Młodzi Ślązacy mają dość politycznej stagnacji regionalistów. Zakładają nowe stowarzyszenie - REGIOS

Śląskie ruchy regionalne nie pozbierały się po przegranych wyborach samorządowych w 2018 roku. Młodzi działacze mieli dość politycznej stagnacji, dlatego postanowili założyć własne stowarzyszenie - REGIOS. Na początku wysłali prezydentowi Andrzejowi Dudzie książkę, aby mógł uzupełnić swoją wiedzę na temat tzw. powstań śląskich.

REGIOS

W przeddzień Narodowego Dnia Powstań Śląskich, kiedy w Katowicach odbywały się uroczystości upamiętniające włączenie części Górnego Śląska do Polski, ogłoszono nową inicjatywę młodych regionalistów - REGIOS.

Młodzi Ślązacy mają dość politycznej stagnacji

Założyciel stowarzyszenia, którego rejestracja wciąż trwa, byli rozczarowani działalnością regionalistów po przegranych wyborach samorządowych w 2018 roku. Przypomnijmy, że w wyniku podziałów nie udało im się zdobyć żadnego mandatu w Sejmiku Województwa Śląskiego, którym wcześniej współrządzili.

- Przez wiele ostatnich miesięcy staraliśmy się wyciągać wnioski z popełnionych błędów. Podejmowaliśmy liczne działania na rzecz odbudowy pozycji śląskich regionalistów na scenie politycznej. Braliśmy udział zarówno w wewnętrznej dyskusji, jak i w nadawaniu tonu dyskursowi publicznemu. Przejęliśmy na siebie odpowiedzialność za tworzenie spójnej narracji Śląskiej Partii Regionalnej, pisanie petycji, przygotowywanie założeń programowych partii, a także za kwestie administracyjne, organizacyjne i prowadzenie profili ugrupowania w mediach społecznościowych. Jednak wszystkie te działania poddawane były nieustającej i niemerytorycznej krytyce ze strony osób, których wkład w działalność partii był znikomy, a często wręcz szkodliwy - wyjaśniają członkowie REGIOS, działający wcześniej jako Młodzi Regionaliści Śląscy.

Młodzi działacze mieli dość marginalizacji, dlatego postanowili opuścić szeregi ŚPR-u i zacząć działać na własną rękę. Nie chcą jednak palić mostów i podkreślają, że są otwarci na współpracę, ale na zasadach partnerstwa.

- Przewodnie idee, które nam przyświecają pozostają bez zmian. Są nimi propagowanie regionalizmu, wiedzy o Górnym Śląsku oraz pielęgnowanie naszej tradycji, języka i kultury. Chcemy jednak wzbogacić nowy program o decentralizacyjny model reformy administracyjnej, rozwój edukacji i innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy, a także o europejskie standardy praworządności oraz poszanowanie praw mniejszości - wyjaśniają.

REGIOS pisze list do Andrzeja Dudy

REGIOS na początku swojej działalności wysłało przesyłkę do prezydenta Andrzeja Dudy. W środku znalazł się list, a także książka prof. Ryszarda Kaczmarka "Powstania Śląskie 1919-1920-1921", w której opisuje on te wydarzenia jako "nieznaną wojnę polsko-niemiecką".

- Przeszkadza nam dość agresywna narracja warszawska, która narzuca fikcyjny obraz przeszłości Górnego Śląska. Z tej okazji wysyłamy do prezydenta Andrzeja Dudy książkę prof. Ryszarda Kaczmarka ku rozwadze, aby zapoznał się z istotnymi dla nas faktami historycznymi, które dotyczą tzw. powstań śląskich - powiedział podczas konferencji prasowej Łukasz Giertler z REGIOS.

W liście do Andrzeja Dudy czytamy m.in.: "Plebiscyt na Górnym Śląsku, przeprowadzony w sposób legalny, zakończył się demokratyczną porażką dla strony polskiej. Z tą demokratyczną decyzją nie zgodził się jednak rząd w Warszawie, który przygotował zbrojną akcję wymierzoną przeciw woli większości ludu górnośląskiego. Uczestnicy tzw. powstań śląskich werbowani byli z terenów ówczesnej Polski i nie mieli nic wspólnego z naszą małą ojczyzną. Pamiętamy dobrze chwalebny aspekt powstania wielkopolskiego. Z szacunkiem odnosimy się do i tak kontrowersyjnej kwestii powstania warszawskiego. Tak jak w przypadku powstania styczniowego czy wcześniej listopadowego, tak w przypadku powyższych jesteśmy pewni, że mówimy faktycznie o powstaniach. Czy w przypadku wydarzeń na Górnym Śląsku w latach 1919-1921 mamy do czynienia z sytuacją tożsamą do wymienionych? Historia temu przeczy".

Podczas uroczystości związanych z Narodowym Dniem Powstań Śląskich młodzi regionaliści stali z transparentem o treści: "1919-1920-1921 wojna polsko-niemiecka", a także rozdawali ulotki informujące o tych wydarzeniach.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

REGIOS

Młodzi regionaliści biorą sprawy w swoje ręce

PWiK w Knurowie - woda knurów

Czeka nas podwyżka wody w Knurowie?

Konferencja Marka Wesolego

Czas zejść ze sceny. Młodzi regionaliści wzywają weteranów

Henryk Mercik

Henryk Mercik nie czuje się leśnym dziadkiem

Andrzej Duda popisał ustawę

20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich

Senat

Senat uchwalił Narodowy Dzień Powstań Śląskich

Monika Rosa

Monika Rosa: Ślązacy są mniejszością i to jest fakt