Najpiękniejszy mural na Śląsku? Namalowała go Mona Tusz, artystka, która zmienia mury w dzieła sztuki

"Pełnia w bobrze" to tytuł nowego muralu uznanej śląskiej artystki street-artowej, katowiczanki Mony Tusz. Zdobi ścianę kamienicy na placu Offki w Raciborzu. Utrzymany w magicznym, pełnym odniesień do przyrody klimacie, robi wrażenie wielkością (bo zajmuje też część sąsiedniej ściany), głębokimi kolorami i ekologicznym przesłaniem.

Mona Tusz to jedna z najbardziej rozchwytywanych śląskich artystek street-artowych. Specjalizuje się w muralach, wielkich ściennych malowidłach. Na koncie ma m.in. murale w Katowicach - są one na szlaku katowickich murali, np. malowidło, którego inspiracją był „Łysek z pokładu Idy” Gustawa Morcinka przy ul. Gliwickiej 130, przy ul. 1 Maja 53 (z okazji turnieju Intel Extreme Masters) czy przy ul. Roździeńskiej 22 (z podobizną Flory i Floriana). Mona Tusz, na spółkę z Razpazjanem, pomalowała też ściany siedziby Domu Aniołów Stróżów przy Gliwickiej w Katowicach.

Artystka stworzyła też z okazji szczytu klimatycznego w Katowicach mural "botanikapsuła" na ścianie Urzędu Miasta Katowice przy Młyńskiej, zakryty później przez wybudowany w sąsiedztwie Hotel Mercure (ale we wnętrzach hotelu odtworzono fragmenty tego malowidła).

Więcej o muralu przy Gliwickiej: Nowy piękny mural w Katowicach na bloku przy ulicy Gliwickiej. Stworzyła go Mona Tusz

Jej murale można oglądać też w Bielsku-Białej ("Wierzby", ul. 1 Maja 45) czy w Warszawie ("Siewca", ul. Żółkiewskiego 3).

Nowy piękny mural w Raciborzu

W styczniu 2023 r. artystka zakończyła kolejny projekt. To mural na ścianie kamienicy w śródmieściu Raciborza. Nosi tytuł "Pełnia w bobrze".

- Urząd Miasta Racibórz zaprosił mnie do współpracy. Wiceprezydent, architektka miasta i inni urzędnicy oraz właścicielka budynku opowiedzieli mi o miejscu, w którym stoi kamienica ze ścianą, na której miał powstać mural. Była tam kultowa kawiarnia Tęczowa, ale też plac ten wydeptują ludzie już od XIII wieku - mówi Mona Tusz.

Artystka jest znana z miłości do przyrody i przemycania ekologicznych wątków w swojej twórczości street-artowej.

- Włodarze miasta dali mi swobodę, jednak prosili by nawiązać jakoś do miejsca. Na terenie Raciborza jest Rezerwat przyrody Łężczok - czyli coś, co tematycznie było mi najbliższe. Na dodatek tuż przed rozpoczęciem prac odwiedziłam Łężczok i znalazłam ślady żerowania bobra. To wszystko zmiksowało się w tej pracy - dodaje artystka.

Mona Tusz chwali współpracę z miastem Racibórz i właścicielką kamienicy. - Bardzo dobrze mi się tam pracowało. Pomimo śniegu i deszczu, typowego o tej porze, czułam cały czas komfort wynikający z profesjonalnego i przychylnego podejścia urzędników, przyjaznej atmosfery wokół ściany - mówi Mona Tusz.

Mona Tusz jest wykształconą malarką, skończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. W street-arcie działa od 2007 roku, zrealizowała ponad 100 murali. Poza malarstwem wielkoformatowym i sztalugowym działa na płaszczyźnie instalacji, grafiki, rzeźby i scenografii i fotoreportażu.

Stanislaw szukalski orator

Może Cię zainteresować:

Odkrył go dla świata Leonardo DiCaprio, dla którego był jak dziadek. Oto Stanisław Szukalski. Artysta, geniusz

Autor: Tomasz Borówka

17/12/2023

Racibórz w latach 30

Może Cię zainteresować:

Racibórz na zakręcie historii. Film z 1939 roku, czyli kajakiem po Odrze przez piękne śląskie miasto [WIDEO]

Autor: Tomasz Borówka

27/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon