Nagroda Roku SARP 2022 dla sali koncertowej w Jastrzębiu-Zdroju projektu SLAS Architekci z Katowic

Rozbudowa szkoły muzycznej w Jastrzębiu-Zdroju m.in. o salę koncertową, projektu SLAS architekci z Katowic, została okrzyknięta jedną z dwóch najlepszych budowli w Polsce wg jury konkursu Nagroda Roku 2022 Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Rozbudowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. prof. Józefa Świdra w Jastrzębiu-Zdroju, projektu pracowni SLAS architekci z Katowic, otrzymała Grand Prix Nagrody Roku SARP 2022, ex aequo z kładką pieszo-rowerową w Dobczycach autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak.

Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród dla architektów w Polsce, a to dlatego, że inwestycje zgłaszają również sami architekci, którzy są oceniani przez kolegów po fachu z lokalnych oddziałów SARP (z katowickiego oddziału jurorem był Tomasz Konior). Nagroda ta jest przyznawana jest od 1983 roku za "realizację obiektu lub zespołu obiektów o znaczących wartościach architektonicznych". Obiekty muszą być zrealizowane na terytorium Polski i przekazane do użytku w minionym roku kalendarzowym, w tym wypadku - w 2021.

Zgłoszono 61 obiektów. Spośród nich sędziowie nominowali 17 realizacji w 7 kategoriach: Budynek Mieszkalny Jednorodzinny; Budynek Mieszkalny Wielorodzinny; Architektura W Przestrzeni Dziedzictwa; Budynek Kultury; Budynek Biurowy, Oświaty Lub Administracji; Przestrzeń Publiczna Oraz Inny Budynek Użyteczności Publicznej.

Powściągliwy język zaokrąglonych narożników i połyskującej elewacji

Rozbudowa szkoły muzycznej w Jastrzębiu-Zdroju m.in. o salę koncertową, spodobała się jurorom, bo wg nich stanowi właściwy przykład inwestycji ze środków publicznych. "Powściągliwy język zaokrąglonych narożników i połyskującej elewacji w zaskakujący sposób współgra z otoczeniem, wchodząc z nim w niebanalną relację. Pragmatyzm i umiar w użyciu środków wyrazu przyniósł pożądany efekt redukcji skali, uzasadniony w zastanym krajobrazie. Białe wnętrza kontrastują z ciemną salą koncertową, w której klasyczne rozwiązania przybrały świeże oblicze, odpowiednie dla muzycznych wydarzeń. Szkoła i miasto otrzymały ważną przestrzeń publiczną, z której korzystać będą zarówno uczniowie jak i mieszkańcy" - uzasadniali wybór jurorzy.

To projekt pracowni SLAS architekci z Katowic, architekci: Aleksander Bednarski, Mariusz Komraus, Karolina Tatar, Sonia Manssour, Monika Smorąg, Adam Skrzypczyk.

Nagroda też dla biurowców .KTW

To jeszcze nie koniec nagród dla śląskich realizacji i śląskich architektów w konkursie SARP. W kategorii Budynek Biurowy, Oświaty lub Administracji nagrodę otrzymał też zespół biurowców .KTW projektu medusa group z Bytomia, za "bezkompromisową próbę wykreowania wertykalnej i spójnej formy dwóch budynków, które w sąsiedztwie ikonicznego Spodka wyznaczają nową skalę śródmieścia Katowic".

Więcej: Biurowce .KTW z nagrodą SARP 2022 w kategorii Budynek Biurowy, Oświaty lub Administracji

W innej kategorii - Budynek Mieszkalny Wielorodzinny - był nominowany inny projekt medusa group - osiedle Pierwsza Dzielnica przy Strefie Kultury w Katowicach. Nie zdobył on jednak nagrody.

Nagroda Roku 2022 SARP, wyniki

  • W kategorii Budynek Mieszkalny Jednorodzinny - dwie równorzędne nagrody: Taras z domem nad jeziorem projektu UGO i Dom Mławie autorstwa James & Mau Arquitectura
  • W kategorii Budynek Mieszkalny Wielorodzinny - jury postanowiło jednak nie przyznawać nagrody
  • W kategorii Budynek Biurowy, Oświaty lub Administracji - dwie równorzędne nagrody: przedszkole w Aleksandrowie Łódzkim autorstwa xystudio i biurowce .KTW autorstwa medusa group
  • W kategorii Budynek Kultury: rozbudowa szkoły muzycznej w Jastrzębiu-Zdroju projektu SLAS architekci
  • W kategorii Inny Budynek Użyteczności Publicznej: nowy pawilon Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy ul. Mehoffera w Warszawie (proj. Atelier Tektura i Barbara Kozielewska)
  • W kategorii Przestrzeń Publiczna: kładka pieszo-rowerowa z zapory na Wzgórze Zamkowe w Dobczycach (proj. Biuro Projektów Lewicki Łatak)
  • W kategorii Architektura w Przestrzeni Dziedzictwa - hospicjum dla dzieci w Olsztynie (proj. Biuro Architektoniczne Gadomscy)
  • Nagrodę publiczności zdobył Dom Wiatrak koło Lubartowa (proj. Michał Kucharski, Mateusz Piwowarski, Sylwia Ciesielska, Tomasz Padło).

ZOBACZ TEŻ:

Wizualizacje Akademickiej Strefy Sztuki Scenicznej AM Katowice

Może Cię zainteresować:

Akademia Muzyczna z wielkim oknem na Katowice i świat. Tak będzie wyglądać nowy budynek AM

Autor: Katarzyna Pachelska

20/06/2022

Mieszkanie na Koszutce w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Najpiękniejsze mieszkanie w Polsce jest w Katowicach. Projekt pracowni Brokat nagrodzony w konkursie Architektura XXL

Autor: Katarzyna Pachelska

24/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon