Ministerstwo Przemysłu na Śląsku, ale nie w Katowicach - mówi Marta Golbik, posłanka Koalicji Obywatelskiej

Ministerstwo Przemysłu na Śląsku to jedna z obietnic wyborczych Donalda Tuska, lidera Koalicji Obywatelskiej i prawdopodobnie przyszłego premiera. Gdzie takie ministerstwo mogłoby mieć swoją siedzibę? Nie w Katowicach – mówi Marta Golbik, posłanka Koalicji Obywatelskiej z Gliwic. - Ja bym takie ministerstwo umieściła w jednym z innych fantastycznych miast, które są na Śląsku – dodała.

fot. FB/Marta Golbik
Marta Golbik

Utworzenie Ministerstwa Przemysłu na Śląsku – według zapowiedzi Donalda Tuska – ma być jedną z pierwszych decyzji po przejęciu władzy. Mówił o tym już w marcu 2023 r. Zaznaczył wtedy, że jest to związane z planami odbudowy wielkiego, nowoczesnego przemysłu na Śląsku.

- Decyzje dotyczące Śląska będą zapadały na Śląsku (…) Śląsk może być przemysłowym sercem Polski i Europy, nie ma żadnego powodu, aby ludzie, którzy będą współpodejmować decyzje i pomagać w rozwoju przemysłu, patrzyli z oddali – stwierdził lider Koalicji Obywatelskiej.

Ministerstwo Przemysłu. Jeżeli nie w Katowicach, to gdzie?

Kilka dni po wyborach Marek Gzik, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego i nowo wybrany poseł Koalicji Obywatelskiej stwierdził, że utworzenie takiego ministerstwa na Śląsku jest pewne i będzie ono „promieniować z woj. śląskiego na cały kraj”. Skoro Ministerstwo Przemysłu mamy już pewne, to gdzie konkretnie powinno mieć swoją siedzibę?

- Nie w Katowicach. Ja bym takie ministerstwo umieściła w jednym z innych fantastycznych miast, które są na Śląsku – stwierdziła w Rozmowie Dnia Radia Piekary Marta Golbik, posłanka Koalicji Obywatelskiej z Gliwic.

Posłanka KO jako ewentualną lokalizację dla takiego ministerstwa wskazała Gliwice, Zabrze i Bytom. Choć zaznaczyła, że biorąc pod uwagę komunikację, to Gliwice – jako miejsce gdzie krzyżują się dwie autostrady – byłyby najlepsze i w tym mieście byłoby to najwygodniejsze.

Kto ma kierować Ministerstwem Przemysłu?

Kto mógłby kierować Ministerstwem Przemysłu na Śląsku? Marta Golbik stwierdziła, że jest na Śląsku wiele kompetentnych osób i ekspertów, którzy wcześniej zajmowali się m.in. sprawami górnictwa. Zaznaczyła jednak, że powołanie takiego ministerstwa będzie wspólną pracą wielu kompetentnych osób, które mają wizję tego, jak to powinno wyglądać.

Ministerstwo Przemysłu na Śląsku jest pewne mówi Marek Gzik nowy poseł Koalicji Obywatelskiej

Może Cię zainteresować:

Ministerstwo Przemysłu na Śląsku jest pewne – mówi Marek Gzik, nowy poseł Koalicji Obywatelskiej

Autor: Maciej Poloczek

23/10/2023

Janusz Steinhoff

Może Cię zainteresować:

Śląska nie ucieszy Ministerstwo Przemysłu. Janusz Steinhoff recenzuje słowa Donalda Tuska

Autor: Michał Wroński

22/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon