Mówią o niej "Wolka". Ulicę, bez której nie byłoby Chorzowa mamy na starych dobrych zdjęciach z Königshütte

Miejscowi mówią o niej "Wolka". Ulica Wolności to najbardziej reprezentacyjna ulica Chorzowa, praktycznie od zawsze - była nią w czasach, gdy miasto nazywało się jeszcze Königshütte. Tu powstawały najbardziej wytworne kamienice bogatych mieszczan i najważniejsze obiekty publiczne. Jak ulica Wolności zmieniała się przez ponad 100 lat? Zerknijcie na zdjęcia, które dokumentują tę historię.

Dzisiejsza ul. Wolności w Chorzowie w swoich początkach nosiła nazwę Actienchausse, a miasto wtedy zwało się Königshütte. Wytyczono ją w latach 1848-1856, a ulica połączyła dzielnice podmiejskie ze stacją kolejową Królewska Huta.

Wkrótce przemianowano ją na Kaiserstrasse, a w 1922 roku, po przejęciu miasta przez Polskę, wprowadzono nazwę Wolności. Krótka zmiana nastąpiła podczas II wojny światowej, kiedy była to Hitlerstrasse. Co ciekawe, Chorzów jest jednym z miast, w których "Wolność" na szyldzie ulicy przeszła pomyślną weryfikację podczas pierwszej dekomunizacji ulic po 1989. Dla porównania, w Bytomiu wolność źle się kojarzyła i zastąpiono ją... Józefem Piłsudskim.

Wolka ma prawie dwa kilometry długości

Wolka ma prawie dwa kilometry długości i przeważają tam kamienice z przełomu XIX i XX wieku. - Uwagę zwracają style historyczne, których najpiękniejszym reprezentantem jest neogotycki gmach Poczty Głównej. Najstarszym budynkiem jest neorenesansowa willa z 1871 roku, stojąca na rogu ulicy Żeromskiego. Prawie naprzeciw niej wznosi się pierwszy chorzowski drapacz chmur – modernistyczny budynek Komunalnej Kasy Oszczędności z 1937 roku – czytamy na stronie Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Współczesna ulica Wolności i ta ze starych zdjęć i pocztówek jest bardzo podobna. Jednak ma się wrażenie, że kiedyś to był prawdziwy miejski salon, a dziś straciła trochę ze swojego uroku. Większość budynków widocznych na zdjęciach w naszej galerii stoi do dziś. Po jednym pozostała wyrwa. Chodzi o monumentalną synagogę wyburzoną przez nazistów w 1940 r.

Chorzów Rynek 1960

Może Cię zainteresować:

Chorzowski rynek był piękny, ale stał na drodze do dobrobytu Polski Ludowej. Transport ważniejszy niż miasto

Autor: Maciej Poloczek

15/04/2023

Zoo w Chorzowie w latach 70.

Może Cię zainteresować:

Początki zoo w Chorzowie. Najstarsze zdjęcia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego [GALERIA]

Autor: Tomasz Borówka

06/10/2023

Dawne Zakłady przemysłowe Chorzowa

Może Cię zainteresować:

Dawne zakłady przemysłowe Chorzowa, które zachowały się tylko na zdjęciach

Autor: Anna Sobkiewicz-Foremska

08/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon