Nagrodzony w Wenecji film "Chleb i sól", nakręcony przez Ślązaków, wchodzi do kin

W środę 25 stycznia o godz. 19 w kinie Światowid w Katowicach odbędzie się śląska premiera filmu Damiana Kocura "Chleb i sól". Obraz wejdzie do kin w piątek 27 stycznia 2023. Nie dość, że reżyser pochodzi z Łazisk Górnych, to jeszcze główne role zagrali w nim pianiści Tymoteusz i Jacek Biesowie, rodem z Mikołowa.

Film "Chleb i sól" to pełnometrażowy debiut śląskiego reżysera Damiana Kocura. Na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji osiągnął niebywały sukces. Dostał Nagrodę Specjalną Jury Orizzonti.

Film doceniony na festiwalu w Wenecji

„Chleb i sól” zdobył także trzy nagrody specjalne na 47. FPFF w Gdyni - Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Jury Młodzieżowego oraz Don Kichota, czyli Nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych a także statuetkę dla Najlepszego Reżysera na 59. Golden Orange Film Festival w Antalyi i Nagrodę Publiczności na 16. All About Freedom Festival w Gdańsku. Reżyser był też nominowany do tegorocznych Paszportów Polityki w kategorii film.

Wywiad z Damianem Kocurem: Śląski reżyser Damian Kocur zdobył nagrodę w Wenecji, a teraz jest nominowany do Paszportów "Polityki"

Produkcja została dofinansowana przez Śląski Fundusz Filmowy. Dlatego w kinie Światowid w środę 25 stycznia o godz. 19 odbędzie się śląska premiera tego filmu. Po pokazie spotkamy się z Damianem Kocurem, Tymoteuszem Biesem, Jackiem Biesem i Tomaszem Woźniczką. Rozmowę poprowadzi Adrian Chorębała.

Film będzie można oglądać w kinach od 27 stycznia - m.in. w kinie Światowid w Katowicach.

Urodzony w Katowicach, ale wychowany w Łaziskach Górnych, Damian Kocur zaangażował do swojego debiutu samych aktorów naturszczyków. W jednej z głównych ról wystąpił Tymoteusz Bies z Mikołowa – utalentowany uczestnik Konkursu Chopinowskiego i wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a partnerują mu m.in. znani z hip-hopowej sceny Bartosz „Intruz” Olewiński i Wojciech „TPS” Walkiewicz.

Powrót z Warszawy na prowincję

Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i zalotne dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek – student warszawskiej Akademii Muzycznej, przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista. Jest tu też jego matka oraz brat Jacek i koledzy z dawnych dni przesiadujący na osiedlu. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę – po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium. Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a Tymek znajdzie się w samym jej centrum.

"Wziąłem moich kolegów do pracy"

Damian Kocur, w wywiadzie ze ŚLĄZAGIEM, wyjaśnia, dlaczego akcja jego filmu dzieje się w małym mieście: - Czułem, że to powinno się rozgrywać w takim miejscu. Ja jestem z takiego małego miasta, więc wydawało mi się, że wiem najlepiej, jak o tym opowiadać. Jest mi to najbardziej znana przestrzeń - mówił.

Przyznaje, że z Tymoteuszem i Jackiem Biesami zna się od dzieciństwa. Scenariusz filmu napisał "pod nich". - Ja nie pracuję z aktorami profesjonalnymi. Wziąłem moich kolegów do pracy, to była dla mnie naturalna sytuacja. Nie trzeba ich było długo przekonywać - dodaje.

Maciej Kawalski

Może Cię zainteresować:

Jak lekarz z Katowic nakręcił film z gwiazdami polskiego kina. Maciej Kawalski i jego "Niebezpieczni dżentelmeni"

Autor: Katarzyna Pachelska

20/01/2023

Tarnowskie Góry

Może Cię zainteresować:

Tarnowskie Góry staną się planem filmowym. W mieście zostanie nakręcony film "Diabeł"

Autor: Martyna Urban

24/01/2023

Jak gwiazdy polskiego kina grały Ślązaków

Może Cię zainteresować:

Tak gwiazdy polskiego kina próbowały w filmach grać Ślązaków. "To taki Polak, który mówi trochę po niemiecku"

Autor: Marcin Zasada

05/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Damian Kocur

Śląski reżyser Damian Kocur ma szansę na Paszport Polityki

Orły 2023 laureaci nagrody filmowej ujawnieni

„Polskie Oscary” rozdane. Wyróżnienia dla „śląskich” filmów

Dawid Podsiadło koncert Chorzów 12

Dawid Podsiadło z nagrodą w kategorii twórca roku

Maciej Kawalski

Jak lekarz z Katowic, Maciej Kawalski, nakręcił film

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Chleb i sól

Śląski film „Chleb i sól” na festiwalu w Wenecji

Roman Michalski

Roman Michalski. 85. urodziny i 45-lecie obecności na scenie