Monika Rosa: To ten czas, aby zamknąć temat mniejszości etnicznej

Będę starała się przekonywać, że to ten czas, aby zamknąć temat mniejszości etnicznej, co załatwia także kwestię języka regionalnego. Przez lata walczyliśmy jednak o język, co budzi dużo mniejsze kontrowersje. Udowodniliśmy, że nie należy się bać języka śląskiego, a mniejszość etniczna nie jest tematem kontrowersyjnym czy światopoglądowym, jak twierdzi część polityków – podkreśliła Monika Rosa w Radiu Piekary.

FB: Monika Rosa
Monika Rosa

Posłanka Monika Rosa (Koalicja Obywatelska) nie ma wątpliwości, że uznanie języka śląskiego za język regionalny to już tylko formalność.

– To, że język śląski zostanie uznany za język regionalny, wydaje mi się oczywiste. Nie ma żadnego sprzeciwu. Był to jeden ze „stu konkretów na pierwsze sto dni rządów” Koalicji Obywatelskiej. Popiera to Lewica i Trzecia Droga. Natomiast to być może czas, aby walczyć o uznanie mniejszości etnicznej – powiedziała Monika Rosa w Radiu Piekary.

Jak podkreśliła, podpisała się i nadal popiera projekt ustawy o uznaniu Ślązaczek i Ślązaków za mniejszość etniczną (Interesujesz się śląską tożsamością? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newslett...).

– Będę starała się przekonywać, że to ten czas, aby zamknąć temat mniejszości etnicznej, co załatwia także kwestię języka regionalnego. Przez lata walczyliśmy jednak o język, co budzi dużo mniejsze kontrowersje. Udowodniliśmy, że nie należy się bać języka śląskiego, a mniejszość etniczna nie jest tematem kontrowersyjnym czy światopoglądowym, jak twierdzi część polityków – podkreśliła Monika Rosa.

– Myślę, że uznanie języka śląskiego za język regionalny w żaden sposób tego nie oddala, ale wolałabym zamknąć ten temat jedną ustawą o mniejszości etnicznej – dodała.

„Budżet nie jest problemem”

Zdaniem Moniki Rosy w Sejmie i Senacie RP nie będzie problemów z przyjęciem ustawy dotyczącej języka śląskiego. Gorzej może być z podpisem prezydenta Andrzeja Dudu (Prawo i Sprawiedliwość).

– Andrzej Duda będzie rządził jeszcze dwa lata, ale nie wyobrażam sobie, aby wetował wszystko, co wyjdzie w tym czasie z parlamentu. Jeśli pojawi się weto, to będziemy próbowali je odrzucić. Jeśli to się nie uda, to będziemy funkcjonowali w inny sposób. Mamy narzędzia, aby wspierać rozwój języka i kultury śląskiej – dofinansowania czy granty – wyjaśniła Monika Rosa.

W jej ocenie „budżet nie jest problemem” (Interesujesz się śląską tożsamością? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newslett...).

– Będzie to pewnie kilkaset milionów złotych w ciągu najbliższych lat – oceniła.

Mateusz Morawiecki w Katowicach 1

Może Cię zainteresować:

Premier tylko na chwilę - co z tego wynika dla Śląska i Zagłębia? Na przykład dwóch wojewodów w dwa miesiące

Autor: Michał Wroński

08/11/2023

Opera slaska bytom

Może Cię zainteresować:

Opera Śląska „wraca do gry” po remoncie, który kosztował 63 miliony złotych. W Bytomiu odbędzie się wielka gala

Autor: Grzegorz Lisiecki

08/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon