Moc inspiracji i dobrego designu na 4 Design Days. Zaczęła się 4-dniowa impreza w MCK w Katowicach

2 dni dla branży i 2 dni otwarte dla wszystkich miłośników dobrego designu. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpoczęły się 4 Design Days. To jedna z najbardziej inspirujących imprez targowo-kongresowych w MCK. Zobaczcie zdjęcia.

26 stycznia 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach wystartowała 7. edycja 4 Design Days, z hasłem przewodnim: TOGETHER 4 HUMANITY. Wydarzenie, którego osią są najbardziej aktualne trendy w designie i architekturze w perspektywie zmieniającego się świata, potrwa aż cztery dni. Dwa pierwsze dni, czyli czwartek i piątek 26 i 27 stycznia to dni dla branży, weekend 28 i 29 stycznia jest przeznaczony na dni otwarte, dostępne dla wszystkich.

W ramach imprezy odbywa się też część targowa, gdzie różne firmy prezentują na swoich stoiskach najnowsze trendy z branży wnętrzarskiej, poczynając od podłóg i wykładzin, przez armaturę, meble, a kończąc na meblach ogrodowych.

Jak architektura może zmienić świat na lepszy

W programie zaplanowano blisko 40 debat oraz szereg tematycznych atrakcji, a swój udział potwierdziło wielu znamienitych prelegentów.

Podczas tegorocznej edycji 4 Design Days podejmowane będą nowe, ważne tematy dla architektów, designerów, urbanistów, deweloperów, inwestorów oraz władz samorządowych. Gorące dyskusje i spektakularne wystąpienia na designerskich scenach, a także rozstrzygnięcie 3. konkursów: Property Design Awards, Dobry Design oraz konkursu fotograficznego „Miasto – czy idziemy w dobrą stronę?”. Ponadto, wydarzenie gości ponad 150. wystawców oferujących usługi oraz produkty związane z projektowaniem i urządzaniem różnego rodzaju przestrzeni użytkowych.

– Dlaczego warto tu być? Przynajmniej z czterech powodów. Pierwszy to ważne tematy. Co architektura i design mogą zrobić, by nasze dzieci mogły nadal cieszyć się światem w kształcie, który my znamy? Ukraina, na którą patrzy dziś cały świat – my chcemy spojrzeć na to, jak powinien wyglądać plan jej odbudowy, miejmy nadzieję, że zrealizowany jak najszybciej. Nowe projekty w Polsce – wspaniałe budynki, które powstają dzięki pracy świetnych architektów, śmiałej wizji deweloperów i inwestorów, a także wyjątkowe produkty od cenionych projektantów i producentów. Drugi z tych czterech powodów to wyjątkowa atmosfera. Wróciliśmy do normalności. Spotykamy się w tak szerokim gronie i to Państwo tworzą tę atmosferę – mówiła Małgorzata Burzec-Lewandowska, autorka programu 4 Design Days, podczas sesji inauguracyjnej.

Każda debata o architekturze jest potrzebna

Sesję inauguracyjną pod tytułem „Czas na refleksję – czy idziemy w dobrym kierunku?” uświetnił swoją obecnością Andy Yu, ceniony architekt o międzynarodowej sławie, Project Director w Sou Fujimoto Archtects. Obok niego, w gronie prelegentów znaleźli się:

  • Maciej Franta, założyciel, Franta Group Architects
  • Hugon Kowalski, architekt, właściciel, UGO architecture
  • Marta Sękulska-Wrońska, architektka, WXCA
  • Cameron Sinclair, współzałożyciel, Armory of Harmony.

– Architektura została wycięta z naszej codzienności. Zapomnieliśmy, że jest elementem naszego życia – powiedział Maciej Franta, założyciel Franta Group Architects.

Podczas sesji inauguracyjnej wydarzenia, prelegenci rozmawiali o tym, że każda debata, kłótnia czy rozmowa o architekturze ma szansę zakodować w powszechnym myśleniu to, że architektura i urbanistyka są niezwykle istotnymi narzędziami służącymi do rozwiązywania największych problemów współczesnego świata.

W trakcie kolejnych sesji zaplanowanych podczas dni dla profesjonalistów, poruszonych zostanie wiele niezwykle istotnych wątków, m.in. powojennej odbudowy Ukrainy. Uczestnicy rozmawiać będą również o projektowaniu miast i potrzebach lokalnych społeczności. Poruszą także wątek samowystarczalności energetycznej obiektów mieszkalnych oraz komercyjnych, a także rozwoju technologicznego i ekoświadomości. Goście 4 Design Days będą też rozmawiać o tym, jak projektować przedmioty użytkowe, które będą cieszyć oko, ale również długo służyć i przetrwają ulotne mody. Nie zabraknie też dyskusji o nieruchomościach na Śląsku – jak co roku, wydarzeniem towarzyszącym 4 Design Days jest Property Forum Śląsk, regionalna odsłona największej konferencji o rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Rozmowy z władzami samorządowymi, inwestorami i deweloperami pomogą znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki jest potencjał inwestycyjny Śląska, co ten region daje inwestorom i co inwestorzy dają w zamian Śląskowi.

W weekend drzwi otwarte dla wszystkich

Na trzech scenach oraz w przestrzeni warsztatowej podczas Dni otwartych będzie okazja do spotkania z youtuberami i prowadzącymi wnętrzarskie programy telewizyjne.

Więcej o Dniach Otwartych 4DD: Dni otwarte 4 Design Days w weekend 28-29 stycznia 2023. Mnóstwo atrakcji dla dorosłych i dla dzieci

Karolina Kudłacik, projektantka zieleni znana z programu „Rośliny Karoliny” w Domo+ opowie o roślinach domowych dla opornych. Piotr Wojtasik z Dzień Dobry TVN podzieli się wiedzą o tym, jak się żyje i remontuje nieruchomości w słonecznej Italii. Znany już dobrze stałym bywalcom 4 Design Days Jimi Ogden, projektant, artysta i stolarz, poprowadzi warsztaty z tradycyjnych i nowoczesnych metod renowacji mebli, z kolei projektant Artur Indyka, prowadzący program „Meblokreacje” i współprowadzący „Małe Wielkie Zmiany” na antenie Canal+, zaprosi do odnawiania z wykorzystaniem zabawy kolorem. Mirella Firchał-Kępczyńska i Marcin Kępczyński, prowadzący kanał na Youtube „Mirella i Marcin”, znani z programu „Para w remont” emitowanego na HGTV, pokażą, jak zrobić efektowną dekorację ścienną z prostych elementów. O najciekawszych wnętrzach wytropionych w 2022 r. opowie Katarzyna Jaroszyńska, prowadząca program „Odpicowane miejsca” na antenie TVN Style.

Oprócz tego na odwiedzających czekają wystąpienia najlepszych polskich architektów i projektantów, prezentacje, rozmowy, spotkania autorskie, cykle porad oraz konsultacji. Organizatorzy zapewnią również liczne atrakcje dla najmłodszych i trochę starszych dzieci w dedykowanej strefie 4 Kids.

Pojedynczy bilet na Dni otwarte 4 Design Days (1 dzień, 28 lub 29 stycznia) kosztuje 20 zł, a bilet na dwa Dni otwarte (28 i 29 stycznia) – 30 zł. Dzieci i młodzież w wieku szkolnym mają wstęp darmowy. Bilety można kupić poprzez Ticketmaster oraz na miejscu. Płatność wyłącznie kartą płatniczą.

Ponadto, w weekend 28-29 stycznia, Międzynarodowe Centrum Kongresowe z wydarzeniem 4 Design Days oraz sąsiadujący z nim Spodek wraz z odbywającymi się równolegle Giełdą Minerałów, Biżuterii i Skamieniałości GeoExpo oraz towarzyszącymi jej wydarzeniami, łączą siły. Osoby posiadające bilet wstępu na którekolwiek z tych wydarzeń będą uprawnione do wstępu na pozostałe wydarzenia z biletem w cenie 9 zł.

Izera

Może Cię zainteresować:

Izera w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Showcar będzie można zobaczyć podczas targów 4 Design Days

Autor: Grzegorz Lisiecki

25/01/2023

Budowa biurowca Uni-Centrum

Może Cię zainteresować:

Altus. 20 lat pierwszego na Śląsku wieżowca wzniesionego na wysokość ponad 120 metrów. Inspiracje? Z Chicago

Autor: Katarzyna Pachelska

26/12/2023

Biura PwC Katowice KTW

Może Cię zainteresować:

9 pięter w biurowcu .KTW zajęła firma konsultingowa PwC. Zobaczcie zdjęcia i ten widok!

Autor: Katarzyna Pachelska

12/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon