Miliardy z KPO zamrożone z powodu praworządności. „Ten spór ciągnie się zdecydowanie zbyt długo”

1000 projektów dla Polski z KPO - taką listę przygotowali samorządowcy z „Tak! Dla Polski”. - Zgłosiliśmy m.in. budowę elektrowni fotowoltaicznej (…) Dziś nie mielibyśmy takich problemów z dostawami i cenami energii, gdyby udało się to zrealizować - powiedział burmistrz Wojkowic Tomasz Szczerba podczas konferencji prasowej.

Patryk Osadnik
Tak Dla Polski

Polska w ramach Krajowego Planu Odbudowy ma otrzymać z Unii Europejskiej ponad 158 miliardów złotych. Dwie trzecie w formie bezzwrotnych dotacji, a jedną trzecią w formie pożyczek na preferencyjnych warunkach. Te pieniądze pozostają jednak zamrożone z powodu sporu Prawa i Sprawiedliwości z Komisją Europejską.

We wtorek, 10 stycznia, przedstawiciele Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski” w całej Polsce przedstawili listę 1000 projektów (214 z województwa śląskiego), które można zrealizować z KPO, jeśli tylko PiS zakończy ten jałowy polityczny spór. Jedna z konferencji prasowych odbyła się w Katowicach.

- Ten spór ciągnie się zdecydowanie zbyt długo. Jesteśmy gotowi, aby te pieniądze zainwestować. KPO zostało stworzone po to, aby napędzić gospodarkę po kryzysie związanym z pandemią COVID-19. Później wybuchła wojna w Ukrainie, która jeszcze bardziej pogorszyła sytuację Polski. Nie możemy sobie pozwolić na to, aby te pieniądze zostały zmarnowane - powiedziała wicemarszałek Anna Jedynak.
Maszyna do losowania węgla

Może Cię zainteresować:

Sztuka kontratakuje! Zamiast pluszaka możesz złapać bryłkę węgla i zabrać ją z galerii do domu

Autor: Patryk Osadnik

10/01/2023

Samorząd województwa w ramach KPO zgłosił m.in. wymianę taboru Kolei Śląskich, doposażenie szpitali, a także wsparcie przedsiębiorców z branży turystycznej, która mocno ucierpiała z powodu lockdownów w czasie pandemii.

- KPO przekłada się wprost na sytuację lokalnych społeczności. My zgłosiliśmy m.in. budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 20 MW z magazynem energii. Założyliśmy klaser energetyczny, aby sprzedawać tę energię mieszkańcom. W 2022 roku wybuchła wojna w Ukrainie, pojawił się kryzys energetyczny. Dziś nie mielibyśmy takich problemów z dostawami i cenami energii, gdyby udało się to zrealizować - wyjaśnił burmistrz Wojkowic Tomasz Szczerba.

Samorządowcy są zgodni co do tego, że pieniądze z KPO powinny trafić do Polski jak najszybciej. Wystarczy, że PiS spełni warunki Komisji Europejskiej w sprawie przestrzegania praworządności.

- Pamiętajmy, że w związku z brakiem praworządności tracimy milion euro dziennie, co ostatecznie odbije się na KPO. Nie stać nas na takie marnotrawienie pieniędzy, które powinny trafić do Polaków - dodała Anna Jedynak.

Samorzadowcy Tak dla Polski 1899

Może Cię zainteresować:

Marcin Zasada: Opozycją w Polsce są dziś samorządowcy. Wystarczy pilnować tematu, a nie błaznować w Sejmie

Autor: Marcin Zasada

10/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon