Dzisiaj na terenie opuszczonej bazy transportowej Parku Śląskiego znajdują się chylące się ku upadkowi niskie budynki, zbudowane z niebezpiecznych dla środowiska materiałów, a obrazu nędzy i rozpaczy dopełnia dzika roślinność, która przejęła we władanie to miejsce zapomniane przez Boga i spacerowiczów.
Teoretycznie teren o powierzchni 10 hektarów należy do Muzeum ,,Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, ale do tej pory to było raczej brzemię niż radość z tak sporego obszaru w sąsiedztwie skansenu. Zbierali się tam różni dziwni ludzie, a Muzeum musiało wydawać pieniądze na pilnowanie tego bezużytecznego i zdegradowanego terenu.

Ale przyszła wiosna i dla tego opuszczonego kawałka Parku Śląskiego. Górnośląski Park Etnograficzny zaczyna dużą inwestycję, która odmieni oblicze tej ziemi.
Zostanie tu zbudowany Skarbiec Dziedzictwa, finansowany w ramach Funduszy dla Śląskiego 2021-2027.
W ramach tej inwestycji powstaną:
- nowoczesny magazyn studyjny dla kilku tysięcy eksponatów,
- sale edukacyjne,
- otwarta pracownia konserwatorska,
- przestrzeń dla mistrzów rzemiosła z całego regionu.
Będą się tu odbywać warsztaty, zajęcia edukacyjne, spotkania przybliżające dawne rzemiosło, promujące ideę hand made.

Jednocześnie zrewitalizowana część skansenu stanie się kolejną bramą do Muzeum z niezależnym wjazdem od ul. Parkowej oraz parkingiem (to z kolei udrożni wjazd do Muzeum w czasie wielkich imprez w Parku czy na Stadionie Śląskim).
Jednym z zadań jest również modernizacja zabytkowego kompleksu młyńskiego z systemem wodnym, co pozwoli go uruchomić w celach pokazowych.
– To nie będzie tylko kolejny budynek, ale przestrzeń, która stanie się wspólnym domem dla różnorodności województwa śląskiego. Miejscem, gdzie każdy mieszkaniec regionu – niezależnie od swojego pochodzenia – odnajdzie coś znajomego, bliskiego, a przy tym pozna historie sąsiadów, ich zwyczaje i wartości – mówi Joanna Bojczuk, członek zarządu województwa śląskiego. – Wierzymy, że dziedzictwo kulturowe najlepiej rozumie się wtedy, gdy można go dotknąć, przeżyć czy współtworzyć. Skarbiec Dziedzictwa będzie właśnie takim miejscem – otwartym, żywym, inspirującym - dodaje.
Inwestycja o łącznej wartości ponad 42 mln złotych uzyskała dofinansowanie ze środków Priorytetu VIII Fundusze Europejskie na infrastrukturę dla mieszkańca, Działanie FESL.08.07 Kultura i turystyka szczebla regionalnego (w tym dofinansowanie UE ponad 29 mln złotych). Jego największym celem jest podniesienie atrakcyjności oferty muzeum typu skansenowskiego poprzez utworzenie nowoczesnej bazy edukacyjno-kulturalnej sprzyjającej integracji społecznej i uwzględniającej osoby ze szczególnymi potrzebami.
- Mamy w zbiorach ponad 6000 artefaktów, których nie mamy jak pokazywać. Potrzebujemy też zaplecza zapewniającego ich utrzymanie i konserwację. Bardzo przyda nam się też przestrzeń do prowadzenia działalności edukacyjnej dla różnych odbiorców - mówi Paulina Cius-Górska – dyrektor MGPE w Chorzowie. - Muzeum w magazynie studyjnym będzie w stanie prawidłowo zabezpieczyć przechowywane eksponaty, zapewniając im warunki wymagane ustawowymi przepisami. Jednocześnie przestrzeń ta będzie miejscem różnych aktywności skierowanych do zwiedzających – pokazów wybranych grup eksponatów, spacerów etnograficznych, prezentacji pracy konserwatorek w „żywej pracowni”, warsztatów i lekcji muzealnych. Ważną funkcją tego miejsca będzie również gromadzenie depozytariuszy materialnego i niematerialnego dziedzictwa. Chcemy w ten sposób zapewnić przestrzeń do przekazywania dawnych tradycji, rzemiosła, często wymagającego fachu, który ginie z powodu braku kontynuatorów - dodaje Cius-Górska.
- Skarbiec Dziedzictwa wpisuje się w idee od lat przypisywane muzeom typu skansenowskiego. Skanseny ze względu na swoją specyfikę, ekspozycję na powietrzu, dużą powierzchnię, tereny zielone, możliwość organizacji imprez plenerowych mają znacznie większą siłę przyciągania niż tradycyjne muzea – podsumowuje Paulina Cius-Górska.
Materiał dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Za treści zawarte w materiale dofinansowanym ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

Może Cię zainteresować: