Tusk obiecuje, że po wygranych przez KO wyborach Ministerstwo Przemysłu zostanie przeniesione na Śląsk

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk bawi od 17 marca 2023 r. na Śląsku. Pierwszego dnia odbyło się otwarte spotkanie z nim w Bytomiu, a dziś, 18 marca, w Katowicach miało miejsce wyjazdowe posiedzenie Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. W czasie sobotniego spotkania Tusk złożył obietnicę dotyczącą Śląska.

TT KO
Tusk Katowice 1

Donald Tusk, były premier, a dziś pierwszy opozycjonista RP, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, przebywa na tournée po województwie śląskim. Zaczęło się ono w piątek 17 marca w Bytomiu otwartym spotkaniem w hali sportowej.

Więcej o spotkaniu w Bytomiu:

Tusk: Decyzje dotyczące Śląska będą zapadały na Śląsku

Drugiego dnia, w sobotę 18 marca, zaplanowano wyjazdowe posiedzenie Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej w Katowicach. Przemówienie wygłosił Donald Tusk. Padły konkretne obietnice.

- Jedną z pierwszych decyzji, która będzie miała wymiar nie tylko symboliczny, będzie decyzja o przeniesieniu Ministerstwa Przemysłu tutaj, na Śląsk. Decyzje dotyczące Śląska będą zapadały na Śląsku - zadeklarował polityk.

Przypomnijmy, że obecnie Ministerstwo Przemysłu od wielu lat nie istnieje. Jego kompetencje są rozdzielone pomiędzy inne ministerstwa, m.in. rozwoju oraz aktywów państwowych. Pełnomocnik Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego na przykład jest w randze sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Więcej o nowym pełnomocniku: Do rządu wchodzi nowy człowiek, który będzie odpowiadał za górnictwo. Marek Wesoły za Piotra Pyzika

Tusk: My chcemy wydobywać polski węgiel

Sporo było o przemyśle w wystąpieniu Donalda Tuska. - Chcę powiedzieć, że jedną z pierwszych decyzji będzie odbudowa nowoczesnego przemysłu. Śląsk stanie się na nowo potęgą przemysłową po to, żeby polska energetyka stała się nowoczesną. Zmiany, jakie zachodzą na świecie, będą szansą dla Śląska - głosił z mównicy. - My chcemy wydobywać polski węgiel i nie jest to w konflikcie z ideą transformacji energetycznej. Spełni się marzenie o Śląsku zielonym. Nowa rewolucja przemysłowa będzie potrzebowała nowoczesnych kadr. Odblokujemy inwestycje w energetykę odnawialną na Śląsku. Będziemy budowali m. in. biogazownie. Zmodernizujemy bloki energetyczne o mocy 200MW. Unia Europejska chce przeznaczyć 600 mld euro na transformację przemysłu energetyki. To nie jest jakiś miecz, który wisi nad nami, tylko gigantyczna szansa dla Śląska. Trzeba te pieniądze wziąć. - dodał.

Donald Tusk obiecał również , że grunty ze Spółki Restrukturyzacji Kopalń zostaną przekazane samorządom. - To tam będą powstawały inwestycje w przemyśle OZE. Wystarczy, aby uwolnić grunty pokopalniane pod nowe inwestycje. Spółki państwowe powinny przekazać te nieruchomości samorządom - mówił były premier.

Nie zabrakło przytyków do obecnie rządzących. - Codziennie PiS przekręca miliony złotych. Za jeden duży przekręt PiS można by zlikwidować problem oczekujących na mieszkania w całym Bytomiu. Wystarczy być elementarnie przyzwoitym i kompetentnym - mówił Donald Tusk w Katowicach. - Miał być milion samochodów elektrycznych, jest 100 tysięcy wyciętych drzew pod budowę fabryki. Tak PiS spełnia swoje obietnice - ironizował.

Jerzy buzek wegiel koksowy

Może Cię zainteresować:

Ważna decyzja dla Śląska i sukces Buzka. Węgiel koksowy na liście surowców krytycznych w Unii

Autor: Maciej Poloczek

18/03/2023

Turkish airlines lotnisko pyrzowice

Może Cię zainteresować:

Jerzy Polaczek: Mam nadzieję, że Turcy nie wyrażą zgody na przeniesienie lotów z Pyrzowic do Krakowa

Autor: Patryk Osadnik

18/03/2023

Katarzyna Stachowicz

Może Cię zainteresować:

Katarzyna Stachowicz "Nie będzie spektaklu". Wniosek o odwołanie marszałka dopiero w kwietniu

Autor: Patryk Osadnik

17/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon