Miliony złotych na zielone ściany, retencję wody i odbetonowanie miast. Nowe programy WFOŚiGW w Katowicach

Pięć milionów złotych chce w tym roku wydać na „odbetonowanie miast i gmin” w regionie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Ogłosił on właśnie uruchomienie siedmiu nowych programów. Dzięki nim miliony złotych mają również popłynąć na retencję wody oraz tworzenie zielonych ścian czy dachów.

M. Wroński
Katowice Plac Sejmu Śląskiego

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach kończy w tym roku 30-tkę. Jubileusz ten chce uczcić uruchomieniem siedmiu nowych programów, których łączny budżet na ten rok ma wynieść ok. 30 mln zł. Biorąc pod uwagę, że w 2022 roku katowicki WFOŚiGW skierował na ochronę środowiska w regionie ponad 850 mln zł dofinansowania (z czego przeszło 542 mln zł stanowiło wsparcie w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”), nie jest to może oszałamiająca kwota, ale warto zwrócić uwagę na przedsięwzięcia, które Fundusz chce tymi pieniędzmi wspierać. Bo to daje wyobrażenie o aktualnych priorytetach tej instytucji.

Dotacje na zwalczanie „betonozy”, retencję wody i zielone ściany

Najwięcej pieniędzy (10 mln zł w skali roku) ma popłynąć na „zielono-niebieską infrastrukturę”. To program, który – jak mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach – stanowić ma odpowiedź na zmiany klimatyczne i coraz częściej występującą suszę.

- To program na retencję wody, na zagospodarowanie wód opadowych, na tworzenie zielonych ścian, czy zielonych dachów – tłumaczył w trakcie poniedziałkowej (16 stycznia) konferencji prasowej Tomasz Bednarek. Zaznaczył przy tym, że program ten skierowany jest nie tylko dla samorządów. Potencjalni chętni mogą liczyć nawet na 300 tys. zł dotacji i pokrycie połowy kosztów kwalifikowanych zgłaszanego projektu. Nabór wniosków rusza już 1 lutego.

Bliźniaczą inicjatywą ma być program „Zielona Przestrzeń” o budżecie 5 mln zł. W jego ramach można będzie liczyć na dotację w wysokości od 50 tys. zł do 250 tys. zł (dotacje mogą pokryć do 90 proc. kosztów kwalifikowanych projektów).

- To program na odbetonowanie naszych miast i gmin. Chcemy, aby w miastach i gminach naszego województwa tworzyły się nowe przestrzenie zielone – tłumaczy Tomasz Bednarek. Podkreśla zarazem, że powstałe w ten sposób przestrzenie maja być „przyjazne dla mieszkańców”, więc w ramach wsparcia będą też pieniądze na drobną infrastrukturę.

Na składanie wniosków o wsparcie na „odbetonowanie” miast i gmin będzie czas do końca lutego 2023 r. Sądząc po pojawiających się w ostatnim czasie deklaracjach samorządowców, chętnych powinno być sporo.

Więcej zieleni w centrum chcą mieć m.in. Katowice i Ruda Śląska

W samych tylko Katowicach na „odbetonowanie” czeka plac Sejmu Śląskiego. Prezydent miasta już dawno zapowiedział wyprowadzkę z tego miejsca parkujących tam obecnie samochodów i stworzenie tam „zielonej oazy” w centrum miasta. Tyle, że przedstawiona przez ratusz koncepcja przebudowy placu nie zyskała akceptacji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który włączył to miejsce w rejestr zabytków. To zaś oznacza, że skala zazielenienia tego miejsca będzie mniejsza aniżeli początkowo planowano, choć wprowadzenie tam drzew i krzewów nadal jest aktualne.

- Zagospodarowanie części placu pod zieleń jest w pełni akceptowane przez Konserwatora i zgodne z przyjętą w ostatnich latach ogólnopolską polityką konserwatorską wprowadzania roślinności na terenach historycznych rynków i placów, mimo, iż wcześniej była tam nieobecna – zapewnia rzecznik Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w reakcji na lawinę kpin i szyderstw, jakie spłynęły na ten urząd po decyzji o wpisaniu zamienionego w parking placu do rejestru zabytków.

Zazielenienie placu przed ratuszem zapowiadają też władze Rudy Śląskiej. Rozpoczęły one właśnie konsultacje społeczne w sprawie nowej koncepcji zagospodarowania tego miejsca. Zakłada ona m.in. demontaż części betonowej nawierzchni rynku oraz nasadzenie bylin, krzewów i drzew. Rozważana jest też budowa zbiornika retencyjnego wraz z systemem podlewania roślinności.

- Prowadzone jeszcze podczas kampanii wyborczej rozmowy z mieszkańcami pokazały jedno – że nowe zagospodarowanie rynku w Nowym Bytomiu, a przede wszystkim jego odbetonowanie i ponowne zazielenienie, to temat, który rozpala emocje wielu rudzian – tłumaczy prezydent Rudy Śląskiej, Michał Pierończyk.
Plac Sejmu Śląskiego czyli koń z memów

Może Cię zainteresować:

Marcin Zasada: Drzewa kontra majestat Placu Sejmu Śląskiego. Parkingoza z biało-czerwoną taśmą to zabytek

Autor: Marcin Zasada

12/01/2023

Ruda śląska patelnia

Może Cię zainteresować:

Ruda Śląska wydała 13 baniek na betonozę na rynku. Teraz wyda kolejne miliony, żeby wróciła tu zieleń

Autor: Michał Wroński

18/01/2023

Katowice, Rynek

Może Cię zainteresować:

W walce z upałem w mieście pomagają „zielone” inwestycje. Nie pomaga za to betonoza

Autor: Michał Wroński

22/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon