Nie chcą Niemców w Radiu Katowice. Po 30 latach nie będzie już audycji mniejszości?

„Górnośląski Magazyn Mniejszości Niemieckiej” ukazuje się na antenie Radia Katowice od ponad 30 lat. Czy to już koniec? Niemiecka Wspólnota „Pojednanie i Przyszłość” musi się wynieść z siedziby radia. - Nie mamy gdzie przygotować audycji - mówi Dietmar Brehmer, przewodniczący wspólnoty i twórca radiowej audycji.

fot. Dietmar Brehmer
Dietmar Brehmer

Pierwszą audycję mniejszości niemieckiej na antenie Radia Katowice wyemitowano w 1991 roku. Ukazuje się raz w tygodniu, w poniedziałki o godz. 20.05. Tworzona jest na zasadzie wolontariatu i przez ponad 30 lat zdobyła wierne grono słuchaczy. Przeplatają się w niej treści historyczne z aktualnymi wydarzeniami. Nie brakuje także niemieckiej muzyki – dawnej i współczesnej.

Po ponad 30 latach wyrzucają Niemców z Radia Katowice

Jak podkreśla Dietmar Brehmer, przewodniczący Niemieckiej Wspólnoty „Pojednanie i Przyszłość”, od początku istnienia audycji „Górnośląski Magazyn Mniejszości Niemieckiej” zawsze mieli swoje miejsce w siedzibie Radia Katowice, przy ul. Ligonia w Katowicach. Tam przygotowywali swoje audycje. Do teraz. Radio Katowice właśnie wypowiedziało umowę najmu.

- Nie wiem jak teraz będziemy przygotowywać nasze audycje. Nie mamy pieniędzy na zakup sprzętu i stworzenia własnego studia. Nie wyobrażam sobie jednak, by audycja nie była realizowana – mówi Dietmar Brehmer.

Dlaczego Radio Katowice wypowiedziało umowę najmu Niemieckiej Wspólnocie „Pojednanie i Przyszłość”? Zapytaliśmy u źródła. Konkretnych powodów nie poznaliśmy.

- Wypowiedzieliśmy umowę zgodnie z jej zapisami. Pomieszczenie jest nam potrzebne na naszą działalność statutową – odpowiedział Paweł Małysz, dyrektor finansowy Radia Katowice.

Czasem trzeba było usunąć fragmenty audycji mniejszości niemieckiej

Dietmar Brehmer tłumaczy, że audycję „Górnośląski Magazyn Mniejszości Niemieckiej” nagrywają i najpóźniej cztery dni przed emisją przekazują do radia. Zawsze można więc, w ramach cenzury prewencyjnej, sprawdzić jakie treści są tam przedstawiane.

- Były przypadki, ze kazali usunąć jakieś fragmenty – wspomina przewodniczący wspólnoty „Pojednanie i Przyszłość”. Dodaje jednak, że ostatecznie audycja zawsze się ukazywała. Do teraz?

Minister Przemysław Czarnek

Może Cię zainteresować:

Sejmowa Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Katowicach. Wrócą odebrane lekcje niemieckiego?

Autor: Teresa Semik

17/05/2022

Monika Rosa

Może Cię zainteresować:

Monika Rosa: Ślązacy są mniejszością i to jest fakt. Tylko idiota może tego nie uznawać

Autor: Patryk Osadnik

13/05/2022

Putin i śląska flaga

Może Cię zainteresować:

Zakamuflowana opcja niemiecka to mit. To rosyjskie służby próbowały podchodzić Ruch Autonomii Śląska

Autor: Marcin Zasada

09/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon