Nagroda im. Józefa Pietera dla wybitnych nauczycieli. Do zgarnięcia 20 tys. złotych

Prof. Józef Pieter to jeden z ojców Uniwersytetu Śląskiego. Ustanowiono nagrodę jego imienia, która będzie przyznawana wybitnym nauczycielkom. Laureaci otrzymają 20 tys. złotych.

Nagroda im. Józefa Pietera ma być wręczana każdego roku w Dniu Edukacji Narodowej, czyli 14 października. Będzie przyznawana wybitnym nauczycielom i nauczycielkom szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa śląskiego.

- Będzie przyznawana nauczycielce bądź nauczycielowi, których praca wykazuje fundamentalne znaczenie edukacji dla rozwoju dzieci i młodzieży; którzy skutecznie dzielą się swoją miłością do wiedzy, łączą cechy i umiejętności wybitnych nauczycieli przedmiotu oraz zaangażowanych pedagogów; są otwarci, tolerancyjni i sprawiedliwi - wyjaśnia kapituła.

W składzie kapituły Nagrody im. Józefa Pietera znaleźli się:

  • Iwona Durek - dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu,
  • Kazimierz Karolczak -przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii,
  • prof. Ryszard Koziołek - rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicac
  • prof. Irena Lipowicz - prawniczka i dyplomatka, była Rzeczniczka Praw Obywatelskich,
  • Danuta Pieter - członkini zarządu Fundacji im. Prof. Józefa Pietera,
  • prof. Tadeusz Sławek - filolog, rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 1996–2002.

Po raz pierwszy nauczycieli do nagrody, ustanowionej przez Uniwersytet Śląskich w Katowicach oraz Fundację im. Profesora Józefa Pietera, można zgłaszać online do 31 marca 2023 roku. Każdego roku będzie wyłaniany jeden laureat, który otrzyma 20 tys. złotych.

Kim był Józef Pieter?’

Prof. Józef Pieter to jeden z ojców założycieli Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, o którego utworzenie zabiegał przez wiele lat. Później kierował Instytutem Pedagogiki i Psychologii. Należał m.in. do Śląskiego Instytutu Naukowego. Był autorem ponad 200 publikacji naukowych.

- Jako psycholog, pedagog i filozof poświęcił swoje życie i pracę badaniu psychologii oraz mechanizmów nauczania i uczenia się, porównywaniu systemów pedagogicznych, procesowi rozumowania oraz metodologii i organizacji pracy naukowej - czytamy na stronie internetowej UŚ.

Wykładał przez ponad 50 lat.

Uniwersytet Śląski

Może Cię zainteresować:

Uniwersytet Śląski wdroży program oszczędnościowy. Chce ograniczyć koszty energii

Autor: Michał Wroński

13/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon