskim. Dodał, że otrzymał „zielone światło” i dzwonili już z kancelarii Sejmu w sprawie terminu. Spektakl może zostać wystawiony jeszcze w grudniu lub na przełomie grudnia i stycznia.

- Chcę, żeby po tym spektaklu ludzie wtedy już zaznajomieni ze sprawą śląską, podyskutowali ze mną, Adamem Michnikiem i dr Hanną Machnicką o uznaniu Ślązaków za mniejszość etniczną i w związku z tym także uznania śląskiego za język mniejszości etnicznej, język regionalny – bo to są te same prawa – stwierdził śląski eurodeputowany.

Łukasz Kohut chciałby na to wydarzenie zaprosić liderów politycznych i szefów partii, posłów, senatorów oraz dziennikarzy z Warszawy i ze Śląska. - Żeby to było takie święto Śląska w Warszawie. Żeby ta nasza sprawa tożsamościowa została w Warszawie pokazana, a później dopchnięta legislacyjnie – podkreślił. Dodał, że ten spektakl to świetne narzędzie pokazania śląskiej odmienności, śląskiego języka w praktyce oraz śląskiej historii.

Czy będzie poparcia dla uznania Ślązaków za mniejszość etniczną?

Poparcie dla uznania śląskiego za język regionalny deklarują wszystkie partie, które będą tworzyć nawą koalicję rządzącą, czyli Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica. O ewentualnym poparciu dla uznania Ślązaków za mniejszość etniczną wspominał Donald Tusk, ale formalnie tylko Nowa Lewica pod koniec poprzedniej kadencji Sejmu poparła projekty ustawy w tej sprawie.

Jakie jest realne poparcie do tej inicjatywy w obecnym Sejmie? - Nie wiem – stwierdził Łukasz Kohut. - Szymon Hołownia w tej sprawie wypowiadał się kilkukrotnie. On temat rozumie i jest za tym. W tej sprawie rozmawiam też z koleżankami i kolegami z Platformy Obywatelskiej – nie wiem czy wszyscy są tam za czy nie. Podobnie nie wiem w kontekście Polskiego Stronnictwa Ludowego – dodał.

Śląski eurodeputowany zaznaczył, że uznanie Ślązaków i Kaszubów za mniejszość etniczną byłoby oddaniem stanu faktycznego, który pokazał chociażby Narodowy Spis Powszechny.

Lukasz kohut szymon holownia

Może Cię zainteresować:

Zielone światło dla „Hanki” w Sejmie RP. Ustawa o języku śląskim czy mniejszości etnicznej?

Autor: Patryk Osadnik

15/11/2023

Swiety graal zbigniew rokita

Może Cię zainteresować:

Zbigniew Rokita: Do mówienia o tożsamości Śląska, nie trzeba Świętego Graala: języka śląskiego czy mniejszości

Autor: Zbigniew Rokita

12/11/2023

Monika Rosa

Może Cię zainteresować:

Monika Rosa: To ten czas, aby zamknąć temat mniejszości etnicznej

Autor: Patryk Osadnik

08/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon