Pixabay
Biblioteka (zdjęcie ilustracyjne)

Od gorzelnictwa i zarządzania parafią po holistyczną koncepcję zdrowia... Oto 10 dziwnych kierunków, które można studiować na Śląsku i w Zagłębiu

Uczelnie nie mają ostatnio łatwo. Liczba studentów topnieje, a potencjalni studenci mówią, że dzisiaj bardziej liczy się doświadczenie niż „papierek”. Dlatego szkoły wyższe starają się dopasować program do potrzeb rynku. Pojawiają się kierunki, zwłaszcza na studiach podyplomowych, o których jeszcze kilka lat temu nikt by nie myślał. Zobaczcie 10 najdziwniejszych kierunków.

Broń Boże – nie oceniamy, czy to są złe albo śmieszne kierunki. Jeśli jest popyt na tego rodzaju wiedzę – to jasne, czemu tego nie uczyć.

Ostatnio głośno było o inicjatywie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, który wprowadza od roku akademickiego 2022/2023 nowy kierunek studiów podyplomowych – zarządzanie parafią. Uczelnia reklamuje go jako „unikatową na polskim rynku propozycję edukacyjną”. Słuchacze (nie tylko księża) mają się tu uczyć m.in. o psychologicznych i socjologicznych aspektach zachowań parafian, działalności marketingowej parafii, kształtowaniu wizerunku i PR parafii, zarządzaniu finansami w parafii, psychologicznych aspektach procesów zarządczych w parafii.

Więcej: Nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Można nauczyć się... zarządzania parafią. To nie żart!

– Cieszy nas tak duże zainteresowanie mediów tym tematem – komentuje Marek Kiczka, rzecznik prasowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. – Kierunek studiów podyplomowych „Zarządzanie parafią” jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na wiedzę z zakresu ekonomii, zarządzania i finansów. Jak wszystkie organizacje, parafie także potrzebują specjalistów w tych obszarach. A gdzie poszerzyć takie kompetencje, jeśli nie na uczelni ekonomicznej? Takie kierunki prowadzone są już za granicą, m.in. w USA czy we Włoszech. Studia te wpisują się więc w międzynarodowe trendy – dodaje rzecznik UE.

Trendy to ważna rzecz w wyznaczaniu kierunków studiów na uczelniach. My z powodzi oferty śląskich i zagłębiowskich uczelni wyłuskaliśmy te, naszym zdaniem, najbardziej oryginalne.

Magazyn KAS

Może Cię zainteresować:

Tony tytoniu, tysiące maszyn do gry i skóry wilków. Widzieliśmy tajemnicze zakamarki magazynów skarbówki

Autor: Patryk Osadnik

25/06/2022

10 dziwnych kierunków studiów na uczelniach Śląska i Zagłębia:

  1. Zarządzanie parafią – studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach
  2. Gorzelnictwo i piwowarstwo – studia podyplomowe w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Uczelnia podeszła do tematu wyjątkowo poważnie. Przygotowała program z takimi przedmiotami jak projektowanie produktów browarniczych i gorzelniczych, systemy zarządzania jakością w produkcji alkoholi, marketing produktów czy zajęcia praktyczne w browarze i gorzelni. Szczególnie te ostatnie brzmią zachęcająco. Akademia WSB reklamuje swoje nowe studia jako unikalny w skali kraju projekt łączący teorię i praktykę z zakresu technologii browarniczej, słodowniczej oraz gorzelniczej.

    Więcej:
    Gorzelnictwo i piwowarstwo można będzie studiować w Zagłębiu. To co, są chętni na zgłębienie tematu?
  3. Aquamatyka – studia stacjonarne II stopnia na Uniwersytecie Śląskim. Nie, nie zostaje się po nich certyfikowanym Aqua Manem. Jedynie menadżerem gospodarki wodnej. Albo aż, bo sądząc po ostatnich zalaniach wybetonowanych pod korek miast, urzędom przydałby się taki specjalista. Po tych studiach ma on potrafić zaproponować skuteczne rozwiązania, usuwające/ograniczające skutki zagrożeń wynikających ze zmian klimatu poprzez: inwentaryzację wód powierzchniowych i podziemnych oraz środowisk z wodami związanymi; wprowadzenie skutecznych metod monitoringu tych obszarów, zaproponowanie i weryfikację skuteczności proponowanych działań naprawczych poprzez wykorzystanie metod statystycznych i metod modelowania matematycznego. Słowem – człowiek woda.
  4. Fotografia w terapii i rozwoju osobistym – studia podyplomowe w Akademii Górnośląskiej im. Korfantego w Katowicach (dawna GWSH). Dwa semestry studiów na temat tak, wydawałoby się, wąskiego odcinka rzeczywistości? Uczelnia tłumaczy, że „techniki fototerapeutyczne mogą być używane przez grupę specjalistów i nie wymagają od terapeuty bogatego doświadczenia artystycznego. Fotofoterapię można stosować w psychoterapii, counsellingu, coachingu, poradnictwie, edukacji, pracy socjalnej, resocjalizacji czy rehabilitacji. Fotofoterapia sprawdza się zarówno w indywidualnej relacji z klientem, w pracy parą, rodziną oraz podczas pracy z grupą”.
  5. Neurobiznes – studia podyplomowe w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie. Co ma mózg wspólnego z biznesem? Do tej pory myśleliśmy, że bez pierwszego nie da się zrobić drugiego. Ale WSB przekonuje, że można przyswoić wiedzę o genetyce mózgu, co pozwala skuteczniej sprzedawać, zarządzać i radzić sobie w relacjach ze sobą i innymi. To już nie będzie zwykła sprzedaż, tylko neurosprzedaż, nie będzie zwykłego marketingu, tylko neuromarketing.
  6. Dogoterapia – studia podyplomowe w Akademii Górnośląskiej im. Korfantego w Katowicach. Celem tych studiów, jak czytamy, jest doskonalenie wiedzy z zakresu kynologii, psychologii, pedagogiki i pierwszej pomocy przedmedycznej oraz przygotowanie zawodowe do wykorzystania terapii z udziałem psa podczas zajęć edukacyjnych oraz terapeutycznych, zgodnie ze standardami kynoterapii. Absolwent uzyska zawód kynoterapeuty. Może to zawód przyszłości?
  7. Logistyka i spedycja dla nauczycieli – studia podyplomowe w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. O co chodzi? Czy nauczyciele mają wiedzieć jak rozmieszczać swoich uczniów, jak zarządzać łańcuchami dostaw... uczniów? Na szczęście nie. To po prostu studia dokształcające dla nauczycieli, którzy chcą uczyć uczniów szkół średnich i policealnych w zawodach technik logistyk i technik spedytor.
  8. Ajurweda - holistyczna koncepcja zdrowia – studia podyplomowe w Akademii Górnośląskiej im. Korfantego w Katowicach. To zaledwie jeden z kilku ajurwedyjskich kierunków, proponowanych przez tę uczelnię. Można studiować też „masaże ajurwedyjskie – starożytną sztukę w nowoczesnym gabinecie”. To ciekawe kierunki, bo ajurweda nie jest nauką. Jest „fascynującą wyprawą w świat tradycji wschodu i współczesnej kultury zachodu w poszukiwaniu wiedzy i zdrowia”. W Akademii Górnośląskiej jednak podchodzą do niej z powagą, uczą m.in. terapii ajurwedyjskich, teorii pięciu żywiołów, odpowiedniej diety.
  9. Psychologia przywództwa – studia podyplomowe w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Jak być przywódcą na miarę marszałka Józefa Piłsudskiego, albo chociażby Jarosława Kaczyńskiego? No, aż tak to nie. Uczelnia reklamuje ten kierunek jako nastawiony na kształtowanie i doskonalenie kluczowych postaw i kompetencji przywódczych – budowanie autorytetu lidera, umiejętność efektywnego zarządzania relacjami, angażowania zespołu i umacniania morale pracowników w dynamicznym otoczeniu biznesowym.
  10. Kryminalistyczne badania odzieży i wyrobów tekstylnych – studia podyplomowe w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Coś dla niespełnionych (albo spełnionych) detektywów, policjantów, biegłych sądowych. Można też taką wiedzę wykorzystać w życiu prywatnym, np. tropiąc niewiernego męża albo wiarołomną żonę.
Uniwersytet Śląski w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Najlepsze uniwersytety w Polsce. W rankingu znalazły się też śląskie uczelnie

Autor: Tomasz Stankiewicz

22/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon