Od influencera do pisarza. Jest już pierwsza książka Mikołaja Wilgi, czyli Niklausa Pierona "(Z) Pieronem przez Bytom"

Kiedy gościliśmy go ostatnim razem w studiu Ślązaga, tylko napomknął skromnie o książce, jaką przygotowuje. Teraz już wiadomo, że nie robił jaj. Mikołaj Wilga, znany w sieci jako Niklaus Pieron, wydał niedawno swój debiut książkowy - pozycję o Bytomiu, oczywiście. Tym razem w ramach cyklu Ślązaq pogadaliśmy o tej pozycji, i o Bytomiu - jego najlepszych i najgorszych stronach.

Niklaus Pieron Slazaq

"(Z) Pieronem przez Bytom" - to tytuł debiutanckiej książki Mikołaja Wilgi, znanego w sieci pod pseudonimem Niklaus Pieron, nieformalnego ambasadora Bytomia i Śląska. Tytuł oddaje w pełni charakter tej pozycji, bo nie dość, że Mikołaj prowadzi nas przez rodzinne strony (głównie Kleinfeld i Grossfeld) swoimi ścieżkami, to jeszcze pieronem, czyli błyskawicznie.

To mnóstwo krótkich rozdziałów, dynamicznie złożonych, wstrzykujących w nas porcje wiedzy w sumie nie tylko o charakterystycznych miejscach rodzinnego miasta Mikołaja, ale też Śląska. Autor zaczyna bowiem od ainfartów, hasioków, klopsztangi i innych punktów właściwych tylko dla Górnego Śląska.

No i książka powstała też w Bytomiu, ukazała się nakładem niezależnego wydawnictwa Dukle, które ma siedzibę na placu Akademickim, w najpiękniejszej części śródmieścia Bytomia.

Z Mikołajem Wilgą rozmawiamy m.in. o tym

  • co (a bardziej kto) przekonał jego, influencera i wideoblogera, do napisania czegoś tak oldskulowego jak papierowa książka,
  • jakie miejsca w Bytomiu uważa za najlepsze, a jakie za najgorsze,
  • dlaczego w książce ograniczył się tylko do opisania śródmieścia Bytomia (z krótkimi wypadami na Rozbark i do Szombierek),
  • czego brakuje miastu, by odzyskało należną sobie pozycję.
Rozbiórka bloku przy ul. Siemianowickiej 107b

Może Cię zainteresować:

Znika jeden z budynków bytomskiego Czarnobyla. Trwa rozbiórka opuszczonego bloku przy ul. Siemianowickiej

Autor: Daniel Lekszycki

23/06/2026

Przebudowa kwartału Kwietniewskiego-Webera miała być symbolem 750-lecia Bytomia w 2004 r.

Może Cię zainteresować:

Bytom chciał nowe centrum na 750-lecie miasta. Miał być hotel, biura i apartamenty. Pozostał tylko szkielet przy ul. Kwietniewskiego

Autor: Daniel Lekszycki

30/05/2026

Oaza pod rudym oblokiem Copy

Może Cię zainteresować:

Osiedle Tysiąclecia – katowicka parkowa dzielnica między dwoma miastami. Jej pejzażowy charakter to unikat na skalę Polski

Autor: Franciszek Krawczyk

26/06/2026

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama