Najmodniejsze miejsca na śluby plenerowe. To tu najczęściej pobierają się mieszkańcy naszego województwa

Lipiec to miesiąc, w którym sezon ślubny trwa w najlepsze. Coraz częściej młode pary decydują się na zawarcie aktu małżeństwa w plenerze. Wiemy, że kilkaset ślubów w 2022 zostało zawartych poza Urzędem Stanu Cywilnego. Które miejsca są najczęściej wybierane przez przyszłych nowożeńców?

Rezydencja Luxury Hotel
Ślub w plenerze

Utarł się przesąd, że małżeństwo musi zostać zawarte w miesiącu mającym w nazwie literę "r". Skąd wzięło się to przekonanie? Istnieją dwie wersje genezy: zabobon litery "r" odnosi się do "rodziny" lub też powstał jeszcze w średniowieczu i dotyczy nazw łacińskich. Na szczęście przyszli państwo młodzi coraz częściej odchodzą od tego przesądu, wybierając taką datę ślubu, która im osobiście odpowiada.

Popularne miejsca na śluby w plenerze

Analizując dane z Urzędów Stanu Cywilnego w województwie śląskim możemy ujawnić, że do tej pory w 2022 r. zawarto 126 ślubów plenerowych. Najpopularniejsze miesiące na wzięcie ślubu we wszystkich wspomnianych miastach to: maj, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Dane pochodzą z miast: Zabrze, Ruda Śląska, Wisła, Będzin, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Ustroń, Świętochłowice, Bielsko-Biała, Bytom, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Mikołów oraz Tarnowskie Góry. W kolejnym półroczu 2022 roku chęć zawarcia aktu małżeństwa poza Urzędem Stanu Cywilnego zadeklarowało 160 par.

Najwięcej ślubów plenerowych już odbyło się w 2022 r. w:

  • Dąbrowie Górniczej - 25,
  • Zabrzu -19,
  • Ustroniu - 16
  • Bielsku-Białej - 12.

Natomiast w II półroczu 20222 roku najwięcej ceremonii plenerowych będzie miało miejsce w:

  • Gliwicach - 27,
  • Zabrzu - 25,
  • Bielsku-Białej - 24,
  • Sosnowcu - 20
  • Dąbrowie Górniczej - 15.

Przyszli państwo młodzi wybierając miejsce ślubu biorą pod uwagę estetykę miejsce, jego lokalizację, koszt wynajęcia oraz dostępność terminu. Biorąc pod uwagę dane z USC, najpopularniejszymi miejscami, w którym zawierane są śluby poza urzędem są:

  • Restauracja Villa Marina w Dąbrowie Górniczej,
  • Szyb Maciej w Zabrzu,
  • Hotel Perła Beskidów w Ustroniu
  • Restauracja Moja Pasja w Sosnowcu.

Innymi modnymi w obecnym sezonie ślubnym lokalizacjami były: Restauracja Impresja w Zabrzu, Zamek w Będzinie, Park Szwajcaria w Gliwicach, Scena Kulinarna w Bytomiu, SCK Zameczek w Michałkowicach, Śląski Ogród Botaniczny w Bujakowie (Mikołów) oraz Kompleks Zamkowy u Wrochema w Starych Tarnowicach (Tarnowskie Góry).

Formalności wymagane do zawarcia aktu małżeństwa w plenerze

Młode pary mają obowiązek nie wcześniej niż sześć miesięcy przed datą planowanej ceremonii złożyć wniosek o udzielenie ślubu poza siedzibą USC. W naszym województwie najczęściej jednak taki wniosek składany jest od pięciu do trzech miesięcy przed wyznaczonym terminem. Przyszli państwo młodzi muszą liczyć się z dodatkową opłatą, którą zostaną obciążeni w związku z udzieleniem ślubu poza USC.

- Opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa wynosi 84 zł. - zgodnie z ustawą o opłacie skarbowej z dnia 16.11.2006 r. (t. j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1923, z 2022 r. poz. 91, 655, 764, 830, 1301). Za udzielenie ślubu poza siedzibą urzędu pobierana jest dodatkowa opłata w wysokości 1000 zł – zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 22.01.2015 w sprawie opłaty dodatkowej za przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego - wyjaśnia Dawid Wowra, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

Jak dodaje, osoby zamierzające zawrzeć związek małżeński w plenerze powinny wystąpić z wnioskiem o zawarcie związku małżeńskiego poza Urzędem Stanu Cywilnego w okręgu rejestracji stanu cywilnego, właściwym dla miejsca zawarcia ślubu. Jednocześnie wybrane na zawarcie związku małżeńskiego miejsce musi spełniać warunki dla zachowania uroczystej formy oraz zapewnić bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński.

Już sama uroczystość przebiega podobnie jak w Urzędzie Stanu Cywilnego. Kierownik USC przyjeżdża na miejsce ślubu, weryfikuje tożsamość przyszłych małżonków i świadków na podstawie ich dowodów tożsamości (wymagane są dowody osobiste lub paszporty). Następnie kierownik przyjmuje od przyszłych nowożeńców oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński w obecności pełnoletnich świadków oraz oświadczenie o wyborze nazwisk noszonych po zawarciu związku małżeńskiego przez małżonków i dzieci zrodzonych z tego małżeństwa.

Promenada nad Rawą

Może Cię zainteresować:

Mieszczuchy pragną drzew. Dawno temu architekci i budowniczy Katowic dobrze o tym wiedzieli

Autor: Tomasz Borówka

21/05/2023

Mieszkanie Katowice moderna13

Może Cię zainteresować:

Mieszkanie w perle katowickiego modernizmu. Z ogrodem zimowym w obłym ryzalicie. Netflix mógłby tu nakręcić polskie "Selling Sunset"

Autor: Katarzyna Pachelska

07/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon