Miliony złotych na szkolenia dla pracowników z Ukrainy. "Największą barierą jest brak znajomości języka"

Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach przeznaczy miliony złotych na szkolenia zawodowe i językowe dla pracowników z Ukrainy. Z dofinansowania będą mogli skorzystać mikro, mali i średni przedsiębiorcy. "Największą barierą na rynku pracy jest brak znajomości języka, mimo wysokich kwalifikacji językowych i wykształcenia" - podkreślił dyrektor WUP, Grzegorz Sikorski.

Andrzej Grygiel (Śląski Urząd Marszałkowski)
Konferencja prasowa ŚUM

W ostatnich miesiącach na teren województwa śląskiego dotarły tysiące uchodźców z Ukrainy - głównie kobiet i dzieci - uciekających przed wojną, którą rozpętał Władimir Putin. W związku z tym Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach przeznaczył 6,8 mln złotych na dofinansowanie kształcenia pracowników z ukraińskim obywatelstwem.

- Wojna za naszą wschodnią granicą trwa już wiele tygodni, a obywatele Ukrainy chcą się kształcić i znaleźć pracę w Polsce, stąd ta inicjatywa. Chcemy dofinansować pracodawców, którzy wspierają pracowników z Ukrainy w zdobywaniu nowych kwalifikacji, ale również nauce i doskonaleniu języka polskiego - tłumaczył w środę, 4 maja, marszałek Jakub Chełstowski (PiS)

Pieniądze, o których mowa, pochodzą z funduszy Unii Europejskiej. Mogą po nie sięgnąć mikro, mali oraz średni przedsiębiorcy, w celu skierowania pracowników na szkolenia zawodowe i językowe.

- Sejmik Województwa Śląskiego podjął uchwałę w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy i ta decyzja jest jednym z elementów tego wsparcia. Dzisiaj wielu uchodźców z Ukrainy pracuje w regionie poniżej swoich kwalifikacji, właśnie ze względu na barierę językową. Ci pracownicy mogą być wartością dodaną dla polskiej gospodarki i warto ten potencjał wykorzystać, oferując im wsparcie - przekonywał przewodniczący Sejmiku Jan Kawulok (PiS)

Do 80 proc. dofinansowania na szkolenie lub kurs

Pieniądze będą przekazywane w ramach Podmiotowego Systemu Finansowania Usług Rozwoju, z którego od 2017 roku skorzystało 70 tys. osób na terenie województwa śląskiego. Nabór - prowadzony przez Fundusz Górnośląski - rozpocznie się 9 maja 2022 roku.

- Przedsiębiorca będzie mógł zgłosić wniosek elektronicznie i uzyskać do 80 proc. dofinansowania na szkolenie lub kurs. W regionie wydano ponad sto tysięcy numerów PESEL, z czego 50-60 tys. osób to osoby dorosłe, które poszukują pracy. Największą barierą na rynku pracy jest brak znajomości języka, mimo wysokich kwalifikacji językowych i wykształcenia - podkreślił Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Część pieniędzy trafi także na szkolenia polskich pracowników, którzy współpracują z Ukraińcami.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon