"(Z) Pieronem przez Bytom" - to tytuł debiutanckiej książki Mikołaja Wilgi, znanego w sieci pod pseudonimem Niklaus Pieron, nieformalnego ambasadora Bytomia i Śląska. Tytuł oddaje w pełni charakter tej pozycji, bo nie dość, że Mikołaj prowadzi nas przez rodzinne strony (głównie Kleinfeld i Grossfeld) swoimi ścieżkami, to jeszcze pieronem, czyli błyskawicznie.
To mnóstwo krótkich rozdziałów, dynamicznie złożonych, wstrzykujących w nas porcje wiedzy w sumie nie tylko o charakterystycznych miejscach rodzinnego miasta Mikołaja, ale też Śląska. Autor zaczyna bowiem od ainfartów, hasioków, klopsztangi i innych punktów właściwych tylko dla Górnego Śląska.
No i książka powstała też w Bytomiu, ukazała się nakładem niezależnego wydawnictwa Dukle, które ma siedzibę na placu Akademickim, w najpiękniejszej części śródmieścia Bytomia.
Z Mikołajem Wilgą rozmawiamy m.in. o tym
- co (a bardziej kto) przekonał jego, influencera i wideoblogera, do napisania czegoś tak oldskulowego jak papierowa książka,
- jakie miejsca w Bytomiu uważa za najlepsze, a jakie za najgorsze,
- dlaczego w książce ograniczył się tylko do opisania śródmieścia Bytomia (z krótkimi wypadami na Rozbark i do Szombierek),
- czego brakuje miastu, by odzyskało należną sobie pozycję.


