Najpiękniejsze mieszkanie w Polsce jest w Katowicach. Projekt pracowni Brokat nagrodzony w konkursie Architektura XXL

Nieduże mieszkanie w katowickiej dzielnicy Koszutka zostało okrzyknięte najlepiej zaprojektowanym w Polsce. To dzieło Romy Skuzy i Bogny Polańskiej z katowickiej pracowni Brokat. Zobaczcie, jak wygląda to lokum.

Plebiscyt Polska Architektura XXL to jedyny konkurs w Polsce, który docenia wszystkie dziedziny projektowania: kubaturę, wnętrze i krajobraz. I właśnie w tej drugiej kategorii zwyciężyły projektantki z Pracowni Brokat w Katowicach: Roma Skuza i Bogna Polańska.

Mieszkanie w Koszutce nagrodzone przez jury

Jury uznało, że zaprojektowane przez nich "Niebanalne mieszkanie na Koszutce" jest najlepsze w Polsce. Jurorzy przyznali nagrodę "za duże wyczucie w łączeniu form i kolorów oraz klimat wnętrza podążający za okresem powstania budynku".

Decyzja internautów była inna - oni docenili gdański apartament, zaprojektowany przez Sikora Wnętrza.

Więcej o Architekturze XXL:

Mieszkanie w katowickiej dzielnicy Koszutka ma zaledwie 52 m2 powierzchni. Klientka chciała, by wnętrze mieszkania miało nawiązywać duchem do stylu lat 50. i 60, w których powstały zabudowania Koszutki. Projekt miał też uwzględniać materiały kontrastujące ze sobą. Dodatkowo inwestorka jest fanką antyków i ma pokaźną kolekcję roślin doniczkowych, co oczywiście architektki wzięły pod uwagę.

Układ mieszkania miał być jak najbardziej otwarty

- W Koszutce królują tam bloki wybudowane w latach 60. głównie w konstrukcji żelbetowo-szkieletowej. Chcieliśmy więc wydobyć ten surowy materiał konstrukcyjny i odkuć tynk ze słupów oraz podciągów - mówią projektantki.

Nie obyło się bez poważniejszego remontu. Układ mieszkania miał być możliwie jak najbardziej otwarty. Usunięto ścianę dzielącą sypialnię od salonu i zastąpiono ją kotarą w kolorze miętowym. - Kotara daje możliwość szybkiego powiększenia otwartej przestrzeni - wyjaśniają Roma Skuza i Bogna Polańska. Drzwi do łazienki umieszczono w innym miejscu, aby zaaranżować ją w funkcjonalny sposób. Niewielkie pomieszczenie gospodarcze wydzielono z powierzchni kuchni, ukrywając je za przesuwnymi drzwiami.

- Zdecydowaliśmy się wykorzystać i uatrakcyjnić w projekcie materiały już zastane w lokalu. Były to przede wszystkim elementy takie jak beton, parkiet czy żeliwne grzejniki - wyjaśniają projektantki z Brokatu.

Odkryty beton ma bardzo ciekawą fakturę drewna, pozostawioną po szalunku. Dodatkowo gdzieniegdzie ukazały się pierwotne wgłębienia po włącznikach bakelitowych, co zainspirowało projektantki do użycia w nowej instalacji właśnie takich włączników.

Uznały one także, że zastany oryginalny parkiet najkorzystniej będzie ponownie wycyklinować i zaolejować na biało. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskano, po pierwsze, jasną podłogę, po drugie zaś, nie pozbawiono jej naturalnej struktury drewna.

Antyki oraz czarne i złote dodatki

W mieszkaniu do aranżacji wnętrz użyto kompletu mebli antycznych, które mają za sobą historię, bo zostały znalezione i uratowane przed zniszczeniem. Odrestaurowane dwie szafy i szafki nocne pasowały idealnie do założeń projektowych.

Łóżko od kompletu rozebrano na części i wykorzystano do zrobienia innych mebli. W związku z tym z zagłówków mógł powstać nowy stół, a boki łóżka to dwie wiszące półki w kuchni. Z pozostałych elementów stworzono ławę, na której ustawiono kwiaty doniczkowe tworzące „ścianę” zieleni.

Ciepło drewna przełamano czarnymi dodatkami i meblami w tym kolorze, np. łóżkiem w sypialni i zabudową kuchenną z blatem ze stali nierdzewnej. Czerń pojawia się również w dodatkach, jak listwy przypodłogowe, parapety czy nogi od stołów. - Aby podkreślić elegancką formę starych mebli postanowiliśmy przemycić złoty kolor w prostych lampach i kolorystyce grzejników - mówią projektantki.

ZOBACZ TEŻ:

Agata Twardoch

Może Cię zainteresować:

Agata Twardoch: Kobiety mogą zaprojektować lepsze miasto. Nie tylko dla kobiet. Dla wszystkich

Autor: Katarzyna Pachelska

15/05/2022

Wnętrze mieszkania ul Szafranka Katowice

Może Cię zainteresować:

Tak mieszkać w Katowicach! Śląskie architektki odnowiły apartament w modernistycznej kamienicy w centrum miasta

Autor: Katarzyna Pachelska

12/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kosciol jozefa katowice schneider

Zapomniany śląski architekt. A jego kościół w każdym mieście

Dom na jednym poziomie w Żorach w woj. śląskim

Nowoczesny, parterowy dom bez schodów w środku w Żorach

Zakład Pogrzebowy A.S. Bytom

16 najlepszych żartów A.S. Bytom. Można... umrzeć ze śmiechu

Rest homo faber 10

Dwie projektantki, które robią meble z tkanin. Na Śląsku

Dom kostka, Mikołów

Metamorfoza domu kostki autorstwa śląskiego biura projektów

Promenada nad Rawą tak wyglądała

Projektanci Katowic wiedzieli, że mieszczuchy pragną zieleni

Koloseum na Spodku

Tym panom już dziękujemy, za domalowanie wąsów Mona Lisie