Najpiękniejsze mieszkanie w Polsce jest w Katowicach. Projekt pracowni Brokat nagrodzony w konkursie Architektura XXL

Nieduże mieszkanie w katowickiej dzielnicy Koszutka zostało okrzyknięte najlepiej zaprojektowanym w Polsce. To dzieło Romy Skuzy i Bogny Polańskiej z katowickiej pracowni Brokat. Zobaczcie, jak wygląda to lokum.

Plebiscyt Polska Architektura XXL to jedyny konkurs w Polsce, który docenia wszystkie dziedziny projektowania: kubaturę, wnętrze i krajobraz. I właśnie w tej drugiej kategorii zwyciężyły projektantki z Pracowni Brokat w Katowicach: Roma Skuza i Bogna Polańska.

Mieszkanie w Koszutce nagrodzone przez jury

Jury uznało, że zaprojektowane przez nich "Niebanalne mieszkanie na Koszutce" jest najlepsze w Polsce. Jurorzy przyznali nagrodę "za duże wyczucie w łączeniu form i kolorów oraz klimat wnętrza podążający za okresem powstania budynku".

Decyzja internautów była inna - oni docenili gdański apartament, zaprojektowany przez Sikora Wnętrza.

Więcej o Architekturze XXL:

Mieszkanie w katowickiej dzielnicy Koszutka ma zaledwie 52 m2 powierzchni. Klientka chciała, by wnętrze mieszkania miało nawiązywać duchem do stylu lat 50. i 60, w których powstały zabudowania Koszutki. Projekt miał też uwzględniać materiały kontrastujące ze sobą. Dodatkowo inwestorka jest fanką antyków i ma pokaźną kolekcję roślin doniczkowych, co oczywiście architektki wzięły pod uwagę.

Układ mieszkania miał być jak najbardziej otwarty

- W Koszutce królują tam bloki wybudowane w latach 60. głównie w konstrukcji żelbetowo-szkieletowej. Chcieliśmy więc wydobyć ten surowy materiał konstrukcyjny i odkuć tynk ze słupów oraz podciągów - mówią projektantki.

Nie obyło się bez poważniejszego remontu. Układ mieszkania miał być możliwie jak najbardziej otwarty. Usunięto ścianę dzielącą sypialnię od salonu i zastąpiono ją kotarą w kolorze miętowym. - Kotara daje możliwość szybkiego powiększenia otwartej przestrzeni - wyjaśniają Roma Skuza i Bogna Polańska. Drzwi do łazienki umieszczono w innym miejscu, aby zaaranżować ją w funkcjonalny sposób. Niewielkie pomieszczenie gospodarcze wydzielono z powierzchni kuchni, ukrywając je za przesuwnymi drzwiami.

- Zdecydowaliśmy się wykorzystać i uatrakcyjnić w projekcie materiały już zastane w lokalu. Były to przede wszystkim elementy takie jak beton, parkiet czy żeliwne grzejniki - wyjaśniają projektantki z Brokatu.

Odkryty beton ma bardzo ciekawą fakturę drewna, pozostawioną po szalunku. Dodatkowo gdzieniegdzie ukazały się pierwotne wgłębienia po włącznikach bakelitowych, co zainspirowało projektantki do użycia w nowej instalacji właśnie takich włączników.

Uznały one także, że zastany oryginalny parkiet najkorzystniej będzie ponownie wycyklinować i zaolejować na biało. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskano, po pierwsze, jasną podłogę, po drugie zaś, nie pozbawiono jej naturalnej struktury drewna.

Antyki oraz czarne i złote dodatki

W mieszkaniu do aranżacji wnętrz użyto kompletu mebli antycznych, które mają za sobą historię, bo zostały znalezione i uratowane przed zniszczeniem. Odrestaurowane dwie szafy i szafki nocne pasowały idealnie do założeń projektowych.

Łóżko od kompletu rozebrano na części i wykorzystano do zrobienia innych mebli. W związku z tym z zagłówków mógł powstać nowy stół, a boki łóżka to dwie wiszące półki w kuchni. Z pozostałych elementów stworzono ławę, na której ustawiono kwiaty doniczkowe tworzące „ścianę” zieleni.

Ciepło drewna przełamano czarnymi dodatkami i meblami w tym kolorze, np. łóżkiem w sypialni i zabudową kuchenną z blatem ze stali nierdzewnej. Czerń pojawia się również w dodatkach, jak listwy przypodłogowe, parapety czy nogi od stołów. - Aby podkreślić elegancką formę starych mebli postanowiliśmy przemycić złoty kolor w prostych lampach i kolorystyce grzejników - mówią projektantki.

ZOBACZ TEŻ:

Agata Twardoch

Może Cię zainteresować:

Agata Twardoch: Kobiety mogą zaprojektować lepsze miasto. Nie tylko dla kobiet. Dla wszystkich

Autor: Katarzyna Pachelska

13/03/2024

Wnętrze mieszkania ul Szafranka Katowice

Może Cię zainteresować:

Tak mieszkać w Katowicach! Śląskie architektki odnowiły apartament w modernistycznej kamienicy w centrum miasta

Autor: Katarzyna Pachelska

12/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon