Nowa Miss Świata pochodzi ze Śląska. Krystyna Pyszková z Czech zdobyła koronę najpiękniejszej kobiety

Pochodząca z Trzyńca, miejscowości w Republice Czeskiej, tuż przy granicy z Polską, Krystyna Pyszková została wybrana podczas gali 9 marca 2024 r. Miss World 2023. Nowa Miss Świata jest modelką i studiuje na dwóch kierunkach. Mówi w czterech językach, w tym... po polsku.

Choć tytuł Miss Czech zdobyła już w 2022 roku, to Krystyna Pyszková Republikę Czeską reprezentowała w czasie konkursu Miss Świata dopiero w tym roku. Organizatorzy tego konkursu piękności mieli problemy organizacyjne i w 2023 roku impreza się nie odbyła. W tym roku jednak udało się ją zorganizować.

Krystyna Pyszková ze Śląska Cieszyńskiego nową Miss Świata

Gala konkursu Miss World 2023 (to nie pomyłka, ze względu na brak konkursu w 2023 r., taki tytuł należy się zwyciężczyni z 9 marca) miała miejsce w Indiach, w Mumbaju 9 marca 2024 roku. Czeszka gładko dostała się do finałowej piątki, a później czwórki kandydatek. Wyróżniała się wśród pretendentek wysokim wzrostem, blond włosami i jasną skórą. Jej bezpośrednie rywalki pochodziły z Libanu, Trynidadu i Tobago oraz z Botswany. Co ciekawe, nowa najpiękniejsza kobieta świata odebrała koronę z rąk poprzedniej, Karoliny Bielawskiej z Polski. Kolejny rok dominacji Słowianek w tym konkursie. Pyszková jest drugą Czeszką w historii, która wygrała ten konkurs piękności. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Nowa Miss Świata pochodzi z czeskiego miasta Trzyniec, leżącego przy granicy z Polską, na terenie Śląska Cieszyńskiego (kraj morawsko-śląski, powiat Frydek-Mistek). Krystyna Pyszková 25 lat, urodziła się 19 stycznia 1999 roku. Mieszka w Pradze, studiuje prawo na Uniwersytecie Karola oraz marketing na MCI w Innsbrucku (Management Center Innsbruck). Zawodowo zajmuje się modelingiem. Śląska miss mierzy 181 centymetrów, a jej wymiary to 86-59-89.

Na stronie internetowej konkursu widnieją takie informacje o Miss World 2023: "Oprócz studiowania dwóch kierunków: prawo i administracja biznesowa, Krystyna pracuje także jako modelka. Założyła Fundację Pyszkovej i nadal ją wspiera. Najważniejszym momentem było otwarcie szkoły języka angielskiego dla dzieci upośledzonych w Tanzanii, gdzie również zgłosiła się jako wolontariuszka. Lubi grać na flecie poprzecznym i skrzypcach, a jej pasją jest muzyka i sztuka, ponieważ spędziła dziewięć lat w Akademii Sztuk Pięknych".

Nowa Miss Świata zna cztery języki obce: angielski, niemiecki, słowacki i polski.

W Trzyńcu znani są nie tylko hokeiści

W Czechach euforia z powodu wygranej ich rodaczki w konkursie Miss World. Burmistrz Trzyńca Věra Palkovská powiedziała telewizji ČTK: Pani Krystyna pochodzi z Trzyńca, uczęszczała do gimnazjum w Trzyńcu. Cieszę się, że w Trzyńcu żyją ludzie sukcesu, nie tylko w hokeju, ale na wszystkich frontach”.

Warto wiedzieć, że konkurs na Miss Republiki Czeskiej, który wygrała Pyszková w 2022 roku, odbywa się od 2010 roku, choć w międzyczasie zmienił nazwę. Mogą w nim startować nie tylko Czeszki, ale wszystkie kobiety, które mieszkają w tym kraju, niezależnie od narodowość. Jest także otwarty dla osób transpłciowych oraz transseksualnych, a także heteroseksualnych, homoseksualnych, biseksualnych lub aseksualnych. Ma on wymiar charytatywny i wspiera Czeskie Towarzystwo Neonatologiczne. Jego hasło to: "Piękne twarze pomagają".

Biskup paulina hlawiczka trotman 10

Może Cię zainteresować:

Biskup Paulina. Pierwsza Polka na tak wysokim stanowisku w Kościele luterańskim to Paulina Hławiczka-Trotman ze Śląska Cieszyńskiego

Autor: Katarzyna Pachelska

02/02/2024

Cieszyn Wzgórze Zamkowe Wieża Piastowska

Może Cię zainteresować:

Śląsk Cieszyński. Górnośląska kolebka i ustronie. Tędy prowadził kiedyś szlak handlowy z Imperium Rzymskiego

Autor: Tomasz Borówka

05/11/2022

Para góralska z Istebnej, akwarela Henryka Jastrzembskiego (1846)

Może Cię zainteresować:

Mamy na Śląsku wyimaginowaną krainę. Kto i kiedy właściwie wymyślił nazwę "Podbeskidzie"?

Autor: Tomasz Borówka

10/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon