Ministerstwo Przemysłu na Śląsku jest pewne – mówi Marek Gzik, nowy poseł Koalicji Obywatelskiej

Dzisiejsza opozycja szykuje się do przejęcia władzy i realizacji przedwyborczych obietnic. Jedną z nich jest utworzenie na Śląsku Ministerstwa Przemysłu, które zapowiedział Donald Tusk. - To jest pewne – podkreśla Marek Gzik, nowo wybrany poseł Koalicji Obywatelskiej. - Takie ministerstwo będzie promieniować z woj. śląskiego na cały kraj – dodaje.

fot. FB/Prof. Marek GZIK
Ministerstwo Przemysłu na Śląsku jest pewne mówi Marek Gzik nowy poseł Koalicji Obywatelskiej

Utworzenie Ministerstwa Przemysłu na Śląsku już w marcu 2023 r. zapowiedział w Katowicach lider Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk. Podkreślił, że będzie to jedna z pierwszych decyzji, po przejęciu władzy. Dodał wtedy, że jest to związane z planami odbudowy wielkiego, nowoczesnego przemysłu na Śląsku.

Ministerstwo Przemysłu na Śląsku to jedna z wyborczych obietnic Donalda Tuska

- Decyzje dotyczące Śląska będą zapadały na Śląsku (…) Śląsk może być przemysłowym sercem Polski i Europy, nie ma żadnego powodu, aby ludzie, którzy będą współpodejmować decyzje i pomagać w rozwoju przemysłu, patrzyli z oddali – mówił Donald Tusk.

Dzisiejsza opozycja (Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica) szykuje się do przejęcia władzy w Polsce i tym samym do realizacji przedwyborczych obietnic. Ministerstwo Przemysłu na Śląsku jest pewne – podkreślił w Rozmowie Dnia Radia Piekary Marek Gzik, który został wybrany do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu gliwickim. Dodał, że dla województwa śląskiego to jest olbrzymia szansa.

- Takie ministerstwo będzie promieniować z woj. śląskiego na cały kraj. Jesteśmy przede wszystkim województwem najbardziej zurbanizowanym. Pod względem produkcji dostarczającym największy procent PKB w naszym państwie. Tu jest najwięcej zakładów produkujących – to jest największa wartość. Warszawa to są w zasadzie agencje, które odprowadzają podatki – podkreślił Marek Gzik.

(Interesujesz się śląską polityką? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Kto może zostać ministrem przemysłu?

Kto z przyszłych koalicjantów będzie odpowiedzialny za Ministerstwo Przemysłu? - Skoro wychodzimy z taką propozycją, jak Ministerstwo Przemysłu. (…) Dość naturalne byłoby, aby ten resort trafił pod kontrolę przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej – stwierdził Marek Gzik. W resorcie przemysłu miałoby się znaleźć także górnictwo.

- To co niezwykle ważne ono będzie zlokalizowane tu, w bliskim sąsiedztwie kopalń, firm okołogórniczych. Jestem przekonany, że tym ministerstwem będzie kierowała osoba, która doskonale zna problematykę naszego województwa i górnictwa - zaznaczył.

Wśród potencjalnych kandydatów na ministra przemysłu spośród parlamentarzystów z naszego regionu wymieniał Krzysztofa Gadowskiego, Wojciecha Saługę i Borysa Budkę. Zaznaczył jednak, że minister to nie musi być osoba „absolutnie merytoryczna”. Minister – jak dodał - ma stworzyć zespół i powinna to być osoba która potrafi współpracować i „słuchać się”.

Tusk Katowice 1

Może Cię zainteresować:

Tusk obiecuje, że po wygranych przez KO wyborach Ministerstwo Przemysłu zostanie przeniesione na Śląsk

Autor: Katarzyna Pachelska

18/03/2023

Janusz Steinhoff

Może Cię zainteresować:

Śląska nie ucieszy Ministerstwo Przemysłu. Janusz Steinhoff recenzuje słowa Donalda Tuska

Autor: Michał Wroński

22/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon