Sejmik obradował w sprawie Funduszu Górnośląskiego. Dlaczego odwołano prezesa spółki?

Zgodnie z naszymi przewidywaniami, na nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie Funduszu Górnośląskiego nie pojawił się wicemarszałek Wojciech Kałuża. W ramach wyjaśnień zarządu województwa odczytano za to pismo podpisane przez marszałka Jakuba Chełstowskiego, które do radnych trafiło już wcześniej. Okazało się, że radni Prawa i Sprawiedliwości nie mają wiedzy o śledztwie, którego wszczęcie „Gazecie Wyborczej” potwierdziła Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

Patryk Osadnik
Nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Śląskiego

W czwartek, 15 września, odbyła się nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Śląskiego. Została ona zwołana na wniosek Koalicji Obywatelskiej, aby wyjaśnić niepokojące doniesienia dotyczące Funduszu Górnośląskiego.

Przypomnijmy, że całe to zamieszanie jest efektem kontroli przeprowadzonej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz śledztwa, które prowadzi Prokuratura Regionalna w Katowicach. Zdaniem funkcjonariuszy CBA doszło do zakupu sprzętu dla szpitali po zawyżonych cenach w czasie pandemii COVID-19. W sumie na ten cel przeznaczono 108 milionów złotych, w tym 86 milionów złotych z Unii Europejskiej. Stanowisko prezesa Funduszu Górnośląskiego stracił z tego powodu rekomendowany przez wicemarszałka Wojciecha Kałużę Krystian Stępień.

Wojciech Kałuża

Może Cię zainteresować:

Prezes Funduszu Górnośląskiego odwołany. W tle Wojciech Kałuża i afera związana z COVID-19

Autor: Patryk Osadnik

07/09/2022

Na sesji nadzwyczajnej w sprawie Funduszy Górnośląskiego nie pojawił się wicemarszałek Wojciech Kałuża, pierwszy adresat pytań o nieprawidłowości w Funduszu Górnośląskim. O jego prawdopodobnej nieobecności pisaliśmy wczoraj. Nie było też marszałka Jakuba Chełstowskiego.

Z zarządu województwa obecna była jedynie Izabela Domogała, ale nie zabrała głosu. W ramach wyjaśnień mecenas Józef Koczar, dyrektor biura obsługi prawnej i nadzoru właścicielskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, odczytał pismo, które wcześniej wysłał radnym Jakub Chełstowski, o czym pisaliśmy w portalu ŚLĄZAG, dlatego nie powtarzamy tych informacji, ale odsyłamy do oddzielnego tekstu (TUTAJ).

Nieobecności wicemarszałka i marszałka nie wyjaśnił rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Sławomir Gruszka.

Jakub Chełstowski

Może Cię zainteresować:

Marszałek wysłał radnym sejmiku informacje ws. Funduszu Górnośląskiego. W czwartek sesja nadzwyczajna

Autor: Patryk Osadnik

14/09/2022

Józef Koczar, a także radni Prawa i Sprawiedliwości Piotr Czarnynoga oraz Zbigniew Przedpełski podkreślali, że nie mają żadnej informacji o śledztwie prowadzonym w sprawie Funduszu Górnośląskiego. Tymczasem prok. Katarzyna Żołna z Prokuratury Okręgowej w Katowicach przed tygodniem poinformowała „Gazetę Wyborczą”: „Wszczęliśmy śledztwo w sprawie niegospodarności na szkodę Funduszu Górnośląskiego w związku z udzieleniem nieuzasadnionych ekonomicznie zamówień na dostawy środków ochrony osobistej dla placówek medycznych. Postępowanie dotyczy zdarzeń od marca 2020 do czerwca 2021 roku”.

Radni Koalicji Obywatelskiej pytali m.in. o treść notatki CBA, na podstawie której zdecydowano się na odwołanie Krystiana Stępnia z funkcji prezesa Funduszu Górnośląskiego.

- Konkluzja była taka, że w związku z wątpliwościami, które wynikały ze wstępnego protokołu kontrolnego, zalecenia dotyczyły odwołania prezesa, aby spółka mogła współpracować z organami kontrolnymi - wyjaśnił Józef Koczar.

Przekazał również, że Urząd Marszałkowski jako pierwszy zwrócił się do CBA o tzw. kontrolę prewencyjną nad projektem dotyczącym wsparcia szpitali w czasie pandemii COVID-19. - Nie mamy wiedzy, co konkretnie zdecydowało o dalszych działaniach tej instytucji - podkreślił.

Dodał, że kontrola Krajowej Administracji Skarbowej nie wykazała konkretnej kwoty, która zostałaby zdefraudowana. Z kolei działania Najwyższej Izby Kontroli oraz CBA jeszcze się nie zakończyły.

Informacje dotyczące odprawy, którą otrzymał były już prezes Funduszu Górnośląskiego, obiecał uzupełnić i dostarczyć radnym.

Sejmik Województwa Śląskiego

Może Cię zainteresować:

Znamy datę nadzwyczajnej sesji sejmiku ws. Funduszu Górnośląskiego i Wojciecha Kałuży

Autor: Patryk Osadnik

13/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon