Nie tylko pochód i koncerty, czyli najciekawsze imprezy kulturalne, o których powinieneś pamiętać na Gwarkach

Gwarki to nie tyko korowód z licznymi postaciami historycznymi i barwną oprawą artystyczną. W trakcie wydarzenia, już od kilkunastu edycji, organizowane są imprezy towarzyszące. W końcu Gwarki mają nie tylko charakter historyczny, ale i kulturalny. W odróżnieniu od części oficjalnej imprezy towarzyszące rozpoczną się już jutro, 6 września. Przedsmakiem wydarzenia będzie ART.ERIA.TG, czyli projekt wystawienniczy, realizowany w przestrzeni miejskiej przez Galerię Sztuki Współczesnej Przytyk.

TCK
Kościół Zbawiciela

Gwarki 2023 kulturalnie, czyli imprezy towarzyszące

7 września... a właściwie to 6 września rozpoczną się Gwarki 2023. Wydarzenie podobnie jak w zeszłym roku rozpocznie się od wydarzeń towarzyszących imprezie. Już w środę mieszkańcy w ramach Gwarków będą mieli możliwość obejrzenia trzech wystaw, które zostaną zaprezentowane. Są nimi: ART.ERIA.TG Spacer wernisażowy (prezentacja prac plenerowych uczniów Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych, ART.ERIA.TG – Cyfrowe tętno (Wystawienniczy projekt plenerowy w zakresie grafiki cyfrowej przy Tarnogórskim Centrum Kultury) oraz ART.ERIA.TG – NIE-ZALEŻNOŚĆ Bartek Barczyk, wernisaż zostanie połączony z czytaniem performatywnym i odbędzie się w Kościele Ewangelicko-Augsburskim pw. Zbawiciela.

W czwartek przy Tarnogórskim Centrum Kultury zaprezentowana zostanie wystawa Filatelistyczna Polskiego Związku Filatelistycznego Miejskiego Koła nr 5 w Tarnowskich Górach. 8 września rozpocznie się od Tarnogórskiego Biegu Sedlaczka w Parku Miejskim. W dalszej części odbędzie się Piknik dla Dzieci pn. "Dookoła Świata", który odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. W ostatniej części piątkowego programu odbędzie się prezentacja wystawy Wernera Lubosa "Retrospekcja".

W sobotę dodatkowe atrakcje rozpoczną się od XXV Turnieju Brydża Sportowego o Puchar Burmistrza Tarnowskich Gór. Rywalizacja odbędzie się w Tarnogórskim Centrum Kultury. Również w TCK - w sali widowiskowej zostanie zorganizowana międzynarodowa konferencja popularno-naukowa „Zabytki górnictwa rud srebronośnych na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Przykłady z Japonii, Słowacji i Polski”. Na sam koniec sobotnich wydarzeń odbędzie się oprowadzanie po Muzeum w Tarnowskich Górach. Zwiedzanie będzie odbywać się co dwie godziny - o 12.00, 14.00 oraz 16.00. Rezerwację można potwierdzić telefonicznie pod numerem 32 285 26 07 lub mailowo na adres muzeum@muzeumtg.pl.

W niedzielę, 10 września kontynuowane będzie oprowadzanie po muzeum. Tego dnia mury obiektu zwiedzi jedna grupa. Start o godzinie 14.00. Ponadto na zakończenie Gwarków odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Ledwoniem, również w muzeum miejskim. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 16.00 W niedzielne popołudnie kolekcjoner opowie o wybranych eksponatach i swojej pasji oraz oprowadzi po wystawie.

Ponadto na scenie, która jak co roku zostanie ulokowana przy Tarnogórskim Centrum Kultury, odbędzie się szereg atrakcji skierowanych przede wszystkim dla najmłodszych. Więcej informacji można znaleźć na tegorocznej stronie Gwarków.

Sobota, 09.09:

  • 16:00 - Animacje dla dzieci,
  • 16:50 - Występ grupy wokalnej z TCK w Opatowicach,
  • 17:30 - Występ zespołu tanecznego TESS,
  • 18:30 - Artystyczny pokaz baniek mydlanych,
  • 19:15 - Pokaz iluzjonisty.

Niedziela, 10.09:

  • 16:00 - Występ grup artystycznych PMDK im. H. Jordana w Tarnowskich Górach,
  • 16:50 - Koncert Tarnogórskiej Szkoły Suzuki,
  • 17:35 - Pokaz i animacje cyrkowe,
  • 18:35 - Pokaz eksperymentów z wykorzystaniem suchego lodu,
  • 19:45 - Lightshow.
Gwarki Kacperczyk

Może Cię zainteresować:

Viki Gabor, Karaś/Rogucki, Kult i wiele więcej. Ostatnie odliczanie do Gwarków pełnych gwiazd

Autor: Martyna Urban

04/09/2023

Gwarki

Może Cię zainteresować:

Pochód Gwarkowski na liście dziedzictwa kulturowego? W ten weekend Gwarki po raz 66. w Tarnowskich Górach

Autor: Grzegorz Lisiecki

03/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon