Rawa blues irek dudek agata dudek

Młode pokolenie przejmuje Rawę Blues. Agata Dudek jest prawą ręką taty. Ale Shaki’n Dudi jak zwykle da czadu

41. edycja festiwalu fenomenu, czyli Rawy Blues, odbywa się w sobotę 7 października 2023 r. Tradycyjnie – w katowickim Spodku. Jego twórcą i twarzą i zmysłem muzycznym jest bluesman Irek Dudek. Od kilku lat w organizacji imprezy pomaga mu córka - Agata Dudek. Przemyca nowinki, opiekuje się artystami.

Katowicka Rawa Blues to fenomen na skalę festiwali w Opolu czy Sopocie. W dodatku ma znacznie większy zasięg, bo przybywają na niego ludzie z zagranicy – Czech, Słowacji, Niemiec. 7 października w katowickim Spodku odbędzie się 41. edycja festiwalu. To najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, jeden z najbardziej uznanych w Europie i największy na świecie odbywający się "in-door" (pod dachem).

W tym roku wśród gwiazd znaleźli się:

  • Altered Five Blues Band,
  • Restless,
  • Philip Sayce,
  • Troy Redfern,
  • Albert Cummings,
  • Boogie Boys,
  • Shaki’n Dudi,
  • Blueset,
  • Robert Kordylewski,
  • Teksasy & Wojtek Cugowski

Więcej o tegorocznym festiwalu: Rawa Blues 2023 już w sobotę 7 października. Energia żywej muzyki i wiele atrakcji dla mniejszych i większych fanów bluesa

Shaki’n Dudi jak zwykle da czadu na Rawie

Jak zwykle na scenie Spodka wystąpi sam Irek Dudek - we wcieleniu rock'n'rollowym jako Shaki’n Dudi. Bo nie ma Rawy Blues bez Irka, i nie ma Irka bez Rawy Blues. To jego życiowe dzieło, które ciągnie już od 43 lat (licząc z przerwą na pandemiczne lata).

Irek Dudek zdecydowanie zaprzecza, pytany czy organizowanie festiwalu przez tyle dziesiątek lat mu się już nie znudziło.

– Przede wszystkim ja żyję tą muzyką, szczególnie szeroko rozumianą, bluesową, improwizowaną, bo jestem muzykiem, i właśnie przygotowuję sobie taką scenę, taką dobrą aparaturę i publiczność, abym mógł sobie zagrać. Dla siebie poniekąd robię ten festiwal, ale też dla ludzi, którzy są wrażliwi na dźwięki i chcą się dowiedzieć czegoś o muzyce, o której się nie dowiedzą gdzie indziej, w mediach – dodaje.

Bo i koncerty na Rawie to cymesy. W kontraktach artyści mają zapisane, że Rawa ma być ich jedynym występem w Polsce, a czasami i jednym w Europie.

– Ja na bluesa szeroko patrzę. Gdy słyszę blue note, ten charakterystyczny dźwięk dla bluesa, czuję, że ten facet się wychował na bluesie. Nawet jak poszedł w innym kierunku, ja go też zapraszam – tłumaczy.

Agata Dudek odmładza Rawę Blues

Dudek wciąż i nieprzerwanie jest szefem całego przedsięwzięcia i jego dyrektorem artystycznym. Ale dużą wyręką dla niego jest 28-letnia córka Agata, pianistka po Akademii Muzycznej w Katowicach, która przejęła obowiązki związane z kontaktami z wykonawcami, opiekuje się nimi też gdy przyjadą do Katowic. Irek Dudek przyznaje, że córka ma na niego duży wpływ, jest w stanie namówić go na wprowadzanie nowości w organizacji festiwalu i w repertuarze - to ona zaproponowała Macy Gray, artystkę kojarzącą się soulem i popem, a nie bluesem, jako gwiazdę Rawy Blues 2022.

– Rawa Blues musi żyć, ewoluować – mówił Irek Dudek w zeszłym roku w wywiadzie dla Ślązaga. – Córka lepiej ode mnie rozpoznaje oczekiwania młodszej publiczności i czasem coś podpowie, żeby było ciekawiej – dodał.

W tym roku Agata też zaproponowała kilka nowinek. – Wymyśliła na przykład, że w tym roku od godz. 17 do 19 będziemy grali "do tańca" rockabilly i rock'n'rolla. Bo kiedy ja byłem młody, to nie mieliśmy dyskotek. Myśmy grali w klubach do tańca. Druga rzecz nowa w tym roku – ryzykujemy tym – to możliwość wychodzenia ze Spodka i wchodzenia do niego w czasie trwania festiwalu. Przestrzegam tylko przed jednym – my na Rawie nie uznajemy alkoholu i nie będziemy wpuszczać pijanych ludzi – deklaruje.

Młodzież na Rawie to szok dla artystów z Ameryki

Agata Dudek dba o pozamuzyczne atrakcje na festiwalu. Na antresoli Spodka w tym roku będzie stoisko z legendarnymi amerykańskimi motocyklami (na placu przy Spodku będzie się można nawet nimi przejechać!), będzie stoisko z przebraniami i makijażami a la lata 50. Przewidziano też specjalne miejsce z atrakcjami dla dzieci, bo Rawa Blues, co zgodnie podkreślają Irek i Agata Dudkowie, to impreza rodzinna. Nie bez przyczyny dzieci i młodzież aż do 15. roku życia mają wstęp wolny na imprezę.

– Artyści z USA, którzy do nas przyjeżdżają nie mogą wyjść z szoku, że tyle młodzieży przychodzi na Rawę posłuchać bluesa. Takiej liczby młodych ludzi oni nie widzą nigdzie indziej. A my po prostu mamy festiwal bluesowy, nie gramy do piwa, do kiełbachy. Ludzie przychodzą do nas posłuchać żywej muzyki – dodaje Irek Dudek.

– Nie ma nic lepszego, jak zarazić dzieci żywą, dobrą muzyką. Potem będą mogły sobie już znaleźć swoją muzykę i to badziewie, tak jest, odsunąć od siebie muzycznie – przekonuje twórca Rawa Blues Festiwal.

---------------------------------------------------------------------------------

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się do newslettera ŚLĄZAGA, a będziesz mieć pewność, że nie przegapisz innych naszych ciekawych tekstów. Zapisy: www.slazag.pl/newsletter

Irek Dudek

Może Cię zainteresować:

Irek Dudek: Na Rawa Blues przyjdą głównie ludzie młodzi, a to daje pewność, że festiwal przetrwa

Autor: Teresa Semik

08/10/2022

Spodek stolarz jablonski

Może Cię zainteresować:

Spodek i MCK idą w zielone. 100 proc. energii używanej w obiektach będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych

Autor: Katarzyna Pachelska

06/10/2023

Pawel dazzle kidon 01

Może Cię zainteresować:

Spodek wystrzelił go w kosmos koszykówki. Paweł „Dazzle” Kidoń jedynym Europejczykiem w The Harlem Globetrotters

Autor: Katarzyna Pachelska

30/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon