Od 3 stycznia wchodzą w życie zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Od wtorku (3 stycznia 2023 r.) wchodzą w życie zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Za ich sprawą zwiększy się wysokość dofinansowania. Wzrosną również progi dochodowe upoważniające do uzyskania podwyższonego najwyższego dofinansowania. Ponadto będą pieniądze na audyt energetyczny budynków.

fot. M Wroński
Płuca smogowe Katowice

O konieczności zmian w programie „Czyste Powietrze” mówiło się od dawna. Galopująca inflacja, a także rosnące ceny materiałów i usług sprawiały bowiem, że dotychczas oferowane kwoty dofinansowania niejednokrotnie przestawały wystarczać do wymiany źródła ciepła i termomodernizacji budynku.

- Program był uruchamiany we wrześniu 2018 roku i uwzględniając wzrost cen materiałów i urządzeń, jaki miał miejsce od tamtego czasu, musimy się pochylić nad kosztami jednostkowymi i poziomami dofinansowań poszczególnych zadań oraz podniesieniem maksymalnych kwot udzielanych dotacji – przyznawał to w kwietniu w rozmowie ze SlaZag.pl Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a zarazem pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze” i efektywności energetycznej budynków.

Nowe kwoty dotacji i wyższe progi dla chcących uzyskać większe wsparcie

W starym roku zmian tych już nie zdążono wcielić w życie. Stanie się to dopiero od 3 stycznia 2023 r. Wprowadzana korekta „Czystego Powietrza” obejmuje podwyższenie progów dochodowych, zwiększenie wysokości dotacji oraz umożliwienie złożenia kolejnego wniosku o dofinansowanie dla tych, którzy już wcześniej skorzystali z Programu.

To tyle w ogólnych zarysach. A konkretnie? No to wyjaśniamy.

Maksymalna kwota bezzwrotnej dotacji przy wymianie dotychczasowego źródła ogrzewania na pompę ciepła przy jednoczesnym montażu instalacji fotowoltaicznej i przeprowadzonej termomodernizacji wynieść ma do 66 tys. zł (wielkość dotacji uzależniona pozostaje od dochodu jaki osiąga wnioskodawca). Przy braku termomodernizacji i montażu fotowoltaiki wsparcie będzie rzecz jasna odpowiednio niższe. Przy wymianie starej instalacji grzewczej na inne aniżeli pompa ciepła nowe źródło ogrzewania (a także jednoczesnym montażu instalacji fotowoltaicznej i przeprowadzonej termomodernizacji) dotacja może wynieść do 56 tys. zł.

W przypadku osób uprawnionych do otrzymania podwyższonego poziomu dofinansowania nowe maksymalne kwoty dotacji wyglądać będą tak:

- do 99 tys. zł przy wymianie dotychczasowego źródła ogrzewania na pompę ciepła i jednoczesnym montażu instalacji fotowoltaicznej oraz przeprowadzonej termomodernizacji.

- do 81 tys. zł przy wymianie starej instalacji grzewczej na inne aniżeli pompa ciepła nowe źródło ogrzewania (bądź przy zakupie i montażu kotłowni gazowej) i jednoczesnym montażu instalacji fotowoltaicznej oraz przeprowadzonej termomodernizacji.

Z kolei w przypadku osób uprawnionych do otrzymania najwyższego poziomu dofinansowania nowe maksymalne kwoty dotacji wyniosą:

- do 135 tys. zł przy wymianie dotychczasowego źródła ogrzewania na pompę ciepła i jednoczesnym montażu instalacji fotowoltaicznej oraz przeprowadzonej termomodernizacji.

- do 115 tys. zł przy wymianie starej instalacji grzewczej na inne aniżeli pompa ciepła nowe źródło ogrzewania (bądź przy zakupie i montażu kotłowni gazowej) i jednoczesnym montażu instalacji fotowoltaicznej oraz przeprowadzonej termomodernizacji.

Co istotne, zmieniają się progi dochodowe kwalifikujące do otrzymania zarówno podwyższonego, jak też najwyższego poziomu dofinansowania. Przy podwyższonym dofinansowaniu próg dochodowy wzrośnie z 1564 do 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i z 2189 do 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym, zaś przy najwyższym wymiarze wsparcia progi wzrosną z 900 do 1090 zł w gospodarstwach wieloosobowych oraz z 1260 do 1526 zł w gospodarstwach wieloosobowych.

Już raz dostałeś dofinansowanie? Nie szkodzi, możesz dostać drugi raz

Jak podkreśla NFOŚiGW, aby w ramach Programu „Czyste Powietrze” uzyskać dofinansowanie na kompleksową termomodernizację, wymagany jest audyt energetyczny i wykonanie wszystkich elementów wskazanych w jednym z wariantów w przygotowanym audycie, który zagwarantuje zmniejszenie zużycia energii użytkowej na ogrzanie budynku do wartości nie większej niż 80 kWh/(m2 na rok), lub o minimum 40 proc.

Nowa oferta programu gwarantuje dodatkowe dofinansowanie audytu energetycznego budynku do kwoty 1200 zł, które jest kosztem kwalifikowanym, ale nie jest wliczane do limitu maksymalnej kwoty dotacji określonej dla poszczególnych rodzajów przedsięwzięć w ramach każdej części programu Czyste Powietrze.

- Kolejna odsłona programu daje również możliwość złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie. Chodzi o Beneficjentów, którzy wcześniej otrzymali dofinansowanie na wymianę kotła. Teraz na podstawie audytu energetycznego, będą mogli wykonać częściową jak i kompleksową termomodernizację budynku, pozwalającą na osiągnięcie określonych w Programie wskaźników zużycia energii po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia – dodaje Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Jak podaje NFOŚiGW w ramach oferty bankowej zmieni się termin kwalifikowalności kosztów realizowanego przedsięwzięcia oraz nastąpi zwiększenie kwoty kredytu objętej gwarancją bankową. Umożliwiono udzielanie kredytów bankowych oraz dotacji na ich spłatę na przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie w banku. Program zostaje też uproszczony w zakresie procesu obsługi i rozliczeń.

W sumie od początku funkcjonowania programu "Czyste Powietrze" w całej Polsce złożono ponad 530 tys. wniosków na prawie 10 mld zł dofinansowania. W województwie śląskim złożonych zostało 87 tys. wniosków na blisko 1,3 mld zł dotacji.

Komin Smog

Może Cię zainteresować:

Będą zmiany w programie „Czystym Powietrzu”: wyższe dotacje i prefinansowanie

Autor: Michał Wroński

02/05/2022

Maska

Może Cię zainteresować:

Przez brak węgla tej zimy uchwała antysmogowa pozostanie martwym prawem

Autor: Michał Wroński

04/10/2022

Ekran Polskiego Alarmu Smogowego w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Wirtualne płuca pokażą, jakim powietrzem oddychamy i jak smog nas zabija. Akcja Polskiego Alarmu Smogowego

Autor: Michał Wroński

15/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon