Niskie oprocentowanie kredytu – dlaczego jest tak istotne?

Planujesz zaciągnięcie kredytu gotówkowego? Jednym z najważniejszych warunków, jakie należy wziąć pod uwagę, jest jego oprocentowanie. To w dużej mierze od niego zależy, ile będzie cię kosztowało całe zobowiązanie. Jak działa oprocentowanie kredytu i dlaczego jego niska wartość ma tak duże znaczenie?

Niskie oprocentowanie kredytu dlaczego jest tak istotne

Kredyt gotówkowy – jak działa jego oprocentowanie?

Oprocentowanie kredytu to swego rodzaju cena, którą kredytobiorca płaci kredytodawcy za korzystanie z pożyczonych środków. Jest to zapłata odsetek od kapitału, czyli kwoty pożyczonej na określony czas.

Zobowiązanie musi przewidywać zapłatę odsetek, jednak ich wysokość może być różna. Lepiej więc wybrać kredyt z niskim oprocentowaniem (RRSO 13,2%, kakulacja dokonana na 24.04.2023 r. na reprezentatywnym przykładzie)* niż ten z wysokim. Na rynku można znaleźć szeroką ofertę takich produktów finansowych, dlatego warto szukać tych, które zapewniają najlepsze warunki, czyli najniższe odsetki.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego – trzy ważne czynniki

Co warto wiedzieć o oprocentowaniu, z jakim wiąże się kredyt gotówkowy? Zanim zaciągniesz takie zobowiązanie, weź pod uwagę trzy ważne kwestie, które wpływają na jego całkowity koszt.

  • Stopa procentowa – to wskaźnik, na podstawie którego ustala się oprocentowanie kredytu. Im jest on niższy, tym mniej będzie cię kosztowało pożyczenie pieniędzy z banku. Co ważne, stopy procentowe mogą być stałe (nie zmieniają się w trakcie trwania kredytu) lub zmienne (zmieniają się w zależności od zmian na rynku finansowym). To jeden z głównych czynników określających koszty kredytu gotówkowego (i nie tylko).
  • Kapitał kredytu – czyli kwota pieniędzy, która zostaje udostępniona. Od niej są naliczane odsetki zgodne z oprocentowaniem określonym w umowie.
  • Okres kredytowania – to czas, w którym spłacasz swój kredyt gotówkowy. Im jest dłuższy, tym droższy będzie kredyt, ponieważ odsetki będą naliczane przez cały okres trwania zobowiązania. Szybsza spłata zadłużenia oznacza niższy koszt.

Kredyt gotówkowy z niskim oprocentowaniem zazwyczaj jest najbardziej opłacalny dla kredytobiorcy. Odsetki to jednak niejedyny koszt zobowiązania. Trzeba uwzględnić także marżę banku oraz ubezpieczenie kredytu (może być ono wymagane, choć nie musi).

Kredyt z niskim oprocentowaniem – dlaczego jest korzystny?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta. Kredyt gotówkowy z niskim oprocentowaniem oznacza mniejsze koszty dla kredytobiorcy. Każdy klient banku zaciągający zobowiązanie musi spłacać zarówno kapitał, jak i naliczane od niego odsetki. Im będą niższe, tym mniej trzeba będzie zwrócić w ramach comiesięcznej raty.

Dlaczego kredyt z niskim oprocentowaniem to dobry wybór? Poniżej cztery najważniejsze powody.

  • Optymalne koszty kredytu – niskie oprocentowanie kredytu oznacza mniejsze obciążenie budżetu domowego kredytobiorcy.
  • Dostępność – niskie odsetki mogą sprawić, że kredyt stanie się bardziej dostępny dla klientów, co może pobudzać ich aktywność gospodarczą. Wysokie stopy procentowe mogą natomiast odstraszać potencjalnych kredytobiorców.
  • Zachęta do inwestycji – dla firm niskie oprocentowanie może oznaczać niższe koszty finansowania inwestycji. Przedsiębiorcy mogą więc decydować się na nowe projekty lub rozwijanie istniejących.
  • Stabilność finansowa – wysokie stopy procentowe mogą prowadzić do nadmiernego obciążenia kredytobiorców i przyczyniać się do osłabienia ich stabilności finansowej. Niskie oprocentowanie przeciwdziała takim sytuacjom.

Gdzie szukać ofert z niskim oprocentowaniem? Kredyty gotówkowe to bardzo popularne produkty bankowe, dlatego ich dostępność i różnorodność jest bardzo duża. Przede wszystkim przed skorzystaniem z danej oferty warto porównać ją z innymi, aby upewnić się, że rzeczywiście wybiera się najbardziej opłacalną opcję.

Warto wiedzieć, że odsetki nie są jedynym czynnikiem, który wpływa na koszt zobowiązania. Aby sprawdzić, ile będzie trzeba oddać do banku, należy wziąć pod uwagę wszystkie składniki raty kredytu. Bardzo duże znaczenie ma także RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. To przede wszystkim od niej zależy całkowity koszt zobowiązania.

*Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon